کد خبر:68072
پ
بدهی حسابرسی شده دولت
تا پایان سال ۹۶؛

بدهی حسابرسی شده دولت به ۲۸۲ هزار میلیارد رسید

بدهی‌های حسابرسی شده دولت تا پایان سال ۱۳۹۶ حدود ۲۸۲ هزار میلیارد تومان و میزان بدهی حسابرسی شده دولت با احتساب مطالبات ۱۴۴ هزار میلیارد تومان است.

بدهی‌های حسابرسی شده دولت تا پایان سال ۱۳۹۶ حدود ۲۸۲ هزار میلیارد تومان و میزان بدهی حسابرسی شده دولت با احتساب مطالبات ۱۴۴ هزار میلیارد تومان است.

 

*** گزارش بدهی حسابرسی شده دولت

 

به گزارش خبرگزاری سروش، سازمان برنامه و بودجه کشور، گزارشی از وضعیت بدهی حسابرسی شده دولت و مطالبات دولت جهت رفع ابهامات منتشر کرد.

بر مبنای قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور، دولت مکلف است گزارش سالانه بدهی‌ها و مطالبات را پس از تایید سازمان حسابرسی به همراه لایحه بودجه هر سال به مجلس شورای اسلامی ارائه کند.

 

*** گزارش وزارت امور اقتصادی در مورد بدهی حسابرسی شده دولت

 

براساس آخرین گزارش اعلام شده توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی (در آذر ماه سال‌ ۱۳۹۷) که در اجرای بند (پ) ماده (۱) قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور مصوب اردیبهشت ۱۳۹۴ مبنی بر تکلیف دولت برای ارائه گزارش سالانه بدهی‌ها و مطالبات دولت پس از تایید سازمان حسابرسی به همراه لایحه بودجه هر سال به مجلس شورای اسلامی، مجموع بدهی حسابرسی شده دولت تا پایان سال ۱۳۹۶، معادل ۲۸۲۸ هزار میلیارد ریال و مجموع مطالبات دولت ۱۳۹۰ هزار میلیارد ریال و مانده بدهی دولت بر مطالبات دولت در پایان سال ۱۳۹۶، معادل ۱۴۳۸ هزار میلیارد ریال است.

 

*** گزارش سالانه بدهی حسابرسی شده دولت

 

لازم به ذکر است؛ با عنایت به صراحت ماده قانونی ذکر شده گزارش سالانه باید شامل بدهی‌ها و مطالبات دولت باشد و اساسا شامل بدهی‌ها و مطالبات شرکت‌های دولتی که از محل منابع داخلی خود ایجاد بدهی حسابرسی شده دولت کردند و مکلف به بازپرداخت آنها هستند، نمی‌شود.

در اجرای بند الف ماده (۱) قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور هر سه ماه یکبار توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی گزارشی درخصوص بدهی‌ها و مطالبات منتشر می‌شود و مشتمل بر گزارش جامع بدهی‌ها و مطالبات دولت و شرکت‌های دولتی است.

رقم مطرح شده به میزان ۵۶۵۰ هزار میلیارد ریال که شامل ۳۱۶۲ هزار میلیارد ریال بدهی حسابرسی شده دولت بدون احتساب مطالبات دولت و ۲۴۹۲ هزار میلیارد ریال بدهی شرکت‌های دولتی است به‌عنوان بدهی دولت نبوده، بلکه مجموع بدهی دولت و شرکت‌های دولتی است.

 

*** بدهی حسابرسی شده دولت در لایحه بودجه

 

بر این اساس اولا بدهی شرکت‌های دولتی به دلیل دارا بودن منابع و مصارف بودجه‌ای مستقل قابل تلقی به‌عنوان بدهی حسابرسی شده دولت  نیست و در قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور نیز به صراحت اعلام میزان بدهی و مطالبات دولت در پایان هرسال به همراه لایحه بودجه سال بعد تکلیف شده است.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، از طرف دیگر میزان بدهی دولت در پایان هر سال به دلیل تسویه تنخواه بانک مرکزی توسط دولت، تسویه اسناد خزانه درون سالی موضوع بند «ز» تبصره (۵) قانون بودجه سنواتی و تسویه و تهاتر برخی از اقلام بدهی، نسبت به گزارش‌های دوره‌ای سه ماهه کمتر است.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 10 =

کلید مقابل را فعال کنید