کد خبر:79198
پ
بدهی بانک‌ها
یک کارشناس بانکی خواستار شد

ضرورت بررسی جدی ادغام بانک‌ها با اولویت بانک‌های نظامی و وابسته

یک کارشناس بانکی با اشاره به ادغام بانک‌ها با اولویت بانک‌های نظامی، انتظامی و وابسته، خواستار مطالعه و بررسی جدی موضوع ادغام‌ها در بانک‌ها و موسسات مالی کشور شد.

یک کارشناس بانکی با اشاره به ادغام بانک‌ها با اولویت بانک‌های نظامی، انتظامی و وابسته، خواستار مطالعه و بررسی جدی موضوع ادغام‌ها در بانک‌ها و موسسات مالی کشور شد.

 

*** تجمیع و ادغام بانک‌ها و موسسات مالی در ایران

 

به گزارش خبرگزاری سروش، یک کارشناس بانکی درباره ادغام بانک‌ها به‌ ویژه بانک‌های نظامی اظهار کرد:

هر از چند گاهی موضوع تجمیع و ادغام بانک‌ها و موسسات مالی مجاز و بعضا غیرمجاز در ایران مطرح شده و با شروع یک بحران داغ و با کاهش التهاب به فراموشی سپرده می‌شود.

در این خصوص در جلسه دیروز مجمع بانک مرکزی، ریاست محترم جمهور موضوع ادغام را با تمرکز بر بانک‌ها و موسسات نظامی و انتظامی را به بحث روز تبدیل کردند.

 

*** عبرت از تجربیات گذشته

 

یوسف کاووسی ادامه داد: در این خصوص چند مطلب باید مورد مطالعه و بررسی جدی قرار گیرد و از تجربیات گذشته درس عبرت حاصل شود.

 

*** ادغام بانک‌ها امری حقوقی نیست

 

وی افزود: در ایران به علت نبود قانون و یا سکوت قوانین تاکنون ادغامی صورت نگرفته است.

ادغام بانک‌ها امری حقوقی نیست، بلکه انحلال یک یا چند موسسه و افزایش سرمایه موسسه دیگر می‌باشد.

پس شرکتی تاسیس و شرکت‌ها و یا موسسات مالی موضوع ادغام، منحل و دارایی و بدهی آنان پس از ارزیابی توسط کارشناسان و حسابرسان خبره به مبلغ ارزیابی به شرکت جدید منتقل و هیات تصفیه برای آنان انتخاب می‌شود.

این کارشناس بانکی در ادامه خاطرنشان کرد: روشی که تاکنون بانک مرکزی در پیش گرفته بود، این‌طور بود که مثلا بانک پارسیان موسسه غیرمجاز ثامن الحجج را تحت قیمومیت گرفت، یا بانک صادرات، موسسه میزان را و یا بهمن ایثار که بانک ایران زمین قیمومیتش را به عهده گرفت، که این نوع کار ادغام نیست.

کاووسی ادامه داد: اما درخصوص موسسه کاسپین این‌گونه بود که کاسپین به عنوان شرکت جدید، تاسیس و ۸ موسسه غیرمجاز باید دارایی‌ها و بدهی‌های‌شان به موسسه کاسپین منتقل می‌شد که ظاهرا بر اساس تقویم دارایی و بدهی‌ها به مشکل برخورد و آن معضل بزرگ پیش آمد و هنوز هم درگیر آن هستند و با وجود این‌که هنوز مشکل آنها حل نشده، زمانی که شرایط سیاسی کشور اجازه دهد دوباره به میدان خواهند آمد.

 

*** معامله به جای ادغام

 

وی افزود: پس باید به جای ادغام نام معامله بر آنها گذاشت. حال سوال این است که چرا در این مقطع به فکر ادغام افتادند که ریشه آن را باید در مسائل سیاسی و FATF جستجو کرد.

این کارشناس بانکی ادامه داد: شاهد مدعا این‌که اواخر سال گذشته بعد از بحث‌های مکرر قرار شد تا پایان ۹۶ ادغام در بانک سپه انجام شود، ولی با مشکلاتی که با خروج آمریکا از برجام پیش آمد، این موضوع هم به تعویق افتاد تا این‌که دوباره بحث ایران، پولشویی، پالرمو و… در صدر اخبار قرار گرفت.

کاووسی اظهار کرد: البته لازم به ذکر است با قوانین فعلی، بانک مرکزی در ابتدای فعالیت یک موسسه مجوز صادر می‌کند و فقط نقش در تاسیس آن دارد که در طول فعالیت این موسسات، نظارت بر آنها را هم انجام دهد، ولی متاسفانه نمی‌تواند درخصوص انحلال موسسه اظهارنظر کند، مگر با رای دادگاه و بر اساس تخلفات محرز.

وی ادامه داد: مجامع عمومی شرکت‌ها هستند که درخصوص انحلال، ورشکستگی و یا ادغام تصمیم می‌گیرند.

حال اگر موسساتی که مجوز ندارند هم قانونا، بانک مرکزی نمی‌تواند در مورد ادغام آنان اظهارنظر کند مگر با نظر مجامع آن موسسات که قبلا گفته شد.

 

*** نقش صاحبان قدرت در تاسیس بانک‌ها و موسسات

 

یوسف کاووسی افزود: معمولا افراد بانفوذ و صاحب قدرت و رأی در تاسیس بانک‌ها و موسسات نقش دارند و به این سادگی‌ها مناصب و موقعیت‌های خود را از دست نمی‌دهند و حتی اجازه ادغام و انحلال در موسسات بزرگتر را نمی‌دهند؛ چرا که موسسه کوچک همان کارهایی را می‌تواند انجام دهد که موسسات بزرگتر می‌توانند، پس همه به دنبال دریافت امتیازات بیشتر هستند.

وی ادامه داد: جای آن دارد که خیلی بیشتر از گذشته دقت به خرج داد و زوایای کارشناسی کار را با دقت زیرنظر داشت تا دوباره دچار تجربیات شکست خورده قبلی نشویم.

به ویژه در جایی که طرف مقابل، هم صاحب نفوذ است و هم قدرت و علاوه بر آن دارای سهامداران قدرتمندی هم است که تلاش دارند منافع بیشتری برای خود کسب کنند.

 
*** دقت در ادغام موسسات در بانک‌ها

 

این کارشناس بانکی در ادامه افزود: از طرفی باید دقت کرد این بانک‌ها و موسسات در چه بانکی تجمیع شوند، چون خود این بانک‌ها بعضا بسیار پیشرفته‌تر و به‌روزتر از بانک سپه هستند که در پیچ و خم اداری و بوروکراسی یک بانک نظامی قدیمی درگیر هستند به عنوان مثال بانک انصار از ویژگی‌های بارز یک بانک نوین با ارائه خدمات به‌روز می‌باشد.

کاووسی گفت: باید رعایت حقوق کارکنان شریف این مجموعه‌ها را نیز در اولویت مهم قرار داد و منابع انسانی را به نحو شایسته و نگاه ویژه برای آنها برنامه‌ریزی کرد.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، این کارشناس بانکی در پایان اظهار کرد: بار مالی این تجمیع یا ادغام و یا هر اسمی که بر آن گذاشته شود، باید از قبل دیده شود تا کمترین آسیبی به مردم وارد نشود.

 

نویسنده: یوسف کاووسی؛ کارشناس مسائل پولی و بانکی

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + 1 =

کلید مقابل را فعال کنید