کد خبر:74790
پ
فضا
رئیس سازمان فضایی:

ایران رئیس کمیته صلح فضایی سازمان ملل شد

رئیس سازمان فضایی ایران از انتخاب ایران به عنوان رئیس کمیته صلح فضایی در کمیته استفاده صلح آمیز از فضا در سازمان ملل خبر داد.

رئیس سازمان فضایی ایران از انتخاب ایران به عنوان رئیس کمیته صلح فضایی در کمیته استفاده صلح آمیز از فضا در سازمان ملل خبر داد.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رئیس سازمان فضایی ایران در مراسم روز ملی فناوری فضایی با اشاره به تلاش ایران برای تقویت همکاری‌های بین المللی در عرصه فناوری فضایی گفت:

طی تعاملات صورت گرفته از سوی وزارت ارتباطات و وزارت امور خارجه در جهت تقویت همکاری‌های بین المللی و با تلاش متخصصان سازمان فضایی ایران، از این هفته ریاست کمیته فضایی گروه ۷۷ کمیته صلح فضایی در سازمان ملل به ایران سپرده شد.

 

*** انتخاب ایران به عنوان کمیته صلح فضایی در سازمان ملل

 

معاون وزیر ارتباطات با اشاره به انتخاب ایران به عنوان کمیته صلح فضایی در سازمان ملل همچنین از توسعه کسب و کارهای حوزه فناوری فضایی و ورود بخش خصوصی و شرکت‌های دانش بنیان به این حوزه جهت تقویت اقتصاد فضایی ایران به عنوان برنامه‌های در دست انجام سازمان فضایی ایران نام برد.

براری افزود: هفته گذشته پارک فناوری فضا پایه با هدف توسعه کسب و کارهای این حوزه در کشور راه اندازی شد و امیدواریم بخش خصوصی حوزه فضا بتواند در این پارک فناوری دستاوردهای مهمی برای توسعه این بخش داشته باشد.

 

*** اقتصاد فضایی

 

رئیس سازمان فضایی ایران، صنعت فضایی را یک صنعت راهبردی و استراتژیک عنوان کرد که خود اتکایی در آن می‌تواند به توسعه و شکوفایی اقتصاد کشور منجر شود و  گفت:

در یک دهه اخیر اقتصاد فضایی دنیا ششمین برابر متوسط رشد اقتصاد دنیا بوده است و در سال ۲۰۱۷، ۲۹۹میلیارد دلار به اقتصاد صنعت هم مکانی از فضا در دنیا اختصاص یافت.

 

*** اپراتور ماهواره مخابراتی

 

براری با اشاره به انتخاب ایران به عنوان کمیته صلح فضایی در سازمان ملل از برنامه ریزی برای ارائه مجوز طراحی و ساخت ماهواره به بخش خصوصی خبر داد و گفت:

مجوز ایجاد اپراتور ماهواره مخابراتی در حال واگذاری به بخش خصوصی است و در این زمینه چند شرکت بزرگ داخلی اعلام آمادگی کرده‌اند.

در همین حال تدوین مجوز بهره برداری از اپراتور ماهواره سنجشی نیز در دستور کار سازمان تنظیم مقررات قرار دارد که به زودی جزئیات دریافت این مجوز اعلام خواهد شد.

در همین حال ارائه مجوز طراحی و ساخت ماهواره را نیز به بخش خصوصی می‌دهیم تا چرخه فعالیت بخش خصوصی در صنعت فضایی کشور، تکمیل شود.

 

*** دبیرخانه شورای عالی فضایی

 

معاون وزیر ارتباطات با اشاره به برگزاری چندین جلسه کارگروه ذیل دبیرخانه شورای عالی فضایی کشور و برگزاری دو جلسه کمیسیون راهبردی این شورا، تصریح کرد:

نقشه راه ۱۴۰۴ فضایی کشور در این کمیسیون تنظیم شده است و امیدواریم در آینده نزدیک در جلسه شورای عالی فضایی بررسی و تصویب شود.

وی افزود: هم اکنون ۷۶ درصد اقتصاد فضا در دنیا توسط بخش خصوصی مدیریت می‌شود و در این زمینه ما نیز باید حرکت سریع‌تری داشته باشیم. بر این اساس مناقصه ایجاد ایستگاه‌های چندمنظوره دریافت داده‌های ماهواره‌ای را به بخش خصوصی آغاز کرده‌ایم که می‌تواند از طریق این ایستگاه‌ها، سرویس دهی داده‌های ماهواره‌ای را در اختیار گیرد.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رئیس سازمان فضایی ایران با اشاره انتخاب ایران به عنوان رئیس کمیته صلح فضایی و اینکه هم اکنون ۶ ایستگاه چند منظوره دریافت تصاویر ماهواره‌ای در ماهدشت، چناران، بوشهر، قشم و سلماس فعال است، در پایان خاطرنشان کرد:

در برنامه داریم که از طریق این ایستگاه‌های دریافت اطلاعات می‌توانیم علاوه بر ماهواره‌های بومی به ماهواره‌های سایر کشورها نیز سرویس دهیم.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 3 =

کلید مقابل را فعال کنید