کد خبر:71329
پ
رحمانی
وزیر صنعت، معدن و تجارت:

استراتژی اصلی وزارت صنعت ؛ حفظ وضع موجود تولید است

وزیر صنعت، معدن و تجارت، حفظ وضع موجود تولید و اشتغال را استراتژی اصلی وزارت صنعت اعلام کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت، حفظ وضع موجود تولید و اشتغال را استراتژی اصلی وزارت صنعت اعلام کرد.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، وزیر صنعت، معدن و تجارت در جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه اگر فعالان بخش خصوصی با مشکل بر سر راه حوزه خود مواجه هستند، با معاونان وزارت صنعت در میان بگذارند، گفت:

این نحوه ارتباط ما با فعالان اقتصادی است و جای نگرانی نیست.

 

*** حمایت از وزارت صنعت

 

رضا رحمانی افزود: هر فردی از اعضای کابینه در جایگاه خود مسئولیتی دارند و ذات کار من، حمایت از بخش صنعت است.

ارز حاصل از صادرات هم در ده‌ها جلسه پیگیری شده است؛ نمونه آن هم دعوت از فعالان اقتصادی در جلسات بانک مرکزی است.

وی با بیان استراتژی اصلی وزارت صنعت تصریح کرد: وزارت صنعت اختلاف نظر با فعالان اقتصادی ندارد و هر جا هم مشکلی است، برطرف خواهیم کرد.

البته باید توجه داشت در فضای عمومی و جمعی نمی‌توان مطالب را گفت، چراکه انعکاس بدی خواهد داشت.

 

*** ارتباط دولت با بخش خصوصی؛ راهکار مقابله با شرایط جدید

 

به گفته رحمانی، هیچ کس در جنگ کنونی دنیا با اقتصاد ایران تردید ندارد، اما جنگ روانی و رسانه‌ای هم هست که در آن راهکار مقابله با شرایط جدید، ارتباط دولت با بخش خصوصی است. ما باید هر هفته جلسه داشته باشیم.

وی با بیان استراتژی اصلی وزارت صنعت اظهار داشت: احساس من این است که اوضاع جبهه جنگ اقتصادی را باید از نزدیک دید؛ از ناحیه دولت و وزارت صنعت بی‌توجهی به مشکلات بخش خصوصی جایز نیست و البته ما هم بی توجه نیستیم؛ از معاونان هم انتظار دارم که دیگر از این پس اجازه ندهند که گلایه عدم ارتباط با آنها را بشنوم.

 

*** تعداد بخشنامه‌های متناقض

 

رحمانی گفت: تعداد بخشنامه‌های متناقض وزارت صنعت یک دهم دوره‌های قبل است؛ ما ارز داریم ولی اینکه ترکیب آن چیست و ارز در کجا است، نکات دیگری است که باید فعالان اقتصادی به این موضوعات توجه داشته باشند. 

شاه بیت کار وزارت صنعت و استراتژی اصلی ما این است که وضع موجود تولید را حفظ کنیم تا اشتغال هم حفظ شود. بزرگترین تهدید این است که یک واحد تولیدی تعطیل شود.

وی با بیان استراتژی اصلی وزارت صنعت اظهار داشت: در حوزه ثبت سفارش مشکل تمدید سه ماهه را حل کردیم، نامه نوشته‌ایم که همه ثبت سفارش‌های از پیش تایید شده برای سه ماه، برای شش ماه به صورت اتوماتیک تمدید شود.

 

*** واردات بدون انتقال ارز

 

رحمانی در خصوص واردات بدون انتقال ارز افزود: بخشنامه‌ای وجود داشت که هر فردی ارز نیاورد، مطابق با قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز باید مورد برخورد قرار گیرد که ترجمه‌اش این می‌شود که صادرکننده‌ای که ارز نیاورد قاچاقچی است. اما صادرکنندگان نتوانستند دولت را قانع کنند که شیوه انتقال ارز چطور باشد.

رحمانی با بیان استراتژی اصلی وزارت صنعت گفت: در هفت ماه هشت هزار نفر صادرکننده داشتیم که شش هزار نفر آنها کمتر از یک میلیون دلار صادرات داشتند و بنابراین معاف شدند؛ مصرف ارز ما هم در صنعت بیشتر از صادرات ما است.

پتروشیمی و فولاد هم ارز می آورند که ما به صنعت اختصاص دادیم.

 
*** مجاز بودن واردات بدون انتقال ارز تا سقف ٣٠٠ میلیون دلار

 

وی با بیان استراتژی اصلی وزارت صنعت افزود: هفته قبل در دولت مصوب کردیم تا سقف ٣٠٠ میلیون دلار، واردات بدون انتقال ارز مجاز باشد؛ البته در مورد واردات در مقابل صادرات قرار سد کارگروهی تشکیل شود.

البته دولت واردات در مناطق آزاد برای تولید و صنعت را بدون ثبت سفارش کار شد.

رحمانی گفت: صادرات و واردات ما در گذشته با برخی مشکلاتی مواجه بود و اکنون برای صادرات یک فرصت استثنایی به وجود آمده است. ولی نتوانستیم استفاده کنیم، البته در صادرات نباید بازار داخلی را تحت الشعاع قرار دهد.

 

*** بازسازی و نوسازی صنایع

 

وزیر صنعت با بیان استراتژی اصلی وزارت صنعت افزود: ۲۰ هزار میلیارد تومان برای بازسازی و نوسازی صنایع اختصاص داده شد. در این زمینه یارانه نیر تعلق گرفت.

وی ادامه داد: در طول ۷ ماه هشت هزار صادرکننده در کشور داشتیم که شش هزار نفر میزان ارز آنها زیر یک میلیون دلار بود.

 

*** باید از حالت بحران خارج شویم

 

رحمانی با بیان استراتژی اصلی وزارت صنعت اظهار کرد: به مردم و تولیدکنندگان اطمینان می‌دهیم که تولید به مسیر خود باز می‌گردد و جای نگرانی نیست.

از نظر مدیریتی برخی موارد برای وزات صنعت بحرانی و مهم است که باید از حالت بحران خارج شویم. تلاش کردیم ثبت سفارش، ارز و خودرو از حالت بحران خارج شود.

 

*** صادرات؛ موتور پیشران کشور

 

 

به گزارش خبرگزاری سروش، وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان با بیان استراتژی اصلی وزارت صنعت ، خاطرنشان کرد: سال آینده موتور پیشران اقتصاد ما باید صادرات باشد.

باید کاری کنیم صادرات به کشورهای اطراف ما که فعلا دو درصد است، افزایش یابد.

خوشبختانه ظرفیت صادرات به این کشورها فراهم است که می‌تواند کمک خوبی برای رشد صادرات و بهبود شرایط اقتصادی کشور باشد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × دو =

کلید مقابل را فعال کنید