کد خبر:68761
پ
خودرو
معاون وزیر صنعت اعلام کرد:

تشریح برنامه‌ریزی سازمان صمت در جهت تحقق ساماندهی بازار خودرو

مدیرعامل سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تولیدکنندگان از برنامه‌ریزی این سازمان برای تحقق ساماندهی بازار خودرو در قالب مجموعه‌ای از سیاست‌های کلان و اقدامات اجرایی در مدت معین خبر داد.

مدیرعامل سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تولیدکنندگان از برنامه‌ریزی این سازمان برای تحقق ساماندهی بازار خودرو در قالب مجموعه‌ای از سیاست‌های کلان و اقدامات اجرایی در مدت معین خبر داد.

 

*** تحقق ساماندهی بازار خودرو در قالب مجموعه‌ای از سیاست‌های کلان

 

به گزارش خبرگزاری سروش، مدیر عامل سازمان حمایت به مصوبات جدید ستاد تنظیم بازار در دو بخش خودرو‌های پرتیراژ مشمول قیمت‌گذاری شورای رقابت و همچنین خودرو‌های خارج از شمول این قیمت گذاری پرداخت.

عباس تابش با اشاره به طرح ساماندهی بازار خودرو ، اظهار داشت: در بخش خودرو‌های پرتیراژ مشمول قیمت گذاری شورای رقابت با توجه به شرایط جدید، خودروساز‌ها مکلف به افزایش تولید بر اساس برنامه ارائه شده و مورد تایید وزارت صنعت، معدن و تجارت هستند.

وی ادامه داد: همچنین شرکت‌های خودروسازی مکلف هستند حداقل ۸۰ درصد تولید خود را به تعهدات معوق اختصاص داده و ۲۰ درصد فروش فوری با هدف کاهش نرخ بازار خودرو داشته باشند.

مدیر عامل سازمان حمایت متذکر شد: یکی دیگر از وظایف خودروساز‌ها عمل به تمامی تعهدات فروش قطعی و فروش فوری بر اساس قیمت‌های مندرج در متن قرارداد است که هیچ افزایشی مشمول آن‌ها نخواهد بود.

 

*** خودرو‌های پیش فروش شده تا پایان مرداد ٩٧ نباید افزایش قیمت داشته باشند

 

تابش با اشاره به سیاست‌های ساماندهی بازار خودرو ، اضافه کرد:

خودروسازان در تعهدات پیش فروش عادی که تاریخ‌های سررسید قرارداد آن‌ها تا ۳۱ مردادماه ۹۷ است به قیمت‌های مصوب مورد عمل در موعد تحویل (مندرج در فرم قرارداد) ملزم هستند و نباید افزایشی نسبت به قیمت‌های مصوب داشته باشند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: برای تعهدات پیش فروش عادی با قیمت زمان تحویل که تاریخ‌های سررسید قرارداد آن‌ها بین یک شهریور تا ۳۰ دی ماه امسال است با لحاظ ارزش روز ودیعه مشتری و افزایش‌های ناشی از تغییرات هزینه‌ای برای شرکت‌های خودروساز اعم از مواد اولیه و نوسانات نرخ ارز محاسبه و دریافت کنند.

 

*** تعهدات فروش عادی با تاریخ‌ سررسید بهمن ماه

 

وی با اشاره به اقدامات وزارت صمت در ساماندهی بازار خودرو ، در خصوص تعهدات فروش عادی که تاریخ‌های سررسید قرارداد آن‌ها از ابتدای بهمن ماه امسال به بعد می‌باشد، گفت:

این تعهد‌ها بر اساس شرایط مندرج در فرم قرارداد که حاصل توافق بین مشتری و خودرو ساز است تعیین و اجرایی خواهد شد.

 

*** تعهدات خودروسازان برای خودرو‌های خارج از شمول قیمت گذاری

 

تابش در ادامه با اشاره به سیاست‌های ساماندهی بازار خودرو و در خصوص خودرو‌های خارج از شمول قیمت‌گذاری شورای رقابت تصریح کرد:

در این بخش نیز شرکت عرضه کننده مکلف است تعهداتی که تاریخ‌های سررسید قرارداد آن‌ها تا ۳۱ مردادماه امسال است را مطابق قیمت رسمی شرکت در موعد تحویل (مندرج در قرارداد) رعایت کند و نباید افزایشی نسبت به قیمت مذکور داشته باشد.

مدیر عامل سازمان حمایت بیان کرد: تعهدات فروشی که تاریخ‌های سررسید قرارداد آن‌ها یک شهریورماه امسال به بعد می‌باشد (اعمال تغییرات نرخ برابری ارز) بر اساس ضوابط قیمت گذاری کالا‌های تولید داخل و آیین نامه آن خواهد بود که ظرف اوایل هفته در کمیته خودرو مصوب و برای اجرا ابلاغ خواهد شد.

وی افزود: در موضوع مذکور، حفظ ارزش پول خریدار و دفاع از حقوق مصرف کننده اولویت اصلی سازمان حمایت است.

به گفته تابش، قیمت تعهدات جدید سررسید نشده نیز راسا توسط شرکت‌های عرضه کننده و با رعایت ضوابط قیمت‌گذاری خواهد بود.

 

*** سود مشارکت و تاخیر در تحویل مطابق آیین‌نامه حمایت از حقوق مصرف کنندگان خودرو

 

به گزارش خبرگزاری سروش، مدیرعامل سازمان حمایت با اشاره به سیاست‌های کلان ساماندهی بازار خودرو تاکید کرد:

در هر دو گروه خودرویی و شرایط قید شده برای ایفای تعهدات آنها، سود مشارکت و تاخیر در تحویل مطابق مفاد مندرج در ماده (۴) آیین نامه حمایت از حقوق مصرف کنندگان خودرو، از قیمت نهایی کسر می‌شود. یادآور می‌شود خودرو‌های مشمول خودرو‌هایی است که به استناد مصوبه نهمین جلسه شورایعالی هماهنگی اقتصادی در مردادماه امسال قیمت گذاری هر دو خودروساز اصلی از شورای رقابت به ستاد تنظیم بازار واگذار شده است.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − یک =

کلید مقابل را فعال کنید