کد خبر:68342
پ
اصلاح نظام بانکی
یک کارشناس بانکی تشریح کرد

مهمترین موانع اصلاح نظام بانکی و ضرورت‌های تغییر آن

یک کارشناس بانکی ناترازی و کمبود پول، خرج کردن منابع در مسیرهای نادرست و بعضا سرمایه گذاری در بازارهای سوداگرانه و نامولد را از جمله مهمترین موانع اصلاح نظام بانکی کشور برشمرد.

یک کارشناس بانکی، ناترازی و کمبود پول، خرج کردن منابع در مسیرهای نادرست و بعضا سرمایه گذاری در بازارهای سوداگرانه و نامولد را از جمله مهمترین موانع اصلاح نظام بانکی کشور برشمرد.

 

*** ضرورت اصلاح نظام بانکی در کشور

 

به گزارش خبرگزاری سروش، یک کارشناس بانکی در خصوص ضرورت اصلاح نظام بانکی در کشور اظهار داشت: رئیس کل سابق بانک هم به برنامه اصلاح نظام بانکی معتقد بودند و از زمانی که موضوع جمع آوری موسسات مالی غیرمجاز مطرح شد یکی از راه‌ها ادغام این موسسات در یکدیگر بود که جواب نداد، چون موسسات مشکل‌دار که با هم جمع شوند مشکل بزرگتر می‌شود و چنانچه موسسات کوچک در هم ادغام شوند برای اهداف بزرگتر، یک کارتل با منافع بیشتر تشکیل می‌دهند.

یوسف کاووسی افزود: بعد از عدم موفقیت این نوع ادغام و حل مشکل، سراغ انحلال این موسسات رفتند که با موضوعات پیچیده‌تری روبرو شدند.

موضوع انحلال در قانون برای این موسسات لحاظ نشده بود. چون اینها نه شرکت سهامی عام بودند و نه سهامی خاص، بلکه تعاونی‌های اعتبار بودند که برای یک فعالیت خاص و برای یک گروه خاص مثلا تعاونی دانش آموختگان سبزوار و برای ارائه خدمت به همین گروه و در یک شعبه خاص و با استفاده از قوانین تعاونی‌ها و با مجوز وزارت تعاون تاسیس شده بودند.

 

*** عدم نظارت و تداخل وظایف مجوزدهنده و ناظر

 

وی ادامه داد: اما با توجه به عدم نظارت و تداخل وظایف مجوز دهنده و ناظر، عملا شعبات زیادی در خارج از محیط جغرافیایی تاسیس کرده بودند و به همه گروه‌های مردم سرویس می‌دادند و به عملیات دریافت وپرداخت پول و وام اقدام می‌کردند و مهم‌تر از همه پرداخت و دریافت سود آن خارج از چارچوب و مصوبات شورای پول و اعتبار و  بانک مرکزی و در رقابت با بانک‌ها بود و منجربه خروج سپرده از بانک‌ها شده و بانک‌ها نیز آلوده شدند چون از قافله عقب می‌ماندند و سپرده‌ها از بانک آنها خارج می‌شد، پس آنها نیز تخلف کرده و دامنه تخلف گسترده‌تر شده بود و این شد که دیگر امکان مقابله علمی نبود.

 

*** اقدامات مقطعی بانک مرکزی برای مهار و اصلاح نظام بانکی

 

کاووسی خاطرنشان کرد: بعضا نیز بانک مرکزی برای مهار و اصلاح نظام بانکی ، دست به اقدامات مقطعی و ناتمام و بی‌برنامه زده بود که با تعویض هر مدیر ناظر برنامه عوض می‌شد و راه رفته را برگشته و راه جدید را می‌رفتند و دراین اثنا فقط این موسسات سود برده و با سوءمدیریت مقام ناظر و بعضا اختلافات، با یک مجوز به دست اعلام می‌کردند مجوزداریم و زیر نظر بانک مرکزی هستیم و یا در حال  اقدامات گفته شده توسط بانک هستیم و با این مجوزها بیشتر در گرداب فرورفته و مردم هم بیشتراعتماد می‌‌کردند و پول بیشتری می‌گذاشتند و سود بیشتری می‌گرفتند وعملا با سپرده مردم سود  قبلی‌ها را می‌دادند و این رویه ادامه داشت .

وی گفت: این موسسات عملا بانک و مقام ناظر را دنبال خود می‌کشیدند و هر جا کم می‌ آوردند و قرار به برخورد بود مردم را به خیابان می‌کشیدند و بانک کوتاه می‌آمد.

 

*** ایراد کار بانک‌ها

 

این کارشناس بانکی خاطرنشان کرد: ایرادی که به بانک وارد بود نداشتن پلان و برنامه بود و با  تعویض هر مدیر کار به عقب می‌رفت و از ترس شلوغی و شورش به مردم نمی‌گفتند این تعاونی مجوز ندارد یا درحال بررسی هستیم، یا تا زمان بررسی پول جدید نگذارید و…

کاووسی ادامه داد: از آن طرف موسسات متخلف از انواع روش‌ها برای باج گیری و گرفتن مجوز استفاده می‌کردند و دستگاه‌های تبلیغی را در اختیار گرفته و صدها میلیارد صرف دادن پول تبلیغ به صدا و سیما و رسانه‌ها و مسابقات ورزشی و اسپانسری برنامه‌های پر بیننده کرده و با بکارگیری مدیران بازنشسته بانک‌ها و بانک مرکزی در مناصب خود و یا بکارگیری فرزندان اینها و مسئولان قوای دیگر از جمله قضات  و دادستان‌ها و… و یا پرداخت وام‌های کلان با سود صفر یا اندک به افراد بانفوذ عملا کار را با مانع مواجه می‌کردند.

 

*** ناموفق بودن پروژه ادغام و انحلال موسسات مالی در مسیر اصلاح نظام بانکی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، این کارشناس بانکی اظهار کرد: بعد از این‌که پروژه ادغام و انحلال موسسات مالی در مسیر اصلاح نظام بانکی جواب نداد، سعی شد این موسسات مالی را در بانک‌ها و یا موسسات معتبر مجوزدار ادغام کنند تا مشکل مرتفع شود، ولی مشکل فراتر از اینها بود.

ناترازی و کمبود پول، خرج کردن منابع در مسیرهای نادرست و خرج کردن برای بقا و بعضا سرمایه گذاری در بازارهای سوداگرانه و نامولد برای کسب سود بیشتر و… یادآوری خاطرات تلخ و خطر ورود به اصلاحات است، البته این ترس نباید مانع اصلاح نظام بانکی شود، بلکه باید با استراتژی و فکر عمل کرد.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + دوازده =

کلید مقابل را فعال کنید