کد خبر:72576
پ
وزیر جهاد
وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد

خوداتکایی در تولید گندم عامل بی‌اثر شدن تحریم غذایی ایران

وزیر جهاد کشاورزی بر ضرورت مقاومت مردم و مسئولان برای پیروزی در جنگ اقتصادی و عبور از شرایط تحریم تاکید کرد و خوداتکایی در تولید گندم را عامل بی‌اثر شدن تحریم غذایی ایران دانست.

وزیر جهاد کشاورزی بر ضرورت مقاومت مردم و مسئولان برای پیروزی در جنگ اقتصادی و عبور از شرایط تحریم تاکید کرد و خوداتکایی در تولید گندم را عامل بی‌اثر شدن تحریم غذایی ایران دانست.

 

*** جنگ اقتصادی در کشور

 

به گزارش خبرگزاری سروش، وزیر جهاد کشاورزی در جمع معاونین این وزرات و مدیران حفظ نباتات کشور با تاکید بر این که باید باور کنیم که در شرایط سخت و جنگ اقتصادی قرار داریم، اظهار داشت:

این موضوع را همگان بیان می‌کنیم، ولی باور نداریم، زیرا اگر موضوعی را باور داشته باشیم، این باور در نگرش‌ها، عملکرد و رفتار ما باید نشان داده شود.

محمود حجتی ادامه داد: متاسفانه ما آن طور که باید باور داشته باشیم این باور را نداریم که شرایط و دوره سختی را پشت سر می‌گذاریم و در بوجود آمدن این شرایط سخت نیز خود ما به ویژه در این دوره سهم و تاثیری نداشته‌ایم.

 

*** ایران در چارچوب توافقات بین‌المللی

 

وی با اشاره به خوداتکایی در تولید گندم و این که ایران در چارچوب توافقات بین‌المللی مسیر خود را طی می‌کرد، خاطرنشان کرد:

یک برنده انتخابات در آمریکا می‌خواست روی رقیب انتخاباتی خود را کم کند، شعار‌هایی داد و قلدری‌های دیکتاتور مآبانه یک فرد به عنوان رئیس جمهور آمریکا باعث شد یک سری مشکلاتی در نظام جهانی برای ما ایجاد شود.

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: رسانه‌های بیگانه سعی می‌کنند القاء نمایند که این مشکلات را ما با دست خود ایجاد کرده ایم؛ جنگ روانی سختی را در پیش گرفته‌اند تا به نوعی موضوع را به داخل کشور بر گردانند، ولی ما که در چارچوب مقررات، ساختار‌ها و سازوکار‌های بین‌المللی که در دنیا جاری هست، توافق کردیم.

حجتی با طرح این سئوال که در این شرایط آیا باید مقاومت کنیم و یا عزت نفس فردی و ملی خود را زیر پا بگذاریم؟ یادآور شد:

هجوم رسانه‌های بیگانه راه دوم را به ما القاء می‌کنند.

وی افزود: مصلحت خود ما و نسل‌های آینده ما و امانتی را که به عنوان ایران اسلامی تحویل ما شده ایجاب می‌کند که راه اول را بپذیریم و بر اصول خودمان پافشاری کنیم، زیرا رویکرد ما پافشاری بر اصول و هنجار‌هایی بود که در چارچوب‌های بین المللی به تفاهم رسیده بودیم.

 

*** دوران تحریم قبلی

 

حجتی با اشاره به خوداتکایی در تولید گندم خاطرنشان کرد: در دوره تحریم قبلی، به غلط ادعا‌هایی را مطرح می‌کردند که ایران با سازمان جهانی انرژی اتمی همکاری نکرده و یا با ساختار‌های جهانی همراه نبوده است، اما در این دوره در چارچوب برجام این همکاری‌ها و همراهی را انجام دادیم و نباید خدای نکرده این تبلیغات این القاء را ناخودآگاه در ما ایجاد کند که ظالمانه به شرایط طرف مقابل تن دهیم.

وی گفت: ما راه و مسیر خود را طی می‌کردیم؛ یک آقایی جایی رای آورده و عامیانه زیر هر آنچه که توافق قبلی ما در چارچوب ۱+۵ بوده زده نه فقط در ارتباط با برجام و ایران در سطح بین المللی در زمینه سایر توافقات مثل مسائل تغییر اقلیم در نشست پاریس، مسائل در ارتباط با پیمان‌های منطقه‌ای آتلانتیک و آ. س. آن و همچنین با شرکای تجاری خودشان مثل چین، مکزیک، ژاپن، کانادا، اتحادیه اروپا همه این را زیر پا داشته است؛ با این شرایط ما راهی جز مقاومت نداریم.

 

*** جهانی شدن

 

حجتی با اشاره به این که بحث جهانی شدن و دهکده جهانی که از دهه‌های قبل مطرح می‌شد، امروزه عملا اتفاق افتاده است، اظهار کرد:

امروز اروپا آیا مستقل از آمریکا و اقتصاد جهانی می‌تواند تصمیمی بگیرد و یا کاری کند؟ تمام مسایل دنیا به هم گره خورده است.

وی با اشاره به خوداتکایی در تولید گندم اضافه کرد: این شرکت‌ها و بانک‌های چند ملیتی که در سطح دنیا ایجاد شده به هم گره خورده و همه این‌ها باعث ایجاد مشکلات جدی بر سر راه روند روزانه ما شده است.

قطعا ما نمی‌توانیم مثل گذشته کشور خود را اداره و زندگی کنیم و بگوییم پشت در‌های بسته کشور، ما کار خودمان را انجام می‌دهیم.

حجتی تاکید کرد: امروز این گره خوردگی و سازوکار‌های پیمان‌های جهانی و منطقه‌ای گاهی در خدمت قلدری قرار می‌گیرد و باعث شده ما به زحمت بیفتیم.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که در این شرایط یا باید تن بدهیم به هر آنچه که آن‌ها می‌خواهند و یا باید مقاومت کنیم، افزود:

باید توجه داشت که خواسته‌های آنان توقف ناپذیر است، زیرا آنچه را که می‌گفتند و اعلام می‌کردند را ما تفاهم کردیم؛ پس ناچار از مقاومتیم.

 

*** محدودیت‌ در زمینه غذا و دارو

 

حجتی گفت: محدودیت‌های زیادی را حتی در زمینه غذا و دارو که به عنوان مسائل انسان دوستانه اعلام کردند، برای ما ایجاد کردند؛ این را هم عملا دروغ می‌گویند که ما در زمینه تامین غذا و دارو محدودیتی ایجاد نکرده ایم.

وی با اشاره به خوداتکایی در تولید گندم اضافه کرد: ظاهر مسئله این است که در مورد غذا محدودیتی ایجاد نکرده‌اند، ولی در عمل ایجاد کرده اند؛ مگر می‌شود امروز کشوری نیازش را در سطح بین المللی بدون مراودات بانکی و جا به جایی پول تامین کند؟

جواب منفی است. این‌ها همه راه‌های مراودات بانکی و پولی را به روی ما بسته اند، پس کمبود غذای خود را چگونه تامین کنیم؟

وزیر جهاد کشاورزی افزود: خداروشکر در حال حاضر همه چیز در کشور ما وجود دارد؛ ممکن است گاهی اوقات کالایی بیش از حد خودش گران شده باشد.

برخی گرانی‌ها طبیعی است، زیرا قیمت ارز، قیمت محصولات خارجی و هزینه حمل و نقل و مبادله کالا افزایش پیدا کرده، ولی برخی گرانی‌ها هم غیر طبیعی است که مردم باید همکاری کنند تا ان شاء الله بتوانیم آرامش بیشتری را به بازار برگردانیم.

حجتی ادامه داد: خدا را شاکریم که امروز هر کسی هر کالایی در ارتباط با غذا در کشور نیاز داشته باشد علیرغم همه مشکلات، تامین شده و به وفور در بازار موجود است.

 

***  وزارت جهاد کشاورزی؛ مسئول تامین غذای مردم

 

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به خوداتکایی در تولید گندم گفت: ما به عنوان دستگاهی که مسئول تامین غذای مردم است کاری که انجام می‌دهیم، حساسیت بالایی دارد.

حجتی یادآور شد: اگر امروز مثل سال‌های ۹۱ و ۹۲ می‌خواستیم ۶ میلیون تن گندم وارد کنیم، ببینید چه وضعیتی می‌داشتیم. ما ذرت، دانه روغنی، کنجاله سویا و یا روغن را که می‌خواهیم وارد کنیم با مشکلات زیادی رو به رو هستیم حالا اگر علاوه بر این محصولات می‌خواستیم سالانه ۶ میلیون تن گندم هم وارد کنیم و یا می‌خواستیم ۱.۵ تا ۲ میلیون تن شکر هم وارد کنیم هم تامین منابع و هم چگونگی مبادله پول با این محدودیت‌هایی که ایجاد شده و انتقال کالا به کشور چه میزان به مشکلاتمان افزوده می‌شد.

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد:پس بپذیریم که در شرایط سخت و جنگ اقتصادی قرار داریم و در این شرایط ما باید غذای مورد نیاز مردم خود را تامین کنیم و امروز از هر روزی این امر بر ما روشن‌تر است که باید متکی به خودمان باشیم.

 

*** خوداتکایی گندم و سایر محصولات کشاورزی

 

حجتی یادآوری کرد: دیروز اگر ما می‌گفتیم که باید خوداتکا باشیم و یا در برخی محصولات کشاورزی مثل گندم افزایش تولید داشته باشیم، بخشی از بدخواهان در خارج و بخشی هم در داخل کشور از کم اطلاعی سر و صدا به پا می‌کردند که این‌ها می‌خواهند مملکت را ویران کنند و به قیمت تاراج آب و خاک می‌خواهند گندم تولید کنند در صورتی که ما هیچ وقت تقاضای بیشتر برای آب و خاک نکردیم، ولی همین قدر که محصول ما اضافه می‌شد، صدا‌ها بلند می‌شد؛ این می‌رساند که بدخواهان ما همیشه خواب‌هایی را برای ما دیده بوده اند و آن‌ها دنبال این بودند که امروز ما ۶ میلیون تن گندم و یا ۱.۵ تا ۲ میلیون تن هم شکر وارد کنیم.

وی با اشاره به خوداتکایی در تولید گندم ادامه داد: از یکی دو سال پیش سر و صدا‌های زیست محیطی که شبکه «بی بی سی» در ارتباط با ایران به پا می‌کرد، مشکوک بود؛ آیا این‌ها بیشتر دل در گرو آب و خاک ما دارند و یا ما به عنوان شهروندانی که در این کشور داریم زندگی می‌کنیم؟ در ارتباط با محیط زیست کشور ما خیلی دایه دلسوزتر از مادر شدند؛ این سر و صدا‌ها را چرا انجام می‌دادند؟ این‌ها باید برای ما همیشه سئوال باشد. متاسفانه بعضی‌ها نیز در داخل ناخودآگاه در این مسیر می‌افتادند و حرف‌هایی می‌زدند که این هم از گرفتاری‌های ماست و ما هیچگاه نخواستیم وقت خود را درگیر مجادله‌های بی ثمر با آن‌ها کنیم.

 

*** افزایش تولید گندم

 

وزیر جهاد کشاورزی با طرح سئوالاتی مبنی بر این که آیا ما برای افزایش تولید و خوداتکایی در محصول گندم در سه سال اخیر آب بیشتری مصرف کرده ایم؟ یا اراضی زراعی بیشتری اختصاص داده ایم؟ گفت:

بر اساس آماری متقنی که موجود است، قطعا پاسخ این سئوال‌ها منفی است. ما با آب و زمین کمتر و از طریق افزایش بهره وری، محصول بیشتر تولید کرده ایم. پس این سر و صدا‌ها و هم نوایی‌ها در داخل کشور برای چیست؟

برای این است که روز‌هایی مثل امروز دست ما بیشتر زیر سنگ باشد و ما بیشتر در فشار قرار بگیریم و زودتر بتوانند مقاومت ما را در هم بشکنند.

این دقت‌ها را باید داشته باشیم و به اهمیت مسئولیت و رسالتی که بر دوش ماست در این مقطع پی ببریم.

حجتی با اشاره به این که مسئولان بخش تولید و بخش حفظ نباتات کشور با کاهش ضایعات می‌توانند در این راه موثر باشند، ادامه داد:

اگر ۱۰ درصد ضایعات ما کاهش یابد اثر آن در ثروت ملی در اقتصاد ملی و درآمد کشاورزان و تامین مایحتاج عمومی و با توجه به مشکلات امروز می‌تواند آثار مثبت داشته باشد.

 

***  مبارزه با سن گندم

 

وی با اشاره به خوداتکایی در تولید گندم یادآور شد: آمار مبارزه با سن گندم در یکی دو سال گذشته واقعا افتخار آفرین است؛ سال زراعی گذشته که ۹.۵ میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری شد تقریبا خسارت آفت سن گندم به صفر نزدیک شد، ولی در سال‌های دور سن گندم از مشکلات تولید گندم کشور بود؛ بخشی از ارتقای کیفیت گندم حاصل تلاش‌های شماست.

وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: کیفیت گندم ما روز به روز بهتر شده و در دهه ۹۰ بهتر از دهه ۸۰ و در دهه ۸۰ بهتر از دهه ۷۰ بوده است.

حجتی تصریح کرد: در همین اوایل این دولت و در چارچوب سروصدا‌های خارجی و هم نوایی‌های داخلی مطرح می‌شد که گندم تولید داخل کیفیت نانوایی‌اش کم است؛ در سی چهل سال گذشته هر وقت تولیدگندم افزایش یافت، این گونه سر و صدا‌ها بالاتر رفت؛ این موضوع در دوره وزارت قبلی اینجانب در دولت اصلاحات در دهه ۸۰ هم مطرح شد که مسولان وقت همواره به دنبال اثبات کیفیت مناسب گندم داخلی بودند.

 

*** تامین امنیت غذایی مردم

 

وی با بیان این که الحمدلله با تلاش‌های صورت گرفته این افتخار و سایر افتخارات خلق شده که ما بتوانیم در ارتباط با غذای اصلی مردم متکی به خود باشیم، خاطرنشان کرد:

علیرغم کاهش بارندگی‌ها در سال زراعی گذشته بیش از یک میلیون تن گندم بیشتر از سال قبل از آن خریداری شد که این کار مرهون لطف خداوند و تلاش بیشتر کشاورزان و تولیدکنندگان عزیز کشورمان است و همگی ما هم دروزارت جهاد کشاورزی با افتخار همراه و در کنار این عزیزان بوده ایم.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به خوداتکایی در تولید گندم گفت: ما به عنوان خدمتگزار مردم و جزئی از دولت به همه کشاورزان و تولیدکنندگان عزیز اعلام می‌نمائیم که در این جنگ اقتصادی به هر طریق ممکن در کنار شما در سنگر تولید داخلی خواهیم بود تا امنیت غذایی مردم شریف‌مان را در این شرایط سخت تامین کنیم.

 

*** محدودیت‌های ایجاد شده توسط دولت آمریکا

 

حجتی با اشاره به خوداتکایی در تولید گندم ادامه داد: این کار با تلاش بیشتر همکاران ما در وزارت جهاد کشاورزی در همه رده‌های مدیریتی و کارشناسی امکان پذیر است و تاکنون هم ثابت کرده ایم علیرغم همه محدودیت‌های ایجاد شده توسط دولت آمریکا و هم پیمانانش در تامین نهاده‌های تولید و نیز بخشی از کسری مواد غذایی، برنامه ریزی‌های ما به گونه‌ای بوده است که هم اکنون بازار‌های کشور اشباع از مواد غذایی مورد نیاز می‌باشد.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، وزیر جهاد کشاورزی  در پایان با اشاره به خوداتکایی در تولید گندم تاکید کرد:

دشمنان ما که ادعا می‌کردند ظرف مدت کوتاهی از شروع تحریم ها، کشور با قحطی رو به رو خواهد شد، هم اکنون متحیرانه شاهد این دستاورد‌های بزرگ هستند که ان شاءالله با الطاف خداون متعال این وضعیت استمرار خواهد داشت.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 3 =

کلید مقابل را فعال کنید