کد خبر:66781
پ
مناطق آزاد
معاون رئیس‌جمهور خبر داد

آزادسازی واردات قطعات و مواد اولیه بدون ثبت سفارش در مناطق آزاد

معاون رئیس‌جمهور از اختصاص ٣٠٠ میلیون دلار ارز به واردات مواد اولیه و ماشین آلات از مناطق آزاد خبر داد.

معاون رئیس‌جمهور از اختصاص ٣٠٠ میلیون دلار ارز به واردات مواد اولیه و ماشین آلات از مناطق آزاد خبر داد.

 

*** محدودیت ارزی و مبادلاتی مناطق آزاد

 

به گزارش خبرگزاری سروش، معاون رئیس‌جمهور در نشست خبری امروز سه‌شنبه ۱۱ دی ماه با خبرنگاران و با بیان اینکه مناطق آزاد در سال جاری متاثر از شرایط عمومی کشور با محدودیت ارزی و مبادلاتی مواجه بود، گفت:

دولت تصمیم گرفت برای کنترل تقاضای ارز، موضوع ثبت سفارش را در کل کشور کنترل کرد که در مورد مناطق آزاد، نیز مورد اجرا قرار گرفت؛ اگرچه مناطق ویژه و آزاد کشور، از مقررات عمومی کشور معاف هستند ولی شرایط بعد از خروج امریکا از برجام سبب شد که مناطق آزاد نیز مشمول شود.

 

*** ورود کالا به مبادی گمرکی متاثر از ثبت سفارش

 

بانک افزود: در عمل سیاست‌های بانک مرکزی باعث شد که ورود کالا به مبادی گمرکی متاثر از ثبت سفارش شود که این موضوع برای مناطق آزاد بسیار شرایط متفاوتی را رقم زد؛ بر این اساس به دلیل اینکه ثبت سفارش در سرزمین اصلی مقررات گسترده‌ای را دارد، یکی از اقدامات این بود که ثبت سفارش مناطق آزاد، از سوی خود مناطق انجام می‌شود و سه ماه تا تصویب آن زمان سپری می‌شود .

وی تصریح کرد: میزان متوسط زمان ثبت سفارش در مناطق آزاد به صورت آنلاین از ۴ ماه گذشته به طور متوسط شصت ساعت به طول می‌انجامد و البته بانک مرکزی میزان تخصیص را به مقدار توان خود انجام داده به نحوی که از تقاضای دو میلیارد و ۴٠٠ میلیون دلار تقاضای ثبت شده برای واردات وجود داشت که ۶٠ میلیون دلار بیشتر تخصیص داده نشد.

 

*** سهمیه تخصیص ارز مناطق آزاد

 

بانک گفت: برای ۴ ماه آخر سال، حدود ٣٠٠ میلیون دلار سهمیه برای تخصیص ارز مناطق آزاد، پیش‌بینی شده است تا واردات مواد اولیه و ماشین آلات در این مناطق تسهیل شود.

بانک در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به آزادسازی واردات قطعات و مواد اولیه بدون ثبت سفارش، گفت: گمرک امروز فهرست کالاهای مجاز برای واردات بدون ثبت سفارش از مناطق آزاد، را اعلام کرده است و بر این اساس، کالاها در مناطق آزاد برای استفاده در سرزمین اصلی دپو می‌شوند تا در زمان لزوم به سرزمین اصلی ارسال شود.

 

*** واردات ٣١٢٠ قلم کالا به سرزمین اصلی

 

رییس دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی افزود: البته واردات این ٣١٢٠ قلم کالا به سرزمین اصلی باید مطابق با قواعد گمرکی صورت گیرد و هدف انتقال مواد اولیه و قطعات مورد نیاز کشور از کشورهای همسایه مثل امارات به داخل کشور است.

میان این کالاها، اقلام مصرفی وجود ندارد.

 

*** مشکل در ثبت سفارش از مناطق آزاد به مناطق ویژه

 

به گزارش خبرگزاری سروش، معاون رییس جمهور با بیان اینکه ثبت سفارش از مناطق آزاد به مناطق ویژه دچار مشکل بود چراکه باید دو بار ثبت سفارش انجام می‌شد، گفت:

در هفته جاری بخشنامه‌ای از سوی گمرک ابلاغ خواهد شد که بر اساس آن کالاهای جابجا شده از یک منطقه به منطقه دیگر تنها با یک بار ثبت سفارش انجام می‌شود.

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × سه =

کلید مقابل را فعال کنید