کد خبر:76137
پ
پروژه نیمه‌تمام فرهنگی
دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور:

‌حدود ۷ هزار پروژه نیمه‌تمام فرهنگی در کشور وجود دارد

‌دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی از وجود ‌حدود ۷ هزار پروژه نیمه‌تمام فرهنگی در کشور خبر داد.

‌دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی از وجود ‌حدود ۷ هزار پروژه نیمه‌تمام فرهنگی در کشور خبر داد.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، ‌‌دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی در خصوص پروژه نیمه‌تمام فرهنگی و ناتمام ماندن پروژه‌هایی مانند کتابخانه مرکزی به مدت طولانی اظهار کرد:

در خصوص کتابخانه مرکزی مشهد باید گفت که این کتابخانه یک زمانی کتابخانه ملی بوده و قرار بوده که یک دستگاه دیگری آن را بسازد ولی این کتابخانه در آن دوران تکمیل نشده و این پروژه استانی شده و مقامات استانی هم اولویت را به پروژه‌های فرهنگی ندادند و به پروژه‌های اقتصادی دادند و این قضیه همینطور مانده است.

 

*** وجود ۷ هزار پروژه نیمه‌تمام فرهنگی

 

وی ادامه داد: در شهرهای مختلف کشور مجتمع فرهنگی، سالن آمفی‌تئاتر، نمایشگاه فرهنگی و کتابخانه می‌بینید که نیمه‌کاره افتاده است، بودجه بسیار سنگینی هم می‌خواهد و یکی از مهم‌ترین تدابیر باید این می‌بوده که تا زمانی که پروژه نیمه‌تمام فرهنگی وجود دارد، هیچ پروژه جدیدی کلنگ نخورد و متأسفانه در دولت‌های مختلف، مسئولین مختلف، همواره این قاعده عقلی را نادیده گرفتند و زمانی که پروژه‌های ناتمام وجود داشته، پروژه‌های جدید را کلنگ زدند و همین باعث شده که تعداد زیادی پروژه مانده و در این مورد خاص کتابخانه‌ها فراتر از وظیفه خودشان وارد عمل شدند.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی تصریح کرد:

از سال ۸۴ تا سال ۹۲ شهرداری بسیاری از مراکز استان‌ها از جمله مشهد، نیم درصدی که طبق قانون نهاد باید به نهاد می‌دادند را ندادند و اگر آن نیم‌درصد در همان سال‌ها داده می‌شد، این کتابخانه به نتیجه می‌رسید و این نیم‌درصد در مجموع از سال ۸۴ تا ۹۲ در این استان نزدیک به حدود ۴۰ میلیارد تومان بوده است.

 

*** پرداخت بدهی شوراری شهر و شهرداری مشهد

 

مختارپور با اشاره به ۷۰ هزار پروژه نیمه‌تمام فرهنگی خاطرنشان کرد: از سال ۹۳ ما این قضیه را دنبال کردیم و خوشبختانه در دوره جدید شورای شهر و شهرداری مشهد قبول کردند که بدهی را پرداخت کنند؛ منتهی گفتند که مقداری از آن را در همین کتابخانه کمک کنیم و ما هم استقبال کردیم.

وی افزود: در شهرهای دیگر هم چنین اتفاقی هست و در مجموع از سال ۸۴ تا ۹۲ شهرداری‌های کشور ۶۸۰ میلیارد به نهاد کتابخانه‌ها بدهی داشتند و ندادند و ما از سال ۹۳ قانونی از مجلس گرفتیم که اگر شهرداری ندهند، ما بتوانیم از خزانه و از حسابشان برداشت کنیم.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی اضافه کرد: ما از سال ۹۴ به بعد، دیگر این مشکل را نداریم ولی هنوز بعضی از استان‌ها بدهی سال ۸۴ تا ۹۲ را ندادند.

برای بودجه نهاد نیز چیزی نزدیک به کل اعتباری که دولت می‌دهد، شاید همین نیم‌درصد شهرداری در هر سال بشود؛ پس نقش خیلی مهمی دارد.

 

*** نیمه کاره رها شدن کتابخانه مرکزی یزد

 

مختارپور عنوان کرد: امیدوار هستیم این اتفاقی که در مشهد افتاد، در شهرداری‌های دیگر کلان‌شهرها هم بیفتد؛ چون مهم‌ترین مساله نیم‌درصد درآمدها مربوط به کلان‌شهرها است، چون شهرداری شهرهای مناطق محروم درآمد ندارند که ما بخواهیم از آن‌ها نیم‌درصد بگیریم.

درآمد شهرهای متوسط صرف امور جاری خود شهری می‌شود و فقط کلان‌شهرها هستند که می‌توانند کمک کنند تا این نیم‌درصدشان به توسعه کتابخانه‌ها اختصاص یابد.

وی ادامه داد: امیدوار هستیم که در شهرهای دیگر هم این مسیر انجام شود و خوشبختانه در یزد و مشهد این اتفاق افتاده است.

دبیر کل نهاد کتابخانه‌های عمومی با اشاره به ۷۰ هزار پروژه نیمه‌تمام فرهنگی در کشور بیان کرد: یزد هم یک کتابخانه مرکزی دارد که بیش از ۱۴ سال است که نیمه‌کاره رها شده است.

با اینکه ساختمان بالا رفته ولی دیگر ادامه پیدا نکرده و در بعضی مقاطع دست‌به‌دست شده ولی بودجه داده نشده و کمی پیش رفته و مجدد متوقف شده است.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، ‌‌دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی در پایان اظهار داشت: خوشبختانه در سال جاری شورای شهر، استاندار محترم، شهردار محترم و نهاد کتابخانه‌ها در جلسه‌ای به تفاهم رسیدیم که همه کمک کنیم و کتابخانه را در سال ۹۸ تکمیل کنیم.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 3 =

کلید مقابل را فعال کنید