کد خبر:68596
پ
وزیر اقتصاد
وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت

انتقاد وزیر اقتصاد از هزینه‌های بالای دستگاه‌های دولتی

وزیر امور اقتصادی و دارایی، از مطلوب نبودن نتیجه مورد انتظار از اجرای حسابداری تعهدی دستگاه‌های دولتی و اینکه تک تک دستگاه‌ها باید پاسخگوی هزینه‌های بالا باشند خبر داد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی، از مطلوب نبودن نتیجه مورد انتظار از اجرای حسابداری تعهدی دستگاه‌های دولتی و اینکه تک تک دستگاه‌ها باید پاسخگوی هزینه‌های بالا باشند خبر داد.

 

*** کنفرانس بین المللی بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد

 

به گزارش خبرگزاری سروش، وزیر امور اقتصادی و دارایی طی سخنانی در نهمین کنفرانس بین المللی بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد در محل مرکز همایش‌های دانشگاه الزهرا با بیان این مطلب، پیاده سازی کامل بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد را یکی از مهم ترین ابزارهای نظام برای مقابله با اثرات تحریم‌های ظالمانه عنوان کرد.

 

*** بهبود عملکرد مدیریت دستگاه‌های دولتی

 

فرهاد دژپسند گفت: اگر می‌خواهیم بدون دادن باج به بیگانگان، در ارایه خدمات و انجام وظایف خود و اداره کشور موفق باشیم، قطعا یکی از مهم‌ترین شروط، بهبود عملکرد مدیریت دستگاه‌های دولتی از طریق پیاده سازی کامل بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد است.

وی افزود: لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ می‌توانست بهترین آینه برای انعکاس مجموعه اقدامات انجام شده در این راستا طی چند سال اخیر باشد، زیرا ما بار دیگر در شرایط تحریم، همراه با تضییقات مالی و درآمدی برای دولت هستیم.

 

*** ظرفیت‌های خالی و بلا استفاده دستگاه‌های دولتی

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اموال و دارایی‌های راکد و ظرفیت‌های خالی و بلا استفاده دستگاه‌های دولتی اجرای بوجه‌ریزی عملیاتی مبتنی بر عملکرد را یکی از راه های بکارگیری و بهره ور سازی این ظرفیت‌ها خواند و گفت:

در این صورت با این شرایط مواجه نمی‌شویم که در روزگار تحریم، ۳۵ درصد درآمدهای دولت در بودجه، کماکان از محل فروش نفت، پیش بینی شده باشد.

دژپسند با طرح این سوال که چرا باید هزینه‌های دولت، در بودجه‌های سالیانه اینقدر بالا باشد؟ اظهار داشت:

این سوال، تنها متوجه سازمان برنامه و بودجه نیست، بلکه همه دستگاه‌های دولتی است و تک تک ما باید پاسخگوی این موضوع باشیم.

 

*** علت عدم تحقق کامل قوانین و آیین نامه‌های مربوط به بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد

 

وی با بیان اینکه خوشبختانه در زمینه تدوین قوانین و آیین نامه‌های مربوط به بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد، با موفقیت به انجام رسیده، باید به دنبال جواب این سوال باشیم که علت عدم تحقق کامل آن چیست؟ آیا ناشی از فقر بدنه کارشناسی برای اجرای این نظام در دستگاه‌های دولتی است یا اینکه نگران هستیم با اجرای بودجه ریزی عملیاتی، بهره وری پایین برخی دستگاه‌ها در معرض عموم قرار گیرد؟

دژپسند تصریح کرد: پاسخ این سوال نیازمند یک پیمایش ملی و استانی در بین دستگاه‌های دولتی است تا مشخص شود چرا پیاده سازی بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد، از سال ۸۲ تا بحال به درازا کشیده است، در حالی که تعداد زیادی از اعضای شورای سیاستگذاری همین همایش، در مناصب مهمی هستند ولی کماکان درگیر این موضوع هستیم که در تحقق حسابداری تعهدی، چقدر پیشرفت کرده یا عقب مانده‌ایم؟

 

*** حذف عوامل هزینه زای دستگاه‌های دولتی

 

وی افزود: بنا بر گزارش‌های ارائه شده از سوی معاونت نظارت مالی و خزانه داری کل کشور با وجود اجرای حسابداری تعهدی از سوی ۹۰ درصد دستگاه‌های دولتی ، متاسفانه، هنوز نتیجه مطلوب و مورد انتظار، حاصل نشده است.

وزیر اقتصاد در ادامه، شکل گیری دولت الکترونیک و هوشمند را یکی از عوامل مهم تسهیل کننده تحقق بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد خواند و گفت: در صورت شکل گیری دولت الکترونیک، بخشی از عوامل هزینه زای دستگاه‌های دولتی، خودبخود حذف می‌شود.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، وزیر امور اقتصادی و دارایی در خاتمه تصریح کرد: با تحقق این نوع بودجه ریزی، بسیاری از اموال و دارایی‌ها و منابع بلااستفاده دولت، به اهرمی برای رشد تبدیل می‌شوند.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + ده =

کلید مقابل را فعال کنید