کد خبر:74229
پ
کیک زرد
رئیس سازمان انرژی اتمی:

مشابه کارخانه تولید کیک زرد را در آینده در استان یزد خواهیم داشت

رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به انتقال دومین محموله کیک زرد تولیدی کارخانه اردکان به اصفهان از احداث مشابه این کارخانه در استان یزد خبر داد.

رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به انتقال دومین محموله کیک زرد تولیدی کارخانه اردکان به اصفهان از احداث مشابه این کارخانه در استان یزد خبر داد.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رئیس سازمان انرژی اتمی امشب در برنامه گفتگوی ویژه خبری با اشاره به انتقال دومین محموله کیک زرد تولیدی کارخانه اردکان که چهارشنبه ۱۰ بهمن ماه ۱۳۹۷ به UCF اصفهان منتقل شد، گفت:

مشابه این کارخانه را در آینده در چند جای استان یزد خواهیم داشت.

 

*** داشتن اورانیوم و کیک زرد

 

وی در ادامه گفت: اورانیوم را چندان راحت نمی‌توانید از بازارهای بین المللی خرید کنید و مثل این می‌ماند که شما ماشین دارید ولی نمی‌توانید بنزین داشته باشید، بنابراین اگر کشوری می‌خواهد صنعت هسته‌ای داشته باشد باید از داشتن اورانیوم و کیک زرد اطمینان داشته باشد.

وی با بیان اینکه نیروگاه بوشهر ۲۷۰ تن اورانیوم طبیعی استفاده می‌کند اظهار داشت:

جمع اورانیوم حال حاضر ما برای تولید کیک زرد ۱۰۰۰ تن و برای سه سال است، ما از سال ۸۵ یا ۸۶ برای بدست آوردن اورانیوم شروع کردیم و سالی متوسط ۱۰ تن اورانیوم استخراج می‌کردیم.

صالحی افزود: این اولین کارخانه بعد از بندرعباس است که با استفاده از فناوری‌های مدرن جمهوری اسلامی ایران تولید کرده است و بخش قابل توجهی از تجهیزات در ایران ساخته شده که جای تقدیر از مهندسان داخلی دارد.

 

*** ما می‌توانیم اورانیوم و کانسنگ آن را تولید کنیم

 

رئیس سازمان انرژی اتمی بیان کرد: در دو سه سال اخیر که بهینه سازی کارخانه را داشتیم به صورت آزمایشی کیک زرد تولید می‌کردیم و از الان به بعد با کمک دولت و به میزانی که پول تزریق شود ما می توانیم اورانیوم و کانسنگ آن را تولید کنیم.

 

*** اکتشاف ۸۰ درصد کشور انجام شده است

 

وی تصریح کرد: در خصوص اکتشاف باید بگویم که قبل از انقلاب ۲۰ درصد کشور انجام شده بود و از سال ۸۸ با توصیه و کمک رهبر انقلاب اکتشاف هوایی را شروع کردیم و ۸۰ درصد کشور انجام شده است و تفسیر این برداشت‌ها را خودمان در کشور انجام می‌دهیم.

صالحی گفت: حدود ۲۲۰ هزار کیلومتر مربع را پی‌جویی زمینی می‌کنیم و حفاری‌های بسیاری را با شتاب خوبی در حال پیشرفت در اکتشاف و استخراج هستیم.

 

*** از نظر اورانیوم فقیر نیستیم

 

وی گفت: تصور در گذشته این بود که ایران از منتظر اورانیوم و کیک زرد فقیر است ولی با اکتشاف‌های انجام شده متوجه شدیم فقیر نیستیم و البته غنی هم نیستیم ولی در حد ذخایر استراتژیک وضعیت ما مناسب است.

صالحی در خصوص دستاوردهای جدید هسته‌ای افزود: این صنعت کاربردهای فراوانی در پزشکی و کشاورزی و تولید برق و موارد دیگر دارد و ما در بین کشورهای در حال توسعه از معدود کشورهایی هستیم که توانسته‌ایم در موضوع هسته‌ای پیشرفت‌های خوبی دارد.

 

*** سانتریفوژهای مدرن و پیچیده‌ برای صنعت نفت و پزشکی

 

رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به انتقال دومین محموله کیک زرد بیان کرد: در صنعت نفت، سانتریفوژهای مدرن و پیچیده‌ای که نمی‌توانند از بازار آزاد بخرند را ما برای آنها تولید می‌کنیم و البته همین موضوع را برای بخش پزشکی هم انجام می‌دهیم.

وی در خصوص تولید سوخت ۲۰ درصد گفت: ما در گذشته بر اساس مهندسی معکوس به تولید این سوخت رسیده بودیم ولی اخیرا توانایی تولید سوخت جدید ۲۰ درصد را پیدا کرده‌‌ایم.

صالحی بیان کرد: انواع آزمایش‌ها باید روی سوخت تولید شده انجام شود که قطعا زمان بر است و پس از کسب اطمینان، از آن استفاده می‌کنیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی در خصوص دستور رهبر انقلاب به سازمان انرژی اتمی مبنی بر آمادگی لازم جهت برخورداری از ۱۹۰ هزار سو گفت: توصیه‌های رهبر انقلاب در طول مذاکرات هسته‌ای همواره مطرح بود و ایشان تاکید داشتند که پُل‌های پشت سر ما خراب نشود و البته این‌ها بر اساس تجربیات خوبی که ما در سال‌های گذشته مذاکرات با سه کشور اروپایی داشتیم، بود.

وی با بیان اینکه ما بر اساس فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی اقدامات لازم را انجام دادیم، تصریح کرد:

یکی دیگر از الزامات تحقق فرمایش رهبر انقلاب، تهیه سالن نصب تجهیزات و سانتریفوژ‌ها بود که در طول مذاکرات مقدمات آماده شدن این سالن را انجام دادیم.

ظرفیت اسمی این سالن ۵۰ تا ۶۰ ماشین است و اگر ده ماه این سالن کار کند ۸۰ هزار سو خواهد شد، بنابراین از پتانسیل لازم برای ۱۹۰ هزار سو برخورداریم و البته رهبر انقلاب فرمودند زمینه‌های آن فراهم شود.

 

*** صنعت هسته‌ای میعادگاه خیلی از صنایع دیگر است

 

صالحی با اشاره به انتقال دومین محموله کیک زرد تولیدی کارخانه اردکان و با بیان اینکه صنعت هسته‌ای میعادگاه خیلی از صنایع دیگر است، اظهار داشت:

اگر در صنعت برق ما متوسط مصرف که ۳۵ هزار مگاوات بود را از هسته‌ای استفاده می‌کردیم ۲۱۰ میلیون تُن در سال آلاینده استفاده نمی‌شد. صنعت هسته‌ای از منظر رهبر انقلاب عامل اقتدار ملت ایران است، چالشی که غرب با ما دارد روی موضوع هسته‌ای که بحث فنی است و آنها لاجرم باید تسلیم شوند که شدند، از نظر خودباوری و صنعتی این صنعت برای ما اقتدار ایجاد کرده است.

رئیس سازمان انرژی اتمی در خصوص برجام و اینکه آیا برجام موجب کند شدن پیشرفت هسته‌ای شد یا خیر، تصریح کرد:

یک زمانی است که صنعت هسته‌ای از طریق منطقی و عادی خودش در یک کشوری شکل می‌گیرد و یک زمانی است که شما تحریم هستید و امکانات لازم را به شما نمی‌دهند و باید این صنعت را هر طور شده داشته باشید.

خوشبختانه ما دیگر از این آستانه‌ها عبور کردیم، طراحی راکتور و سانتریفوژ‌ها، اکتشافات و استخراج و تحقیق و توسعه، آب سنگین و موارد دیگری را به مرور متوجه شدیم.

 

*** بزرگترین دستاورد‌های هسته‌ای ما

 

وی افزود: ما در شرایطی هستیم که نیازی به مهندسی معکوس نداریم و خودمان طراحی‌ها را با استفاده از علوم فیزیک و شیمی و امثال این‌ها انجام می‌دهیم.

بزرگترین دستاورد هسته‌ای ما این است که امروز صنعت هسته‌ای را به گونه‌ای به کار گرفتیم که خودمان می‌توانیم طراح باشیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به انتقال دومین محموله کیک زرد گفت: در صنعت هسته‌ای در حوزه اکتشاف و استخراج پیشرفت‌های خیلی خوبی داریم سرعت بالایی داریم، امروز دیدید که کارخانه اردکان به مرحله بهره برداری صنعتی رسید، خیلی تلاش شد تا به این مرحله برسد و مشکلات فراوانی داشتیم ولی حالا خدا رو شکر حل شده و تنها محدودیت برجام در پلمپ کردن ماشینی بود که اورانیوم را از اردکان به اصفهان می برد تا جای دیگری نرود.

 

*** تحقیق و توسعه روی سانتریفوژها

 

صالحی اظهار داشت: در تحقیق و توسعه ما روی سانتریفوژها و تجهیزات دیگری است، ما همزمان روی چند سانتریفوژ کار می‌کنیم؛ IR۱ را که پشت سر گذاشتیم و نسل قدیمی است و امروز IR۲m و IR۴ را می‌توانیم با خیال راحت تولید انبوه کنیم، چرا که آزمایش‌های بسیاری برای آن‌ها انجام دادیم و الان روی آزمایش IR۶ و IR۸ کار می‌کنیم.

وی با بیان اینکه ما باید آزمایشات متعددی روی سانتریفوژها انجام دهیم تا آنها را با اطمینان خاطر به مرحله تولید برسانیم، گفت:

البته زمان زیادی هم می‌برد. ما الان روی IR5 و IR6 آزمایشات متعددی را انجام می‌دهیم. ما می‌توانیم بر حسب غنی سازی و بهترین راندمانی که می‌خواهید داشته باشید چیدمان زنجیره‌های سانتریفوژ‌های خود را تغییر دهید.

رئیس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: لزوما نباید زنجیره ۱۶۴ تایی باشد، بلکه می‌تواند زنجیره‌ای ۵۰۰ تایی باشد.

ماشینی را که طراحی می‌کنید از ابتدا نمی‌روید زنجیره ۱۶۴ تایی درست کنید بلکه چندین سال زمان می‌برد و محدودیتی که داریم اینکه فقط می‌توانیم از IR1 برای غنی سازی استفاده کنیم ولی بعد از ۱۰ ساله برجام می‌توانیم از ماشین‌های جدید هم استفاده کنیم.

صالحی گفت: ما در بحث تحقیق و توسعه محدودیت‌هایی را پذیرفتیم ولی اثری روی کار ما نمی‌گذارد، آنها در اندیشکده‌های خود اینطور گفتند که ایرانی‌ها با هوشمندی این ۱۰ سالی که در برجام محدودیت گرفتند را برای آزمایش روی سانتریفوژ‌های مدرن خودشان ترتیب دادند.

اگر برجام نبود آیا می‌توانستیم الان IR8 تولید کنیم؟ یا می‌توانستیم زنجیره شاهد ۲۰ تایی درست می‌کردیم؟

 

*** تهیه سوخت ۲۰ درصد از خارج از کشور 

 

رئیس سازمان انرژی اتمی بیان کرد: ما پنج سال است روی IR8 کار می‌‌کنیم ولی هنوز کار دارد و نمی‌توانیم به مرحله تولید انبوه برسانیم و زمان نیاز داریم.

لذا زمانیکه در برجام گرفتیم در تحقیق و توسعه و در خصوص سانتریفوژ‌ها همان زمانی است که به طور طبیعی نیاز داشتیم تا به تولید انبوه برسیم.

وی  با بیان اینکه ما قبلا سوخت ۲۰ درصد را از خارج از کشور تهیه می‌کردیم، گفت:

اولین بار از آرژانتین گرفتیم و بیست و چند سال کار کردیم و مجدد برای آژانس درخواست دادیم که سوخت ۲۰ درصد می‌خواهیم اما آژانس گفت اگر ۲۰ درصد می‌خواهید باید شروطی را بپذیرید که ما گفتیم نمی‌توانیم چرا که خلاف حاکمیت ملی ما بود.

با مسئولین ارشد نظام صحبت شد و تصمیم بر این شد که خودمان ۲۰ درصد را بسازیم، بعد ما در کمال ناباوری غربی‌ها اعلام کردیم که می‌توانیم سوخت ۲۰ درصد را تولید کنیم و این کمتر از دوسال اتفاق افتاد.

 

*** زمان تولید ایزوتوپ‌های پایدار را به کمک روسیه کوتاه کردیم

 

رئیس سازمان انرژی اتمی بیان کرد: در خصوص نیروگاه فردو، مراحل اولیه تولید ایزوتوپ‌های پایدار که با کمک روس‌ها در حال انجام است، پیشرفت خوبی دارد.

با روس‌ها صحبت کردیم و در مقیاس آزمایشگاهی دو عنصری که می‌خواهیم روی آنها غنی سازی کنیم در حال پیشروی خوبی است؛ البته کار سختی است و اگر خودمان می‌خواستیم این کار را انجام دهیم باید خیلی وقت می‌گذاشتیم ولی با روس‌ها راه را کوتاه کردیم.

فاز نرم افزاری کار را هم پیش بردیم. امیدواریم تا سه سال آینده در تولید و صاردات ایزوتوپ‌های پایدار به خارج از کشور به جایگاه خوبی برسیم.

وی در خصوص باز طراحی راکتور اراک تصریح کرد: ما کار گروهی تشکیل دادیم از متخصصین چینی، آمریکایی و ایرانی که راکتور اراک را بر اساس آخرین پیشرفت‌های علمی در این زمینه پیش ببریم و گفته بودیم که مدیر پروژه ایران است و شما فقط تایید کارهای ما را داشته‌باشد.

طراحی مفهومی و پایه آن تمام شده و مُهر تایید کارگروه را دارد و طراحی تفصیلی هم در شرایط پیشرفت کاری خود قرار دارد و شاید یکی دو ماه اخیر به دلیل فشارهای ترامپ با کندی مواجه شده باشد.

 

*** انتقال دومین محموله کیک زرد

 

صالحی با اشاره به انتقال دومین محموله کیک زرد اظهار داشت:

ما یاد گرفتیم هر کاری که انجام می‌دهیم خودمان را برای بدترین شرایط آماده کنیم و اینجا هشدار می‌دهم که اگر شما به عنوان همکاران خارجی ما همکاری لازم را نداشته باشید ما خودمان کار را جلو می‌بریم و انتخاب گوناگونی در این خصوص داریم.

رئیس سازمان انرژی اتمی بیان کرد: شاید این نکته را اولین بار است که می‌گویم، در مذاکرات خیلی اوقات طرف مقابل تصور می‌کرد ما را در بن‌بست قرار می‌دهد که اینطور نبود، به طور مثال ما قبل از عملیاتی شدن برجام ۱۹ هزار سانتریفوژ IR1 داشتیم که ۱۰ هزار تای آن فقط نصب شده بود ولی کار نمی‌کرد.

ما این سانتریفوژ‌ها را با دقت جمع کردیم، اما آمریکایی‌ها تصورشان این بود که IR1‌هایی که داشتیم به این بازه زمانی ۱۰ ساله برجام نمی‌رسد و کم می‌آوریم و دیگر نیازی به تولیدIR1 نداریم و در حال حاضر از این مدل سانتریفوژ ۱۴ هزار عدد در انبار داریم.

 

*** SPV که قرار داشتیم، شاید فردا یا ۱۲ فوریه اعلام شود​

 

وی با بیان اینکه خوشبختانه سیزده گزارش مثبت از آژانس بین المللی انرژی اتمی داشتیم که این کار بزرگی است و به این سادگی حاصل نمی‌شود، افزود:

باز سنگینی روی سازمان انرژی اتمی هست که جای تقدیر از کلیه پرسنل سازمان انرژی اتمی دارد که تلاش بسیاری برای دست یابی به اهداف ما دارند.

صالحی در خصوص سیاست‌‌های آمریکا علیه ایران بیان کرد:

از زمانی که ترامپ اعلام کرد که با برجام مخالف است شرایط به نحو دیگری شد، دولت آمریکا در شرایط سختی هست و می‌خواهد ایران را تحت فشار شدید قرار دهد که از برجام خارج شود و این فشارها بر آژانس و رژیم صهیونیستی که قصد ورود به این مساله را ندارم هم بهانه‌ای برای فشار بیشتر بر ایران است.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رئیس سازمان انرژی اتمی در خصوص همکاری‌های هسته‌ای با اروپا، در پایان اظهار داشت:

آنها در مرکز نظام هسته‌ای ما ۲۰ میلیون دلار سرمایه گذاری کردند، کلاس‌های آموزشی فراوانی گذاشتند و همکاری‌های هسته‌ای خیلی خوبی داریم و مشکلی به آن صورت نداریم و SPV که قرار داشتیم، شاید فردا یا ۱۲ فوریه اعلام شود.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 + 19 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول