کد خبر:70976
پ
اتحادیه اروپا
براساس گزارش خبرگزاری رویترز؛

کشورهای اتحادیه اروپا برنامه موشکی بالستیک ایران را تحمل نخواهند کرد

خبرگزاری رویترز از تحمل نکردن برخی کشورهای اتحادیه اروپا از برنامه موشکی بالستیک ایران خبر داد.

خبرگزاری رویترز از تحمل نکردن برخی کشورهای اتحادیه اروپا از برنامه موشکی بالستیک ایران خبر داد.

 

*** دیدار کشورهای اتحادیه اروپا با مقامات ایرانی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، خبرگزاری رویترز در گزارشی ادعا کرد که دیپلمات‌های اروپایی از فرانسه، انگلیس، آلمان، دانمارک، هلند و بلژیک روز هشتم ژانویه (۱۸ دی‌ماه) در تهران با مقامات ایرانی دیدار داشتند با این پیام که اروپا دیگر نمی‌تواند برنامه موشکی بالستیک ایران و طرح‌های نسبت داده شده به ایران برای آن چه سوءقصد در خاک اروپا خوانده شده را تحمل کند و ایرانی‌ها را به خشم آورده‌اند.

به گفته چهار دیپلمات اروپایی، مقامات ایرانی در جلسه هشت ژانویه با اروپایی‌ها در اتاقی در وزارت امورخارجه ایران ناگهان از جای خود برخاسته و برخلاف پروتکل اتاق را ترک کرده‌اند.

یکی از این دیپلمات‌ها در این باره گفت: هیجان زیادی (در جلسه) وجود داشت و آنها دیدگاه ما را دوست نداشتند اما احساس کردیم باید نگرانی‌های جدی خود را ابراز کنیم.

یک دیپلمات دیگر نیز اظهار داشت: این نشان می‌دهد که روابطمان پر تنش‌تر می‌شود.

 

*** صدور اولین تحریم اتحادیه اروپا پس از نشست

 

به گزارش رویترز، یک روز پس از این نشست، اتحادیه اروپا اولین تحریم خود علیه ایران از زمان اجرای توافق هسته‌ای را صادر کرد. اگرچه این تحریم‌های اروپا بیشتر نمادین بود، این نشست پر تنش منجر به تغییر غیر منتظره دیپلماسی اروپا از پایان سال گذشته (میلادی) شد. اکنون به نظر می‌آید که صبر اروپا درقبال ایران تمام شده است.

همچنین به گفته این دیپلمات‌ها، کشورهای کوچک‌تر و کمتر جنگ‌طلب اروپایی نیز به فرانسه و انگلیس پیوسته و خواهان رویکرد سخت‌تر درقبال ایران شده‌اند که شامل بررسی تحریم‌های اقتصادی جدید می‌شود.

 

*** ممنوعیت سفر اعضای سپاه پاسداران

 

سه دیپلمات در این باره گفتند که این رویکرد ممکن است شامل مسدود کردن اموال و ممنوعیت سفر اعضای سپاه پاسداران و افرادی باشد که با برنامه موشکی بالستیک ایران همکاری می‌کنند.

رویترز در ادامه گزارش داد که این رویکرد جدید اروپا را به سیاست دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای منزوی کردن ایران سوق خواهد داد هرچند که اروپایی‌ها هنوز از توافق هسته‌ای ایران و گروه موسوم به ۱+۵ که در ۲۰۱۵ حاصل و آمریکا در ماه مه ۲۰۱۸ از آن خارج شد، حمایت می‌کنند.

 

*** اتهامات علیه ایران

 

یک دیپلمات اروپایی مستقر در خاورمیانه گفت: اتهامات ماه‌های اخیر علیه ایران تعدادی از کشورها که با رویکرد تند درقبال ایران مخالف بودند را برانگیخته است.

به عنوان مثال، هلند. آنها تا پیش از حمله دانمارک ساکت بودند اما اکنون از فرانسوی‌ها تندتر شده‌اند.

هلند هم زمان با اعلام تحریم جدید اروپا علیه ایران با ادعای اینکه این کشور قصد داشته در خاک اروپا چندین سوءقصد انجام دهد، ایران را به کشتن دو مخالف خود در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۷ در اروپا متهم کرد.

تهران هرگونه دخالت در این ماجراها را رد می‌کند. اتحادیه اروپا سپس روز نهم ژانویه یک نهاد اطلاعاتی و دو فرد ایرانی را در فهرست تحریم خود قرار داد.

یک مقام وزارت امورخارجه آمریکا گفت که واشنگتن از این اقدام اروپا استقبال می‌کند و اکنون یک نگرانی مشترک رو به گسترش درباره تهدیدات ایران وجود دارد.

 

*** تخریب روابط ایران و اروپا

 

به گزارش خبرگزاری سروش، این ادعاها در حالی مطرح می‌شود که مقامات کشورمان همواره تاکید می‌کنند که این اتهامات سناریوهایی است که برای تخریب روابط ایران و اروپا مطرح می‌شود و جمهوری اسلامی هیچ نقشی در سوءقصدها یا طرح حمله در خاک اروپا نداشته است.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − چهار =

کلید مقابل را فعال کنید