کد خبر:68617
پ
معاون اقتصادی وزیر امور خارجه
معاون اقتصادی وزیر خارجه تشریح کرد:

ساز و کار همکاری مالی و بانکی میان ایران و هند

معاون اقتصادی وزیر امور خارجه ضمن بیان روابط ایران و هند در زمینه‌های کشاورزی، معدن، نفت، بانکی و مالی، ساز و کار همکاری مالی میان دو کشور را تشریح کرد.

معاون اقتصادی وزیر امور خارجه ضمن بیان روابط ایران و هند در زمینه‌های کشاورزی، معدن، نفت، بانکی و مالی، ساز و کار همکاری مالی میان دو کشور را تشریح کرد.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، معاون اقتصادی وزیر امور خارجه کشورمان پس از بازگشت از هند در جمع خبرنگاران، درباره استفاده از مکانیزم روپیه در مبادلات اقتصادی و ساز و کار همکاری مالی میان دو کشور گفت:

پول‌های نفت به دلار است، بحث این است که برای پول حاصل از فروش نفت ما چه اتفاقی می‌افتد، اکنون پول نفت از دلار به روپیه تبدیل می‌شود،  در کتابت آن دلار است اما بلافاصله در عمل به روپیه تبدیل می‌شود.

 

*** ساز و کار همکاری مالی میان ایران و هند

 

انصاری خاطرنشان کرد: البته در تمام دنیا پول نفت به دلار محاسبه می‌شود، پول نفت ما به دلار حساب می‌شود ولی بلافاصله به روپیه تبدیل می‌شود و در حساب بانک‌های ایرانی در UCO بانک می‌نشیند، این بانک‌ها می‌توانند پول‌ها را به حساب‌های ثابت بگذارند و بهره بگیرند یا می‌توانند در حساب‌های خود به صورت جاری استفاده کنند.

معاون اقتصادی وزارت امور خارجه اظهار کرد: در قوانین و مقررات هند این طور است که اگر منابع مالی را در بانک بگذارید، بعد به آن مالیات تعلق می‌گیرد اما به منابع مالی ایران مالیات تعلق نمی‌گیرد،در این ساز و کار همکاری مالی آنها ایران را از پرداخت مالیات استثنا کرده‌اند.

انصاری درباره این که بدون نیاز به اس پی وی چگونه با هند ساز و کار همکاری مالی و روابط بانکی خواهیم داشت، گفت:

spv ساز و کاری بود بتواند پول‌های ایران را دریافت کند یا در ازای نفت ایران پول به حساب واریز کند بنابراین spv از دیدگاه ما یک مکانیزم دریافت کننده منابع مالی بود اگر spv در اروپا تشکیل شود ما می‌توانیم بخشی از منابع روپیه‌ای خود را به یورو و به حسابی که spv مشخص می‌کند واریز کنیم بنابراین چیز خاصی وجود ندارد.

وی یادآور شد: اگر ما حساب یورویی و ساز و کار همکاری مالی در اروپا داشته باشیم و فعال باشد می‌توانیم همین الان ۵۰ درصد از منابع روپیه‌ای خود را به یورو به حساب خود واریز کنیم.

 

*** دستاوردهای سفر ظریف به دهلی نو

 

معاون اقتصادی وزارت خارجه همچنین در مورد دستاوردهای سفر ظریف به دهلی نو به ویژه درباره مشکلات بانکی و نقل و انتقالات گفت:

اولا هند در تحریم‌های قبلی هم یکی از ظرفیت‌های خیلی خوبی بود که با ایران در طول تحریم‌ها به صورت فعال کار کرد و حتی در دوران تحریم خطوط اعتباری را برای خریدهای ایران  و برخی از پروژه‌های بزرگ اختصاص داد.

وی تصریح کرد: بنابراین با کشوری رو به رو هستیم که تجربه ساز و کار همکاری مالی خوبی در دوران تحریم‌های قبلی داشتیم از طرف دیگر باید توجه داشته باشیم که اقتصاد ایران و هند دو اقتصاد تکمیل کننده هستند، محورهای مهمی در آن وجود دارد ایران یک تولید کننده بزرگ انرژی است و هند همواره یک مصرف کننده بزرگ انرژی بوده است.

 

*** ساز و کار همکاری مالی ایران و هند در حوزه انرژی

 

انصاری با بیان این که همیشه هند به ایران به عنوان یک منبع قابل اعتمادی از انرژی نگاه کرده است، ابراز کرد:

انرژی ظرفیتی است که در دوران طولانی ایران و هند را در کنار هم قرار داده است، به طوری که برخی پالایشگاه‌های هند برای نفت ایران تنظیم شده بودند در این دوران هم ایران و هند می‌توانند دو کشور تکمیل کننده در حوزه انرژی برای نیاز‌های یکدیگر باشند، چه در حوزه بالادستی و پایین دستی،  امیدواریم در این دوره هم هندی‌ها تلاش کنند تا در حوزه بالادستی هم وارد حوزه انرژی و ایجاد ساز و کار همکاری مالی با ایران شود.

وی افزود: انرژی یکی از زمینه‌های همکاری ایران و هند است چه فروش نفت چه محصولات پایین دستی نفت و چه فروش اوره به عنوان کود شیمیایی، هند از بزرگترین مصرف کنندگان کود شیمیایی و ایران نیز جزو بزرگترین تولید کنندگان کود شیمیایی به ویژه اوره است.

 

*** ارتباطات دومین ظرفیت در جهت ساز و کار همکاری مالی

 

وی در ادامه بیان کرد: بحث ارتباطات دومین ظرفیت برای، ساز و کار همکاری مالی میان ایران و هند است ایران مسیر بسیار خوبی برای محصولات هندی به افغانستان، آسیای میانه و روسیه است که روسیه متحد و شریک قدیمی و اقتصادی هند بوده و این کالاها از طریق روسیه می‌تواند به شمال اروپا وارد شود که از مشتریان بزرگ هند هستند.

وی تاکید کرد: مسیر ایران مسیر بسیار قابل اعتمادی است و برای هند راه نزدیکی برای دسترسی به بازار و مقرون به صرفه بوده و حتی از مسیر دریایی نزدیک‌تر است. لذا بحث کریدورها مورد توجه هندی‌ها است و برای ما هم مفید است ما اگر تجارت خود را با هند توسعه دهیم کریدور شمال – جنوب یکباره ظرفیتش چند باره می‌شود که به نفع ما است

معاون اقتصادی وزیر امور خارجه با بیان این که بحث دیگر مربوط به معادن است، گفت:

ما صادر کننده مواد اولیه معدن و هم مصرف کننده محصولات صنعتی حاصل از معدن هستیم و این یکی از حوزه‌های ارتباطی و برقراری ساز و کار همکاری مالی میان ایران و هند است.

 

*** بازار هند و ساز و کار همکاری مالی با ایران

 

وی ادامه داد: از مهم‌تر این که هند یک بازار یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون نفری است و می‌تواند دریافت کننده تولیدات ایران باشد مثل تولیدات خشکبار،  محصولات درختی که کالای محبوبی در آنجا است.

خرمای ایران در هند بسیار محبوب است خشکبار و زعفران و سایر محصولات نیز همین شرایط را دارند.

انصاری ادامه داد: در حوزه تجارت ظرفیت گسترده و تکمیل کننده‌ای میان دو کشور وجود دارد که در دوران تحریم جدید با توجه به فروش نفت و منابع پولی که آنجا تولید می‌شود مجددا ظرفیت بسیار خوبی در ارتباط با هند خواهیم داشت و باید توجه کنیم محصولاتی که از هند خریداری می‌کنیم، محصولات متنوع به خصوص در حوزه محصولات کشاورزی باشد.

 

*** بحث بانکی میان دو کشور

 

وی اظهار کرد: یکی از موضوعاتی که باید بین ایران و هند روشن شود بحث بانکی است چند هفته پیش موافقت نامه ساز و کار همکاری مالی بین بانک مرکزی ایران و وزارت دارایی هند تهیه شد که دستور کاری برای نحوه استفاده از منابع مالی ایران در هند است این تفاهم بسیار جامع است و موضوعات خوبی در آن پیش بینی شده است و اجازه می‌دهد ایران از منابع خود در هند بسیار متنوع استفاده کند حتی در حوزه سرمایه گذاری، حضور در اوراق بهادار و سهام در هند که جزو مراکز معتبری در جهان است از جمله بورس بمبئی از بورس‌های معتبر در دنیا است.

معاون اقتصادی وزیر امور خارجه همچنین بیان کرد:

در حال حاضر دو برنامه بسیار جدی و خوب میان دو طرف وجود دارد نخست دنبال کردن برنامه تنظیم شده میان دو بانک مرکزی دوم این که ایران در هند شعبه‌ای از بانک پاسارگاد تاسیس خواهد کرد مقدمات این کار فراهم شده است و فکر می‌کنیم بانک پاسارگاد نزدیک به عید بتواند با تاسیس شعبه وارد کار ایران و هند شود.

وی تصریح کرد: هندی‌ها مجددا UCO بانک را که تجربه خوبی در گذشته با آن داریم مشخص کرده‌اند اگر بشود بانک‌های دیگری به این مجموعه اضافه شود تا پاسخگوی حجم تجارت دو کشور باشد.

انصاری ادامه داد: قرار شده ۵۰  درصد از پول ایران از محصولات هند یا از محصولاتی که در هند وجود دارد خریداری شود و برای آن ۵۰ درصد دیگر اعلام آمادگی کرده اند که هر زمانی که سیستم بانکی ایران تعریف کند بتواند آن منابع را از طریق سیستم ساز و کار همکاری مالی ایران و هند به خارج از هند منتقل کند.

 

*** محدودیت ساز و کار همکاری مالی بین دو کشور

 

وی درباره اینکه آیا این کالاها فقط شامل دارو می‌شود؟ گفت: در این ساز و کار همکاری مالی ، کالا به صورت عام است و محدودیتی ندارد و در تفاهم نامه ذکر نشده که به کالاهای مشخصی محدود باشد خود هندی ها هم اعتقاد ندارند که ما فقط باید محصول کشاورزی از آنجا خریداری کنیم.

انصاری یادآور شد: خرید کالا به این بستگی دارد که تجار ما توجه جدی به بازار هند کنند و کالاهای مناسب‌تری تهیه کنند.

در تفاهم نامه ساز و کار همکاری مالی میان دو کشور، آمده است که ایران فقط دنبال فروش نفت نیست و از حساب‌ها برای فروش سایر کالاهای ایرانی هم می تواند استفاده شود و منابع مالی در این حساب‌ها نگهداری می‌شود و تاجر می‌تواند وقتی محصول خود را صادر کرده پول خود را در این حساب‌ها نگهدارد و کالای مورد نیاز خود را با توجه به حساب خود وارد کند.

انصاری ابراز کرد: یکی از بحث‌های خوبی که با توصیه وزیر خارجه در این سفر انجام شد بحث همراهی تجار برای پیدا کردن پارتنر‌های خود بود که تعداد زیادی از تجار در این سفر بودند و خوشبختانه نشست عمومی بین تجار با حضور وزرای دو طرف انجام شد و بعد از آن نشست‌های خوبی بین طرف ایرانی و هندی برگزار شد و حتی قراردادهای خوبی هم امضا شد، امیدوار هستیم در عمل قول‌های خوبی که وزیر حمل و نقل هند داده عملی شود، وزیر خارجه هند نیز قول‌های گسترده‌ای برای همکاری وسیع ایران و هند داد.

 

*** سرعت سیستم بانکی

 

وی گفت: فکر می‌کنم که سیستم بانکی که پیش بینی شده می‌تواند پاسخگوی نیاز دو کشور باشد ولی باید سرعت آن افزایش یابد، اکنون مقدار زیادی تقاضا به علت این که اقدامات بانکی کافی بین دو کشور انجام نشده، جمع شده است ولی امیدواریم با برقراری ساز و کار همکاری مالی و انجام ارتباطات بانکی، تقاضاها عملی شود کمی زمان می‌برد ولی سیستمی که ایجاد شده پاسخگوی نیازهای دو کشور خواهد بود

 

*** تمدید معافیت‌های خرید نفت ایران از سوی هند

 

انصاری درباره تمدید معافیت‌های خرید نفت ایران از سوی هند نیز اظهار کرد:

ارزیابی من این است همه کشورهایی که معافیت دریافت کرده‌اند قطعا دوره دوم درخواست شان رد نمی‌شود چون نیازهای آن‌ها در این دوره کوتاه قابل جبران نخواهد بود. یکی از بحث‌های بسیار مهم ایران و هند بحث استثنا شدن چابهار برای دسترسی به افغانستان است که جزو تحریم‌ها نیست که پروژه چابهار یک پروژه عظیم ملی است.

 

*** اتصال ریلی به چابهار

 

معاون اقتصادی وزیر امور خارجه همچنین در پاسخ به این سوال که برخی از تجار هندی معتقدند ایران اتصال ریلی را به چابهار انجام نداده است، گفت: یکی از موضوعاتی که در این ساز و کار همکاری مالی بین دو کشور، ایران دنبال می‌کند این است که منابع مالی را برای این کار از هند بگیرد و کار را انجام دهد، فاصله  ۶۰۰ کیلومتری تا زاهدان حدود ۳۰۰ کیلومتر زیر سازی شده و آماده ریل گذاری است، طرف ایران کار را معطل نکرده و دنبال فاینانس است تا پروژه را تکمیل کند.

انصاری درباره این که آیا تفاهم جدیدی برای رقم سرمایه گذاری هند در چابهار انجام شده، اظهار کرد:

یک انحرافی که مطبوعات باید مراقب باشند ایجاد نکنند این است که داستان گوادر و چابهار دو موضوع متفاوت است جهت‌گیری چابهار جنوب به شمال است یعنی چابهار به افغانستان، آسیای مرکزی و روسیه متصل می‌شود در حالی که گوادر یک محصول چینی است که می‌خواهد به دریای عمان بیاید و این دو موضوع هیچ ربطی به هم ندارد.

وی تصریح کرد: چینی‌ها مشکل دسترسی به آسیای میانه ندارند همین الان هم از چین ظرف ۴۸ ساعت بار به تهران می‌آید بنابراین بحث چابهار و گواتر متفاوت است و نه کاری با هم دارند و نه رقابتی با هم دارند، گوادر یک پروژه شمال به جنوب است و چابهار یک پروژه جنوب به شمال است.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، معاون اقتصادی وزیر امور خارجه همچنین درباره این که آیا برنامه‌ای برای ساز و کار همکاری مالی و سرمایه گذاری در پتروشیمی هند وجود دارد، گفت: در توافق نامه پیش‌بینی شده که ما می‌توانیم از منابع خود در هند برای سرمایه گذاری استفاده کنیم و همچنین برای سرمایه گذاری در داخل کشور و هیچ ممنوعیتی در این حوزه وجود ندارد، دست دو طرف در تفاهم نامه برای نهایت استفاده از ظرفیت‌های موجود وجود دارد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 5 =

کلید مقابل را فعال کنید