کد خبر:79913
پ
راه آهن
رئیس‌جمهور:

اتصال راه آهن نه فقط یک راه ارتباطی، بلکه نماد تمدنی بزرگ است

رئیس‌جمهور با اشاره به افتتاح راه آهن قزوین – رشت و ضرورت ادامه این خط ریلی به سمت بنادر انزلی و آستارا بر اتصال راه آهن به عنوان یک نماد تمدنی بزرگ تاکید کرد.

رئیس‌جمهور با اشاره به افتتاح راه آهن قزوین – رشت و ضرورت ادامه این خط ریلی به سمت بنادر انزلی و آستارا بر اتصال راه آهن به عنوان یک نماد تمدنی بزرگ تاکید کرد.

 

*** نشست خبری رئیس‌جمهور در جمع اصحاب رسانه استان گیلان

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رئیس‌جمهور روز پنجشنبه ۱۶ اسفند ماه ۹۷ در نشست خبری سفر استانی به گیلان در جمع اصحاب رسانه در رشت افزود:

روز گذشته شاهد استقبال گرم و باشکوه مردم لاهیجان و مردم شهرستان‌های مختلف استان بودیم؛ از همه محبت‌هایی که مردم در مسیر عبور و مرور ابراز داشتند و شاهد محبت آنان نسبت به خادمان و مسئولان خودشان بودیم، تشکر می‌کنم.

 

*** افتتاح پروژه‌های مهم در سفر به استان گیلان

 

وی با اشاره به افتتاح پروژه‌های مهم در سفر به استان گیلان و ابزار خوشحالی از تحقق این مهم اظهار داشت:

در این سفر حدود چهار هزار میلیارد تومان پروژه به اتمام رسید؛ البته سرلوحه این پروژه‌ها که برای ما بسیار مهم بود، راه آهن قزوین – رشت بود که روز گذشته با حضور نمایندگان و سفیرهایی از دیگر کشورها افتتاح شد.

رئیس‌جمهور خاطر نشان کرد: این راه آهن یکی از راه‌های بسیار زیبای کشور است که امیدوارم مردم از منظره طبیعی و زیبای این منطقه لذت ببرند که البته برای حمل و نقل بار نیز اهمیت دارد.

 

*** راه آهن آستارا – آستارا

 

وی با اشاره به راه آهن آستارا – آستارا و افزایش حمل و نقل بار در این مسیر اظهار داشت:

راه آهن قزوین – رشت اگر به آستارا متصل شود؛ تحول بزرگی برای ایران و کل منطقه خواهد بود.

حجت الاسلام روحانی با بیان اینکه افتتاح راه آهن قزوین – رشت یک پیام سیاسی داشت، گفت:

در شرایط تحریم که آمریکا همه کشورها را تهدید می‌کند که با ایران کار نکنید، افتتاح این راه آهن با حضور نمایندگانی از برخی کشورها، نشان داد که مردم دنیا اعتنایی به دیوارها نمی‌کنند، نه دیوار مکزیک بلکه هر دیواری؛ مردم با آن مخالف هستند.

رئیس‌جمهور ادامه داد: راه آهن ما ضد دیوار است؛ کوه‌ها را می‌شکافد، پل‌ها را می‌سازد و ملت‌ها را به هم متصل می‌کند؛ این راه آهن از خلیج فارس به دریای مدیترانه، شرق اروپا و حتی اقصی نقاط آسیا راه می‌یابد.

وی اتصال راه آهن رشت به سمت آستارا را طرح اولویت دار دولت در استان گیلان عنوان و خاطر نشان کرد:

یک شاخته از این خط ریلی به سمت بنادر انزلی و کاسپین نیز می‌رود و وزیر راه قول داده که این راه آهن تا سال ۹۹ افتتاح شود.

حجت الاسلام روحانی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به افتتاح سایر طرح‌ها در جریان این سفر بیان داشت:

همه طرح‌هایی که دیروز در زمینه کشاورزی، گردشگری، فرهنگ و صنعت افتتاح شد؛ بسیار جالب توجه و دلگرم کننده بود و معنایش این است که مردم در شرایط تحریم به دنبال سازندگی برای جوانان هستند.

 

*** حمایت از کشاورزان ادامه و افزایش می‌یابد

 

رئیس‌جمهور با بیان اینکه حمایت از کشاورزان ادامه می‌یابد، گفت:

حتما دولت حمایت خود را ادامه می‌دهد؛ در طرح‌هایی که برای سال آینده پیش رو داریم که بعدها به اطلاع مردم می‌رسد، حمایت بیشتری هم صورت می‌گیرد.

حجت الاسلام روحانی بیان داشت: به حمایت از کشاورزان ادامه می‌دهیم؛ چای یکی از همان محصولات مهم گیلان است و هیچ نوعی از چای، قابل رقابت با چای ایرانی به لحاظ عطر، رنگ، طعم و خوش گوارایی نیست لذا دولت حتما حمایت خود را ادامه می‌دهد.

وی در خصوص ابریشم نیز گفت: در تهران جلسه‌ای برای برطرف کردن مشکل نوغانداران برگزار شد و مشکلات این حوزه مورد بحث قرار گرفت و تصمیم بر این شد که تشویق مردم، اصلاح نوغان و ارتباط با کشورهای مرتبط مورد اهتمام و بررسی قرار گیرد.

 

*** انتقال آب دریای خزر و مسئله محیط زیست در اولویت دولت

 

رئیس‌جمهور در ادامه سخنانش بیان کرد: مسئله محیط زیست، اولویت دولت در همه طرح‌ها است ضمن اینکه نباید موضوع خود تحریمی هم در اجرای طرح‌ها از جمله شیرین سازی آب دریا صورت گیرد.

حجت الاسلام روحانی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر انتقال آب دریای خزر گفت:

این دریاچه بسیار عظیم است و عده‌ای بر این مبنا اظهار نظر می‌کنند و تصمیم می‌گیرند که دریای خزر، حوضچه است و نمی‌توان از آن بهره برداری کرد.

وی ادامه داد: آب در کشور یکی از منابع است و یکی از راه‌ها این است که آب را شیرین کنیم و البته این آب حتی در شمال هم مورد نیاز است؛ همه طرح‌های محیط زیست اولویت دارد از جمله در سد سازی‌ها همان قدر محیط زیست اهمیت دارد که در شیرین کردن آب دریا و اکنون در گیلان برای سدهای فراوان، آمادگی هست و باید این موضوع حل شود.

رئیس‌جمهور افزود: اینکه گیلان با این همه باران، آب را از استان دیگر تامین کند قابل قبول نیست؛ این همه آب هست و آب باید در استان مهار شود بر این مبنا تصمیم داریم برای تمام جنوب از آب خلیج فارس و دریای عمان بوسیله آب شیرین کننده‌ها استفاده کنیم.

 

*** فلات مرکزی ما نیازمند آب است

 

وی با اشاره به افتتاح راه آهن قزوین رشت اظهار داشت: این آب به فلات مرکزی هم خواهد آمد و بسیاری از فلات مرکزی ما نیازمند آب است؛ توجه داشته باشیم که آب متعلق به کسی نیست بلکه آب متعلق به خداوند و همه ملت ایران است و محیط زیست هم علم و دانش است.
حجت الاسلام روحانی تصریح کرد: همه کشورهای جنوبی از خلیج فارس استفاده می‌کنند، آب شیرین می‌کنند و آنجا نمی‌گوییم محیط زیست خراب می‌شود اما برای استفاده از دریای خزر، موضوع محیط زیست مطرح می‌شود؟

وی ادامه داد:

موکدا به وزیران دستور داده ام مسئله محیط زیست را مراعات کنند و در نهایت سازمان محیط زیست است که باید نظر بدهد؛ اکنون طرح‌هایی هست برای تالاب انزلی و بقیه تالاب‌ها که برای ما بسیار حائز اهمیت است و دانشگاه‌ها دنبال طرحی هستند که تاثیرات و هزینه‌ها بررسی می‌شود.

وی گفت: طرح‌هایی که اجرا می‌کنیم؛ باید در همه امور محیط زیست مراعات شود و در عین حال خود تحریمی هم نباید بکنیم؛ آب در شمال و جنوب نعمت خدادادی است و همه ملت ایران برابر و برادرند و باید از آن بهره‌مند شوند.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: نسبت به گیلان، به جد به محیط زیست دستور داده‌ام که موضوع سدهای مورد نظر را مطالعه و نظر دهند و اگر آن سدها بسته شود، اصلا استان گیلان نیازی به آب از بیرون ندارد.

 

*** احیاء تالاب انزلی و رفع معضلات زیست محیطی استان

 

رئیس‌جمهور با اشاره به افتتاح راه آهن قزوین رشت در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص احیاء تالاب انزلی و رفع معضلات زیست محیطی استان به ویژه پسماند بیان داشت:

باید برای پسماند که معضل استان‌های شمالی است، راهکاری اندیشیده شود و در همین ارتباط ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار رهاورد سفر به گیلان برای ساماندهی این حوزه است ضمن اینکه باید بخش خصوصی در تبدیل پسماند به کود و برق تشویق شود.

وی ادامه داد: از سوی سازمان محیط زیست طرحی پیشنهاد شده که در بخشی از تالاب انزلی اقدام و در صورت موفقیت، در سراسر تالاب نیز اجرا می‌شود و در کنار این مهم، اجرای طرح ساماندهی فاضلاب در رودخانه‌های استان از طرح‌های مورد پیگیری دولت خواهد بود.

 

*** برنامه‌ریزی دولت برای بهره‌گیری از ظرفیت بانوان

 

حجت الاسلام روحانی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر برنامه‌ریزی دولت برای بهره‌گیری از ظرفیت بانوان در سطوح مدیریتی گفت:

این امر از شعارهای دولت تدبیر و امید بوده و همواره بر استفاده از بانوان در سطوح بالای مدیریتی تاکید کرده ام و معتقدم جامعه باید بهره‌گیری از جوانان را بپذیرد.

وی با یادآوری سال‌های نخست پیروزی انقلاب و حضور جوانان در عرصه‌های مدیریتی افزود: ما نیز در جوانی عهده دار مسئولیت‌های مختلفی بودیم و باید به روزهای اول انقلاب که جوانان عهده‌دار مسئولیت در کشور بودند، برگردیم و امور را به جوانان واگذار کنیم.

 

*** استفاده از ظرفیت افراد با تجربه در کنار جوانان

 

رئیس‌جمهور با اشاره به افتتاح راه آهن قزوین رشت و با تصریح اینکه لازم است از ظرفیت افراد با تجربه در کنار جوانان هم بهره بگیریم، خاطرنشان کرد:

تحول آفرینی و بی باکی، از خصوصیت‌های جوانان است که باید در کنار مدیران با تجربه قرار گیرند تا در امور موفق باشند؛ همین خلاقیت مدیریت و توانمندی که مردان دارند، بانوان نیز از آن برخوردارند و نباید به این نعمت زنان جوانان و اقوام مختلف ظلم کنیم.

حجت الاسلام روحانی تاکید کرد: اصل باید شایسته سالاری باشد نه جنسیت و نه قومیت.

وی در خصوص بازسازی ورزشگاه‌های تختی انزلی و سردار جنگل رشت نیز گفت:

بر اساس اعلام وزیر ورزش و جوانان، تا پایان دولت دوازدهم همه طرح‌های ورزشی در دست اقدام به پایان می‌رسد و به رئیس سازمان برنامه و بودجه هم توصیه شده که در تخصیص بودجه، توجه ویژه‌ای به بخش ورزش داشته باشد.

 

*** افتتاح راه آهن قزوین – رشت

 

رئیس‌جمهور و شماری از اعضای هیأت دولت از روز گذشته (چهارشنبه) به گیلان آمده‌اند.

راه آهن قزوین – رشت عصر دیروز با حضور حجت الاسلام روحانی افتتاح شد.

همچنین شامگاه چهارشنبه با دستور رئیس‌جمهور و به صورت ویدئو کنفرانس، ۶۱ طرح و پروژه زیربنایی و اقتصادی در استان افتتاح و یا عملیات اجرایی آنها آغاز شد.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، نشست شواری اداری گیلان نیز صبح روز پنج شنبه ۱۶ اسفند ماه ۹۷ با حضور رئیس‌جمهور برگزار شد.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست − 1 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول