کد خبر:68876
پ
فرشاد-مقیمی-معاون-صنایع-کوچک-سازمان-صنایع-کوچک-۴-۷۶۸x512
معاون وزیر صنعت:

زمان ثبت سفارش کالا به ۶ ماه افزایش یافت

معاون امور صنایع وزیر صنعت با اشاره به افزایش زمان ثبت سفارش کالا از سه ماه به شش ماه از کاهش مشکلات ترخیص کالا و احتمال ابطال ثبت سفارش خبر داد.

معاون امور صنایع وزیر صنعت با اشاره به افزایش زمان ثبت سفارش کالا از سه ماه به شش ماه از کاهش مشکلات ترخیص کالا و احتمال ابطال ثبت سفارش خبر داد.

 

 

به گزارش خبرگزاری سروش،  معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت در نشست هم اندیشی با تشکل‌های تخصصی صنعت دخانیات با محوریت «بررسی ۲۱ چالش مستتر» در این صنعت، با اشاره به نشست مشترک وزارت صمت با گمرک تصریح کرد:

بر اساس توافق انجام شده، زمان ثبت سفارش کالا از سه ماه به شش ماه افزایش یافته است.

 

*** کاهش احتمال ابطال ثبت سفارش کالا

 

فرشاد مقیمی افزود: با افزایش زمان اعتبار ثبت سفارش کالا ، مشکلاتی نظیر روند طولانی ترخیص کالا و احتمال ابطال ثبت سفارش کاهش خواهد یافت.

 

*** تمدید ثبت سفارش کالا به صورت سیستمی

 

مقیمی همچنین از تمدید ثبت سفارش کالا به صورت سیستمی خبر داد و گفت: به تازگی تمهیداتی برای تمدید ثبت سفارش از طریق سامانه در نظر گرفته شده است که نیازی به مراجعه حضوری افراد نخواهد داشت.

وی در بخش دیگری از سخنانش با تشریح مشکلات صنعت دخانیات نظیر ثبت سفارش کالا ، واردات مواد اولیه، تخصیص ارز، تولید غیر رسمی دخانیات، احتمال افزایش قاچاق محصولات دخانی، چالش‌های برات بدون تعهد و… اظهار کرد:

در حوزه ثبت سفارش کالا با تمهیدات جدیدی که در نظر گرفته شده امیدواریم، مشکلات این بخش مرتفع شود.

 

*** خام فروشی و صادرات تنباکو

 

معاون وزیر صنعت، همچنین در خصوص خام فروشی و صادرات تنباکو با توجه به نیاز داخلی نیز گفت:

در صورتی که تولیدکنندگان داخلی به مواد اولیه برای تولید محصولات دخانی نیازمند باشند و میزان تولید فراتر از نیاز داخلی نباشد تدابیری برای‌ واردات و صادرات تنباکو در نظر گرفته خواهد شد.

وی، حمایت از صنعت دخانیات را در کاهش قاچاق محصولات دخانی و آسیب به مردم موثر برشمرد و افزود:

تولید این محصولات اگرچه برای مصرف‌کنندگان توصیه نمی‌شود اما با توجه به وجود متقاضیان و قاچاق محصولات غیراستاندارد به کشور باید تدابیری برای حفظ صنایع فعلی و جلوگیری از کاهش تولید محصولات داخلی اتخاذ شود.

مقیمی تسهیل فرآیند تولید و تامین مواد اولیه مورد نیاز این بخش را همانند همه صنایع مورد تاکید قرارداد و خواستار ارائه گزارشی از وضعیت موجود این صنعت و چالش‌های این بخش شد.

وی از برگزاری جلسات مستمر برای رفع مشکلات این صنعت خبر داد و گفت: موانع پیش روی صنعت با تعامل و هم اندیشی با تشکل‌های تخصصی و استفاده از توان علمی و فکری صاحب نظران قابل حل و فصل خواهد بود.

به گفته مقیمی مشکلات این بخش باید با ارائه راهکارهای اجرایی و نقش تشکل‌های تخصصی، مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور و همچنین معاونت امور صنایع مشخص شود.

 

*** توانمندسازی و حمایت از تولید داخلی از برنامه‌های مهم وزارت صنعت

 

معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت در ادامه توانمندسازی و حمایت از تولید داخلی را از برنامه‌های مهم وزارت صنعت توصیف کرد و گفت:

تشکل‌های تخصصی صنعت دخانیات در کنار سایر صنایع با احصاء مشکلات و چالش‌های صنعت و ارائه راهکارهای اجرایی نقش تعیین کننده‌ای در بهبود فضای کسب و کار به ویژه تولید خواهند داشت.

 
*** احصاء ۲۱ چالش صنعت دخانیات

 

بر اساس این گزارش، در نشست هم اندیشی‌ معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با نمایندگانی از تشکل‌های تخصصی صنعت دخانیات، ۲۱ مورد از چالش‌های این بخش مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد موانع پیش روی تولید این صنعت جهت برون رفت از وضعیت فعلی به تفکیک احصا و طی جلسات مستمر به صورت موردی بررسی شود.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، بروز مشکلاتی در تامین مواد اولیه، تخیص ارز، ثبت سفارش کالا ، روند طولانی ترخیص کالا از گمرک و دموراژ شدن محصولات دخانی، چالش های برات بدون تعهد و… از جمله موضوعاتی بود که در این نشست مطرح و تمهیداتی برای رفع این مشکلات اتخاذ شد.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + چهار =

کلید مقابل را فعال کنید