کد خبر:76244
پ
دارو
رئیس سازمان غذا و دارو اعلام کرد

تولید ۷۵۰۰ قلم دارو در کشور

رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به تولید ۵۵۰ قلم دارو در داخل کشور در قبل از انقلاب، از تولید ۷۵۰۰ قلم دارو در کشور در حال حاضر خبر داد.

رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به تولید ۵۵۰ قلم دارو در داخل کشور در قبل از انقلاب، از تولید ۷۵۰۰ قلم دارو در کشور در حال حاضر خبر داد.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رئیس سازمان غذا و دارو در مراسم افتتاح سایت کارخانه رفسنجان دارو گفت:

کشور و ملت ایران پس از انقلاب همواره شرایط سختی را تجربه کرده‌اند که یکی از آنها در سال‌های دفاع مقدس بود، اما داروسازان و پزشکان نشان دادند که می‌توانند مسائل مربوط به سلامت کشور را اداره کنند.

 

*** ۱۰ هزار قلم دارو در بازار دارویی کشور

 

وی افزود: در ابتدای انقلاب ۲۱۰۰ قلم دارو در کشور وجود داشت که ۱۳۰۰ قلم آن وارداتی، ۳۰۰ تا ۴۰۰ قلم‌دارو تحت لیسانس و ۵۵۰ قلم‌دارو توسط شرکت‌های داروسازی داخل تولید می‌شد، اما علی‌رغم تحریم‌هایی که در دوران متعدد وجود داشت، اکنون ۱۰ هزار قلم‌دارو در بازار دارویی کشور وجود دارد.

به گفته معاون وزیر بهداشت، ۷ هزار و ۵۰۰ قلم از بازار دارویی کشور، تولید داخل و ۲۵۰۰ قلم دارو خارجی است که تنها ۳ درصد از بازار کشور را تشکیل می‌دهد و عمده نیاز بازار توسط کارخانه‌های داروسازی داخلی تأمین می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۱۱۰ کارخانه داروسازی در کشور فعال است و حدود ۳۰ شرکت داروسازی نیز به صورت قراردادی داروی خود را در این کارخانه‌ها تولید می‌کنند.

 

*** تأمین داروهای اساسی

 

پیرصالحی تصریح کرد: فعالیت این تعداد کارخانه داروسازی این نوید را می‌دهد که ما می‌توانیم در شرایط سخت از تأمین داروهای اساسی اطمینان داشته باشیم، اگرچه تحریم‌ها باعث ایجاد کمبودهایی می‌شود، اما دشمن نمی‌تواند دست ما را ببندد؛ چراکه اساسی‌ترین داروها به کمک دلسوزان این عرصه، حتی در سخت‌ترین شرایط تولید می‌شود.

رئیس سازمان غذا و دارو اظهار کرد: امروز شاهد افتتاح کارخانه‌های متعدد هستیم که نشان می‌دهد تحریم‌ها نمی‌تواند مانع از پیشرفت ما در عرصه داروسازی شود. افتتاح کارخانه‌های داروسازی علی‌رغم خودکفایی باعث ایجاد فرصت‌های شغلی برای جوانان تحصیل کرده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه ایران یکی از کشورهای برتر در حوزه تولید داروهای بایوتکنولوژی است، عنوان کرد:

خوشبختانه شرکت‌های دانش‌بنیانی که راه‌اندازی شده‌اند عمدتاً در تولید داروهای های‌تک فعالیت دارند، باید تلاش کنیم به سمت تقویت این شرکت‌های دانش بنیان حرکت کنیم.

 

*** پروانه‌های مورد نیاز کارخانه‌های داروسازی

 

بنابر اعلام روابط عمومی سازمان غذا و دارو، پیرصالحی گفت:

همزمان با دهه مبارک فجر کارخانه‌های داروسازی در مشهد و همدان افتتاح شد و امروز نیز شاهد افتتاح کارخانه داروسازی دیگری در کرمان هستیم.

سازمان غذا و دارو حتماً کمک خواهد کرد تا پروانه‌های مورد نیاز این کارخانه‌ها با سرعت بیشتر و خارج از نوبت بررسی شود. امیدواریم این کارخانه‌ها نیز برای آینده تولید داروهای های‌تک را در نظر داشته باشند.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه عمده تمرکز کارخانه‌های داروسازی در تهران و شهرهای بزرگ است، در پایان خاطرنشان کرد:

امیدواریم با افتتاح این کارخانه در کرمان با توجه به زیرساخت‌های مناسب این استان شاهد تبدیل آن به عنوان یکی از قطب‌های داروسازی کشور باشیم.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 3 =

کلید مقابل را فعال کنید