کد خبر:71081
پ
شاخص ملی محیط کسب

افت شاخص ملی محیط کسب و کار در پاییز ۹۷

جدیدترین گزارش ارائه شده از سوی اتاق بازرگانی ایران نشان می‌دهد که شاخص ملی محیط کسب و کار در پاییز ۹۷ در قیاس با فصل قبل از آن افت داشته است.

جدیدترین گزارش ارائه شده از سوی اتاق بازرگانی ایران نشان می‌دهد که شاخص ملی محیط کسب و کار در پاییز ۹۷ در قیاس با فصل قبل از آن افت داشته است.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، بر اساس جدیدترین بررسی‌های صورت گرفته از پایش محیط کسب و کار ایران در پاییز سال ۹۷ رقم این شاخص به ۶.۴۹ کاهش یافته است و در قیاس با عدد ۶.۴۰ فصل قبل افتی ۹ صدم درصدی را نشان می‌دهد.

 

*** اصلی ترین دلایل افت شاخص ملی محیط کسب و کار

 

همچنین  این عدد در قیاس با سال‌های پیش از آن نیز روندی منفی طی کرده است تا جایی که در سال ۱۳۹۵ این عدد ۵.۸۵، در  سال ۱۳۹۶، ۵.۷۸ و در پاییز ۱۳۹۶ هم، ۵.۸۵ بوده است.

ارزیابی‌های صورت گرفته نشان می‌دهد که غیرقابل پیش‌بینی بودن شرایط اقتصاد ایران و همچنین تغییرات به وجود آمده در قیمت مواد اولیه و محصولات اقتصادی اصلی‌ترین دلایلی هستند که به افت شاخص ملی محیط کسب و کار منجر شده است.

 

*** پس از بهار ۹۶

 

همچنین بررسی‌ها نشان می‌دهد افت شاخص ملی محیط کسب و کار پس از بهار ۹۶ که وضعیت محیط کسب و کار بهبودی نسبی را نشان داده این روند همواره به شکل منفی دنبال شده و از ۵.۶۹ در نخستین فصل از سال گذشته به عدد فعلی نزول یافته است.

در کنار موارد مطرح شده محدودیت دسترسی به حاملهای انرژی و برق و گاز در حوزه صنعت و خدمات و محدودیت دسترسی به آب مساعد در حوزه کشاورزی اصلی‌ترین عامل در این حوزه بوده است.

 

*** افت شاخص ملی محیط کسب و کار در استان‌ها

 

در میان استان‌ها نیز استان‌های گیلان، آذربایجان غربی و زنجان در حوزه کسب و کار بهترین عملکرد را  داشته‌اند و استان‌های خراسان شمالی، ایلام و کرمانشاه شرایط نامساعدتری را نسبت به دیگر استان‌ها به ثبت رسانده اند.

البته با توجه به اینکه حداکثر فاصله میان بهترین و بدترین استان ۸۶ دهم درصد است نشان می‌دهد که شرایط شاخص ملی محیط کسب و کار در مقایسه میان استان‌های مختلف تفاوت چشمگیری را نشان نمی‌دهد.

در بررسی‌ها حوزه خدمات با ۶.۵۸ بدترین آمار را به ثبت رسانده است و پس از آن صنعت و کشاورزی قرار دارند.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، اتاق بازرگانی این گزارش را با مشارکت بیش از ۷۱ درصدی واحدهای نمونه و فعال اقتصادی کشور ارائه کرده است.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − 8 =

کلید مقابل را فعال کنید