کد خبر:68438
پ
حذف چهار صفر از پول ملی
رئیس کل بانک مرکزی خبر داد:

میزان تاثیر حذف چهار صفر بر تورم

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به میزان تاثیر حذف چهار صفر بر تورم، بر اصلاح نظام بانکی کشور تاکید کرد.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به میزان تاثیر حذف چهار صفر بر تورم، بر اصلاح نظام بانکی کشور تاکید کرد.

 

*** حذف چهار صفر از پول ملی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رئیس کل بانک مرکزی درباره حذف چهار صفر از پول ملی اظهار داشت:

حذف چهار صفر پیشنهادی است که ارائه شده و موجب تسهیل امور در مبادلات، کاهش هزینه چاپ اسکناس و متناسب‌تر شدن ارتباط پول ملی با ارزهای بین‌المللی می‌شود.

عبدالناصر همتی با بیان اینکه، نرخ مبادله با سایر ارزها بسیار بالاست و رابطه پول ملی ما با ارزهای خارجی نیاز به اصلاح دارد، افزود:

این یک پیشنهاد است و دولت باید بررسی کرده و مجلس تبدیل به قانون کند که باید اجازه دهیم در آرامش بررسی شود.

 

*** تاثیر حذف چهار صفر از پول ملی بر تورم

 

وی تصریح کرد: برخی مطرح می‌کنند که حذف چهار صفر از پول ملی تاثیری در تورم و رشد اقتصادی ندارد و ما هم قبول داریم و چنین ادعایی نکرده‌ایم، این اقدام کاری ظاهری و اسمی است و دولت هر تصمیمی بگیرد اجرا می‌کنیم.

رئیس کل بانک مرکزی خاطرنشان کرد: اگر تصمیم به اجرا گرفته شود بعد از تصویب در مجلس، اجرای  پروسه حذف چهار صفر از پول ملی از لحاظ قانونی و فنی دو سال زمان نیاز دارد تا نهایی شود و به نتیجه برسد.

 

*** دو مصوبه مهم در شورای پول و اعتبار

 

وی با اشاره به دو مصوبه مهمی که شب گذشته در شورای پول و اعتبار تصویب شد، گفت:

یک مصوبه ایجاد بازار متشکل ارزی بود که معاملات ارزی به صورت شفاف اتفاق می‌افتد و مصوبه دیگر درباره سپرده‌های ریالی مبتنی بر ارز بود تا مردم به کمک آن ریسک دارایی‌هایشان را به حداقل برسانند.

 

*** عملیات در بازار باز

 

همتی یادآور شد: طرح مهمی برای عملیات بازار باز در حال تهیه است و در بودجه سال آینده هم برای تادیه بدهی دولت به بانک‌ها اوراقی پیش‌بینی کردیم که این اوراق مبنای عملیات در بازار باز باشد.

وی با تاکید بر اینکه اصلاح نظام بانکی به عنوان یک مسئله بسیار مهم در دستورکار است، افزود: در چندین جلسه شورای هماهنگی سران قوا در این باره بحث کردیم  و بندهایی تصویب شده است.

 

*** استقبال از نقدهای انجام شده بر موضوع حذف چهار صفر

 

همتی با اشاره به اینکه بانک مرکزی کارهای بسیار مهمی دارد که موضوع حذف چهار صفر از پول ملی، یکی از اقدامات کوچک محسوب می‌شود، تصریح کرد: نقدهای انجام شده را بررسی و از آنها استقبال می‌کنیم.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رئیس کل بانک مرکزی در پایان خاطرنشان کرد: نقدهای انجام شده نشان می‌دهد که حذف چهار صفر از پول ملی، موضوع مهمی است و باید نظر کارشناسان مدنظر قرار گیرد و اگر جمع‌بندی مثبت نبود این اقدام را انجام نمی‌دهیم اما به نظر من این اقدام مثبت و اثرگذار است.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − هفت =

کلید مقابل را فعال کنید