کد خبر:77875
پ
تیتر-امشب-۳۰۰x180

سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به درستی اجرا نشده است

کارشناسان اقتصادی با فرارسیدن سالروز ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به تشریح جزئیات اجرای آن پرداختند.

کارشناسان اقتصادی با فرارسیدن سالروز ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به تشریح جزئیات اجرای آن پرداختند.

 

*** سالروز ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، عضو هیأت رئیسه مجلس در برنامه تیتر امشب که از شبکه خبر پخش می‌شود، با اشاره به شب ۲۹ بهمن و سالروز ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی گفت:

اقتصاد مقاومتی در آن چارچوبی که سیاست‌های آن ابلاغ شد ۲۴ محور داشت که ۳ محور آن اقتصادی و بعنوان پشتوانه اقتصادی مطرح است.

محمدحسین فرهنگی افزود: رهبر معظم انقلاب نه تنها در سال ۹۲ بلکه چند سال قبل از آن هم در مناسبت‌های نامگذاری سالانه نیز بر حمایت از تولید و تلاش مضاعف و هر آن چیزی که ما را می‌تواند ما را به اقتصاد مقاومتی برساند تاکید کرده‌اند.

 

*** اهداف اقتصاد مقاومتی

 

وی افزود: هدف اقتصاد مقاومتی در حقیقت کاهش وابستگی به خارج است اما این به معنای انزوا و استفاده نکردن از محصولات دیگران و بستن مرزها نیست بلکه ایجاد شرایطی است که نه تنها در شرایط تهدید بلکه در شرایط عادی نیز می‌تواند به شکوفایی کشور کمک کند و رهبری در مقدمه سیاست‌ها به منابع انسانی و زیرزمینی، چهار فصل بودن و شرایط خاص آب و هوای کشور ما و امکان رسیدن به هدف اشاره دارند.

عضو هیئت رئیسه مجلس درباره عملکردها در این زمینه گفت:

در عملکردها و اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ضعیف بوده‌ایم چراکه اگر در مسیر درست و اهداف طراحی شده حرکت می‌کردیم موفق بودیم.

 

*** سازوکارهای سهام عدالت

 

فرهنگی درباره مردمی کردن اقتصاد گفت: سازوکارهای به کار گرفته شده تحت عنوان سهام عدالت به گونه‌ای نبوده که مردم آن را لمس کنند حتی اعضای هیئت مدیره را دولت تعیین می‌کند.

آسیب‌شناسی‌ها در تعاونی‌ها به معنای واقعی که در قانون آمده، انجام نشده است و در دخالت دادن مردم در زمینه‌های اقتصادی به ویژه اشتغال نیز گام‌های اساسی برداشته نشده است.

وی افزود: بخش‌های دیگری مثل کسبه و اصناف و تولیدکنندگان خط مقدم جبهه واقعی اقتصاد هستند که نه تنها دولت بلکه نهادهای مدنی نیز در این زمینه نقص داشته‌اند و به جای انتقال نقاط ضعف به مسئولان و سیاست‌گذاران و استفاده در بدنه برای اصلاح شرایط فقط بازتاب صدای آنها بوده‌اند.

درباره عملیات فعال بخش اقتصاد نیز به جای وصل آن به بخش تصمیم‌گیری به سمت بحث‌های کلاسیک رفته‌ایم.

 

*** کم‌کاری دولت و بخش‌های مختلف

 

عضو هیئت رئیسه مجلس گفت: کم‌کاری در دولت و بخش‌های مختلف بارز است و شرکت‌های دولتی عمدتا در بخش نفت با رقم‌های کلان و سرمایه‌گذاری هستند لذا برای رسیدن به مردمی کردن اقتصاد و کاهش وابستگی باید کار و تلاش کرد.

همچنین سهم‌بری عوامل در زنجیره متناسب با نقش در زنجیره ارزش با استفاده از سرمایه انسانی اتفاق نیفتاده و در زنجیره اصلی مشکلات اساسی داریم.

حسین سلاح‌ورزی نایب رئیس اتاق بازرگانی درباره مفهوم اقتصاد مقاومتی گفت:

تحمل‌پذیری در اقتصاد نیز مطرح است و این مفهوم یعنی در مقابل شوک‌ها چقدر اقتصاد می‌تواند تاب‌آوری داشته باشد و تحمل کند.

 

*** مردمی شدن اقتصاد

 

او افزود: شاخص‌های اقتصاد ما نشان می‌دهد کشور ما نتوانسته است در مقابل اقتصاد مقاومتی تاب‌آوری داشته باشد.

سلاح ورزی گفت: در سند استراتژیک ما که بر اساس سند چشم‌انداز تهیه شده نیز نه تنها به اهداف نزدیک نشده بلکه از آن دور شده‌ایم.

وی گفت: درباره مردمی شدن اقتصاد همان طور که در قانون اساسی نیز داریم سعی بر این بوده که سهم دولت کمتر و سهم بخش خصوصی در اقتصاد بیشتر شود که نه تنها به این منظور نرسیده‌ایم بلکه همچنان اقتصاد در دست دولت است.

سلاح ورزی گفت: توجیه اقتصادی برای هرکاری باید وجود داشته باشد.

مثلا در حوزه پتروشیمی براساس زنجیره ارزشی که در دست داریم سیاست‌های درستی نداشته‌ایم و نگاه‌ها جزیره‌ای است بنابراین نتیجه خوبی نداشته‌ایم.

محمدرضا دیانی، فعال اقتصادی گفت: اگر اقتصاد مقاومتی به درستی اجرا شده بود کشور ما امروز در این وضعیت نبود.

وی افزود: ارزیابی کلی نشان می‌دهد که حتی گفتمان کارآفرینی نیز امروز به معنای واقعی نیست.

این فعال اقتصادی گفت: در گفتمان و عمل به کارآفرینی توجه نشده و برنده واقعی سفته بازها بوده‌اند و کارآفرین واقعی به مشکل خورده است و این نشان می‌دهد ما هنوز خیلی از هدف اصلی دور هستیم.

 

*** شرط مردمی شدن اقتصاد

 

محمدرضا دیانی گفت: اقتصادی وقتی مردمی می‌شود که لوکوموتیوها و پیشران‌های ما بخش خصوصی باشد.

وقتی سهام را به مردم واگذار کرده‌ایم و هنوز پیشران آن دولت است به نتیجه نخواهیم رسید و اقتصاد مردمی نخواهد شد.

این فعال اقتصادی افزود: وقتی اقتصاد مردمی می‌شود ۹۰ درصد اقتصاد در دست مردم و در بورس است و مردم و بخش خصوصی سهام داران واقعی هستند در حالیکه ما فقط به سمت تزریق تسهیلات رفته‌ایم و برآیند این کار در کشور ما اقتصاد کارآفرینی نیست که هنوز در کشور ما فرهنگ‌سازی نشده است.

محمدرضا دیانی گفت: در استفاده از منابع ملی کشور که امروز نقدینگی فرارکرده و رو به جلوست و درحال نابودکردن اقتصاد کشور است به اقتصاد مقاومتی توجهی نداشته‌ایم.

 

*** ارزیابی اقتصاد مقاومتی در یک نگاه کلی

 

محمود کریمی،کارشناس مسائل اقتصادی نیز گفت: اگر بخواهیم اقتصاد مقاومتی را در یک نگاه کلی ارزیابی کنیم باید نگاه جامعی به مجموعه قسمت‌ها و بخش‌های اقتصادی کشور داشته باشیم و نگاه ما در اقتصاد نباید صرفا نگاه دولت محور باشد.

وی گفت: در اقتصاد ما دو بخش داریم، یکی حکومت است و دیگر ملت، که وقتی می‌خواهیم ادبیات اقتصاد مقاومتی را بررسی کنیم باید این دو را با هم ببینیم.

کریمی گفت: در بخش حکومت مجموعه‌هایی مانند؛ دولت، مجلس، قوه قضائیه و نیروهای مسلح وجود دارد که همه اینها در سیاست‌های ۲۴ گانه‌ای که آقای فرهنگی نام بردند نقش دارند و یکسری وظایف داشتند که باید انجام می‌دادند و آیا اینکه موفق بودند یا خیر باید در یک نگاه کلی ببینیم که من بعنوان یک پژوهشگر باید بگویم موفق نبودند.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، این کارشناس مسائل اقتصادی در پایان اظهار داشت:

بخش دیگری که در اقتصاد مقاومتی وجود دارد بخش گروه‌ها و تشکل‌های مردمی و نهادهای مردم محور است که در گفتمان‌سازی اقتصاد مقاومتی موفق بوده است.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 11 =

کلید مقابل را فعال کنید