کد خبر:79875
پ
روحانی
رئیس‌جمهور در جلسه شورای اداری استان گیلان:

ملت ایران با وجود مشکلات نشان داد مقاوم و ایستاده است

رئیس‌جمهور با بییان این‌که ملت ایران با وجود سختی‌ها و مشکلات نشان داده مقاوم و ایستاده است، حضور باشکوه مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن را نشانه آگاهی آنها دانست.

رئیس‌جمهور با بییان این‌که ملت ایران با وجود سختی‌ها و مشکلات نشان داده مقاوم و ایستاده است، حضور باشکوه مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن را نشانه آگاهی آنها دانست.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رئیس‌جمهور صبح امروز (پنجشنبه) در جلسه شورای اداری استان گیلان، اظهار داشت:

روزها و ماه‌های سختی بر مملت ایران در سال ۹۷ گذشت اما باران رحمت الهی در این سال و موفقیت‌های ما در عرصه بین‌المللی جای شکر دارد.

درست است که امروز در تحریم هستیم، اما این تحریمی است که از ابتدای انقلاب تا کنون، موافقان آن تنها چند کشور محدود هستند.

حسن روحانی افزود: در زمان جنگ و پس از آن تحریم داشتیم، اما هیچ وقت پیش نیامد که تحریمی را به سردمداری آمریکا داشته باشیم و موافقان آن فقط رژیم صهیونیستی و چند کشور محدود باشند.

متحدان استراتژیک آمریکا، کل اروپا، آسیا، آفریقا، آمریکای شمالی، کانادا، مکزیک و حتی در داخل آمریکا نیز این تحریم را محکوم می‌کنند.

در نظرسنجی اخیری که در آمریکا صورت گرفت، ۶۰ درصد مردم آمریکا تحریم ایران را از سوی ترامپ غلط خواندند و این موفقیتی بسیار مهم در عرصه سیاسی، فرهنگی و افکار عمومی است.

 

*** موفقیت‌های زیادی به دست آوردیم

 

روحانی ادامه داد: در منطقه موفقیت‌های زیادی بدست آوردیم که با توجه به حساسیت منطقه، موفقیت‌های بسیار مهمی است.

برای اولین بار در این منطقه است که تصمیم‌گیری اصلی برای امنیت منطقه و بویژه سوریه توسط سه کشوری صورت می‌گیرد که یکی از آنها ایران است.

جلسات ایران، روسیه و ترکیه محور اصلی حل و فصل بحران در سوریه است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه کشورهای دیگری امروز متقاضی عضویت در این حرکت سیاسی و منطقه‌ای هستند، گفت:

این برای ما موفقیت است. نظام جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با تروریسم در منطقه توفیقات بزرگی را بدست آورد و این را نباید فراموش کنیم.

نیروهای مسلح و دولت همه دست به دست هم دادند در این پیروزی و دولت پول، سلاح، سیاست خارجی، بخشی از کار اطلاعاتی را انجام می‌دهد و نیروهای مسلح هم در میدان هستند و کار را انجام می‌دهند.

 

*** نمی‌توانیم نسبت به همسایگان‌مان بی‌تفاوت باشیم

 

وی افزود: در دنیای به هم پیوسته‌ای زندگی می‌کنیم و ما نمی‌توانیم نسبت به همسایگان‌مان بی‌تفاوت باشیم.

می‌توانستیم نسبت به عراق بی‌تفاوت باشیم، اما قطعا اگر حمایت جمهوری اسلامی ایران نبود، بغداد و اربیل حتما سقوط می‌کردند و  داعش بر این منطقه مسلط می‌شد و مشکلاتی را برای مردم و ملت عراق به وجود می‌آورد و آنها را آواره می‌کرد و مجبور بودند به ایران پناه بیاورند.

مگر می‌توان در برابر آواره آنها را راه نداد؟ ما که اروپا نیستیم که مرز‌مان را ببنیدم، ما آمریکا نیستیم که با تفنگ مردم را بزنیم و یا آوارگان را به کشورمان راه ندهیم، باید از آنها پذیرایی می‌کردیم کما اینکه از مردم عراق، کویت و افغانستان نیز تا کنون پذیرایی کرده‌ایم.

 

*** ملت ایران ؛ مقاوم و ایستاده است

 

روحانی با بیان اینکه ملت ایران علیرغم سختی‌ها و مشکلات نشان داد مقاوم و ایستاده است و قدرت بزرگی در منطقه است، عنوان کرد:

مردم ۲۲ بهمن بسیار باشکوهی را برگزار کردند که نشانه آگاهی آنها است.

جمهوری اسلامی ایران در طول حوادث سال ۹۶ به گونه‌ای عمل کرد که در طول یک سال ۷۱ هزار خانه را ساخت یا مرمت کرد. تمام خانه‌های زلزله کرمان بازسازی شد.

آمریکا را ببینید وقتی جایی دچار سونامی، طوفان و یا گردباد می‌شود چقدر بازسازی‌ها طول می‌کشد.

 

*** راه دومی جز مقاومت نداریم

 

رئیس‌جمهور با اشاره به مقاومت ملت ایران تصریح کرد: می‌دانیم که روزهای سختی برای کشور هست، اما راه دومی جز مقاومت نداریم و اگر داشتیم دنبال آن می‌رفتیم.

امروز راهی جز ایستادگی و مقاومت نداریم. در سفر سال ۹۶ به نیویورک، ۸ بار دولت آمریکا برای ملاقات با رئیس جمهور آمریکا درخواست داد و در سال ۹۷ نیز ۵ نفر از رهبران دنیا واسطه برای این دیدار شدند.

به آنها گفتم که شرایط و زمان را مناسب نمی‌بینم، آمریکا باید اول به برجام برگردد و به اشتباه خود اعتراف کنند.

 

*** ما از مذاکره فراری نداریم

 

رئیس‌جمهور با اشاره به مقاومت ملت ایران گفت: این گونه نیست که کسی فکر کند ما عاشق چشم و ابروی آمریکا باشیم، شاید آنها عاشق چشم و ابروی ایران عزیز باشند، آنها در پی ما هستند و به دنبال مذاکره هستند، ما هم از مذاکره فراری نداریم و اهل این کار هستیم.

چون تخصص مذاکره دارم با قدرت می گویم که هیچ ترسی از میز مذاکره نداریم و آنچنان منطق ما قوی و چارچوب دار است که در برابر آمریکا و یا هر کس دیگری هستیم.

 
*** از میدان جنگ ترسی نداریم

 

روحانی با بیان اینکه همانگونه که از میدان جنگ ترسی نداریم از میدان مذاکره هم نمی‌ترسیم، افزود:

اصل این است که به منافع ملی خود برسیم و ما عاشق چشم و ابروی منافع ملی‌مان هستیم.

تاکنون ملت ما در صحنه های مختلف موفق بوده، علیرغم اینکه آمریکا به دنبال شکستن ملت ما بوده، اما بزرگترین پالایشگاه ما در سال ۹۷ افتتاح شد.

یکی از مهمترین راه آهن‌های ما در این سال افتتاح شد و تا آخر سال بزرگترین طرح گازی را در عسلویه افتتاح خواهیم کرد.

در هر استانی که می رویم، ۴ تا ۱۰ هزار میلیارد طرح و پروژه افتتاح می شود و به همان اندازه نیز کلنگ زنی می شود.

رئیس‌جمهور با اشاره به مقاومت ملت ایران خاطرنشان کرد: در میدان جنگ گاهی می‌زنیم و گاهی هم ممکن است بخوریم؛ همه تلاش ما یک جمله بیشتر نیست و آن هم تلاش برای کم کردن هزینه‌ها است.

اگر می‌خواهیم بایستیم و دشمن را مجبور به عقب نشینی کنیم باید هزینه بدهیم. تلاش مسئولین باید این باشد که این هزینه کمتر شود.

 

*** رابطه ما با دنیا بر مبنای منفعت مشترک

 

وی با تاکید بر اینکه رابطه ما با دنیا اعم از اروپا، روسیه، هند و یا همسایگان بر مبنای منفعت مشترک است، اظهار داشت:

رابطه بر اساس منفعت یک طرفه اولا شدنی نیست و ثانیا اگر هم بشود، ماندگار نیست و پس از مدتی از بین خواهد رفت. 

روحانی با اشاره به مقاومت ملت ایران گفت: نمایندگان مجلس به مشکلات حوزه انتخابیه واقف هستند و افکار عمومی از آنها می‌خواهد که مشکلات را مطرح کنند.

در مجلس هم که این روزها در خصوص معیشت مردم بحث بود، ممکن است مجلس نظری داشته باشد که ما مخالف یا موافق باشیم، اما نهایتا اگر مجلس موضوعی را تصویب کرد و شورای نگهبان هم تایید کرد، ما اجرا می‌کنیم، حال ممکن است در اجرای آن مشکل و سختی داشته باشیم اما بهرحال ما مجری هستیم.

 

*** حزب ساخته شده درست در ایران نداریم

 

رئیس‌جمهور با اشاره به مقاومت ملت ایران ادامه داد: همیشه بین مجلس و دولت این بحث‌ها هست چراکه ما دولت حزبی نداریم.

در دنیا دولت‌ها حزبی هستند و حزب هم حاکم بر دولت و هم بر مجلس است. بسیاری از دولت ها قدرت خود را از مجلس می گیرند. ما سیستم حزبی در کشور نداریم، در این لایحه‌ای که به مجلس داده‌ایم، یکی از بحث‌های ما هویت دادن به احزاب بود.

البته سخت است چراکه ما حزب ساخته شده درست در ایران نداریم.

مشکلی داریم که باید برطرف شود، اینکه حزب نداریم و احزاب ما معمولا فصلی و در زمان انتخاب هستند. باید چند حزب درست و قوی در کشور داشته باشیم.

وی با بیان اینکه دولت من دولت کاملا غیرحزبی و غیرجناحی است، اظهار داشت:

این امتیازاتی دارد، اما سخت هم هست و وقتی روز سخت پیش می‌آید کسی برای آن سینه سپر نمی‌کند.

یکی می‌گوید من نبودم، دیگری می گوید من هم نبودم، یکی دیگر می‌گوید من گفتم این بهتر است و همه در می‌روند چراکه تعهد آنچنانی ندارند.

رئیس‌جمهور با اشاره به مقاومت ملت ایران تاکید کرد: حزب باید تعهد به مردم بسپارد و در روز مشکل به میدان بیایند.

 

*** لزوم ساماندهی بانک‌ها

 

رئیس‌جمهور لزوم ساماندهی بانک‌ها را مورد تأکید قرار داد و گفت: در این راستا چند قدم مهم برداشته شده است و در دولت یازدهم، ریشه مؤسسات اعتباری غیرمجاز کنده شد.

اگر چه در این مسیر فحاشی و توهین‌های زیادی به دولت شد که باید وزارت اطلاعات یک روزی پشت صحنه این قضایا را منتشر کند.

روحانی با اشاره به مقاومت ملت ایران و با بیان اینکه نقدینگی را کسانی ساختند که موسسات غیر مجاز را آفریدند؛ سر مردم را کلاه گذاشتند و خودشان آنها را به خیابان‌ها کشاندند!، افزود:

در مسیر انحلال مؤسسات غیرمجاز بار سنگینی بر دوش دولت بود و توانستیم حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان پول مردم را پرداخت کنیم که البته این کار به طور طبیعی در افزایش نقدینگی تأثیر داشته است، اما نقدینگی اصلی را کسانی ایجاد کردند که مؤسسات غیرمجاز را تأسیس کرده و مردم را به خیابان کشاندند و دولت بخاطر مردم ناچار شد که برای جبران زیان مردم به آنها پول پرداخت کند.

 

*** آغاز اصلاحات بانکی

 

رئیس‌‌جمهور با اشاره به مقاومت ملت ایران و با بیان اینکه دولت گام دوم را برای اصلاحات بانکی آغاز کرده است، گفت:

یکی از این گام‌ها ادغام بانک‌های نیروهای مسلح در بانک سپه است که در این زمینه تصمیم‌گیری‌ها و هماهنگی‌های لازم انجام شده است و البته در مسیر اصلاحات بانکی گام‌های دیگری را هم در سال آینده برخواهیم داشت.

 

*** مشکلات زیست محیطی

 

روحانی با اشاره به مقاومت ملت ایران در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مشکلات زیست محیطی استان در زمینه پسماند، گفت:

اولین اولویت من در زمینه محیط زیست، پسماند بوده و از ابتدا تأکیدات لازم را در این خصوص به رئیس سازمان محیط زیست انجام داده‌ام.

البته در این زمینه بنا بود که اعتبار بزرگی را از یکی از کشورها دریافت کنیم که متأسفانه با تحریم‌های جدید مواجه شدیم، اما در عین حال مصمم هستیم، برای مقابله با پسماند اقدامات لازم را انجام دهیم، چرا که مشکل بزرگی برای محیط زیست، سلامت مردم و آلودگی رودخانه‌ها و دریاهای کشورمان است.

 

*** حل و فصل ریشه‌ای مشکلات اقتصادی کشور

 

رئیس‌جمهور با اشاره به مقاومت ملت ایران و حل و فصل ریشه‌ای مشکلات اقتصادی کشور را مورد تأکید قرار داد و گفت:

در کشورمان میزان مصرف انرژی زیاد است و زمانی که قیمت آن گران می‌شود، زندگی مردم با مشکل مواجه می‌گردد و با قیمت ارزان نیز با مشکل قاچاق مواجه هستیم و لذا بهبود چنین وضعیتی نیازمند ایجاد تحول اقتصادی است.

روحانی با اشاره به مقاومت ملت ایران خاطر شان کرد: دولت تصمیم گرفته که ۲۵ رقم کالا اساسی با ارز ۴۲۰۰ تومان بدست مردم برسد، اما در روند اجرا بعضی از این موارد درست اجرا شده و در برخی موارد نیز شاهد نابسامانی هستیم و برای غلبه بر این مشکلات لازم است همه در کنار هم باشیم و نظارت همگانی شکل بگیرد تا یک دلال نتواند نظم امور را بهم بزند.

رئیس‌جمهور گفت: اگر چه برای غلبه بر مشکلات قوای دیگر و نیروهای مسلح و امنیتی می‌خواهند کمک کنند، اما از آنجا که مبنای برنامه‌ریزی‌ها مشکل دارد، حریف قاچاق نمی‌شویم و وقتی به طور مثال صادرکنندگان در برخی موارد ارز حاصل از صادرات خود را به داخل کشور برنمی‌گردانند باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که شاهد اینگونه مسایل نباشیم.

 
*** میزان صادرات غیرنفتی بیش از واردات

 

روحانی با اشاره به مقاومت ملت ایران گفت: یکی از افتخارات دولت یازدهم و دوازدهم برای چند سال این بوده که میزان صادرات غیرنفتی بیش از واردات بوده است و این از زمان دولت مصدق در ایران سابقه نداشته است. البته اینکه از کل ارز حاصل از صادرات چقدر به داخل کشور برگردانده شده موضوع دیگری است.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: بعضاً سیستم‌های نظارتی و در قوانین و آیین‌نامه‌ها مشکلاتی داریم که باید همه آنها را اصلاح کنیم. امسال ۱۴ میلیارد دلار برای تأمین کالاهای اساسی پرداخت کرده‌ایم اما متأسفانه بخش عمده کالاهایی که به دست مردم می‌رسد با ارز ۴۲۰۰ تومانی نیست. لذا باید به گونه‌ای تصمیم‌گیری شود که وقتی ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات به تاجری داده می‌شود، بتوان تا مرحله توزیع و رسیدن به دست مصرف‌کننده بر آن نظارت داشت.

روحانی با اشاره به مقاومت ملت ایران گفت: هدف دولت این است که در حد امکان تلاش کند تا دریافتی کسانی که حقوق ثابت دارند، افزایش یابد. ضمن اینکه بایستی به مستمری‌بگیران هم کمک کنیم و در ۳ سال اخیر آنچه به این قشر پرداخت کرده‌ایم، بیش از ۴ برابر شده است، اما می‌دانیم که کافی نیست.

رئیس‌جمهور خاطر نشان کرد: دولت برغم همه مشکلات تلاش می‌کند که کالاهای اساسی به اندازه کافی و وفور در بازار وجود داشته باشد.

 

*** ضرورت نظارت بسیار دقیق در تمام امور

 

روحانی با تأکید بر ضرورت نظارت بسیار دقیق در تمام امور، اظهار داشت: راه مبارزه با فساد جز استفاده از سیستم‌های الکترونیکی نیست و با استفاده از این فناوری باید تولیدکننده به مصرف‌کننده متصل شود ضمن اینکه بایستی در تمامی مراحل شفاف‌سازی وجود داشته باشد و از توان سایبری به طور کامل استفاده گردد.

رئیس‌جمهور با اشاره به مقاومت ملت ایران خاطر نشان کرد: امر به معروف و نهی از منکر که از تأکیدات دینی‌مان است در حقیقت به معنای نظارت همگانی است. همه مردم باید بتوانند نظارت داشته باشند تا امور اصلاح شود.

 

*** مشکل سیستم توزیع

 

روحانی با اشاره به مقاومت ملت ایران خاطر نشان کرد: امروز از لحاظ ذخایر استراتژیک هیچ مشکلی در کشور نداریم و تقریباً همه روزه موجودی تمام ذخایر را چک می‌کنم.

مشکلی که در این زمینه وجود دارد، عمدتاً در سیستم توزیع است که بایستی در این زمینه به چارچوبی رسیده و آن را با هماهنگی لازم اجرا کنیم تا مردم دغدغه‌ای برای تأمین کالاهای اساسی و ضروری خود نداشته باشند.

رئیس‌جمهور تأکید کرد: باید بخش خصوصی را وارد میدان کرده و دولت در این زمینه وظیفه دارد حمایت‌ها و پشتیبانی‌های لازم را انجام دهد.

 

*** سرمایه و فناوری؛ حلال مشکلات

 

روحانی سرمایه و فناوری را حلال مشکلات دانست و گفت: باید در زمینه اقتصاد و فناوری‌های نو تلاش‌های مضاعفی انجام دهیم و در این زمینه استان گیلان از ظرفیت‌های خوبی برخوردار است که باید آن را فعال سازد.

وی با اشاره به اینکه مشکلات استان گیلان پشت سرسبزی آن مخفی مانده است، گفت: دولت مصمم است برای بهبود آبادانی و توسعه استان اقدامات لازم و ضروری را انجام دهد.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رئیس جمهور همچنین با اشاره به احداث خط آهن رشت به آستارا گفت:

در این زمینه مشکل اصلی تملک اراضی است و اگر این موضوع با کمک مسئولین استانی و مردم برطرف شود، زمان اتمام پروژه طولانی نخواهد بود، چرا که دولت آمادگی دارد اعتبارات آن را به طور کامل و در کوتاه‌ترین زمان پرداخت کند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × 2 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول