کد خبر:80296
پ
رئیسی آستانه قدس
رئیس قوه قضائیه:

قضات، مدعی مبارزه با فساد در قوه قضائیه هستند

رئیس قوه قضائیه با اشاره به این‌که هیچ‌کس در هیچ جایگاهی حق دور زدن قانون را ندارد، قضات را مدعی مبارزه با فساد در قوه قضائیه دانست.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به این‌که هیچ‌کس در هیچ جایگاهی حق دور زدن قانون را ندارد، قضات را مدعی مبارزه با فساد در قوه قضائیه دانست.

 

*** مراسم تودیع و معارفه آملی لاریجانی و سید ابراهیم رئیسی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، مراسم تودیع و معارفه آیت الله صادق آملی لاریجانی و آیت الله سید ابراهیم رئیسی امروز پس از ۴ روز در محل حوزه ریاست قوه قضائیه و با حضور جمع کثیری از مسئولان قضایی، کشوری، لشکری در کاخ دادگستری آغاز شد. 

در ابتدای جلسه و پس از قرائت قرآن،‌ حجت الاسلام و المسلمین گلپایگانی، رئیس دفتر رهبر معظم انقلاب اسلامی حکم انتصاب آیت الله سید ابراهیم رئیسی از سوی رهبر انقلاب را قرائت کرد.

آیت الله رئیسی در ادامه با تسلیت ایام شهادت امام هادی (ع) و استمداد طلبیدن از روح بلندشان اظهار داشت:

تشکر و تقدیر می‌کنم از همه حضرات حاضر در مجلس و سروران عزیز و مدیران عالی کشور، مقامات محترم لشکری و کشوری و همه همکاران عزیز قضایی از قضات عالی رتبه و مسئولین عالی رتبه قضایی در استان‌ها؛ باید ابتدا سر بر آستان ربوبی بسایم و شاکر نعمت های بسیار خداوند متعال باشم در توفیقاتی که عنایت کرد و زمینه ای که فراهم کرد برای اینکه بتوانم خدمت گذار باشم به ویژه این خدمتی که در آستان مقدس رضوی (ع) برای حقیر فراهم شد فرصت مقتنمی بود برای خدمت گذاری به مردم و مهمانان حضرت رضا (ع)؛ امیدوارم اعتماد مقام معظم رهبری به حقیر در مسئولیت خطیر قوه قضائیه موجب شرمندگی بنده خدمت ایشان، قضات محترم، نیروهای انقلابی نشود و از حسن اعتماد ایشان تقدیر می‌کنم.

 

*** تقدیر از رؤسای پیشین قوه قضائیه

 

وی ادامه داد: جا دارد صمیمانه از تلاش‌های خالصانه حضرات رؤسای محترم قوه قضائیه در طول تاریخ انقلاب اسلامی حضرت آیت الله دکتر بهشتی، موسوی اردبیلی، یزدی و قریب به یک دهه تلاش‌های آیت الله آملی لاریجانی تشکر کنم و به روح بلند آیت الله شاهرودی درود بفرستم و خدمات خالصانه ایشان ذخیره آخرت ایشان باشد انشاالله.

از همه مسئولین عالی که در سطوح مختلف کمک کردند آنها که سر به تیره تراب بردند خداوند انشاالله همه شان را در سر سفره امام رضا علیه السلام مهمان کند و آنها که در قید حیات هستند خداوند انشاالله در توفیقات شان بیافزاید.

 

*** تقدیر از خدمات قوه قضائیه

 

وی افزود: بدون تردید خدمات بزرگی در این ۴ دهه شده که قابل تقدیر است که هر کس در خور خود و با امکانات و برنامه‌هایی که داشتند اقداماتی کردند تا امروز این شرایط و وضعیت را پیدا کنیم.

امروز شرایط را جناب آقای محسنی اژه‌ای در خدمات این دوره از تلاش و خدمت بیان کردند که فرصت نیست بسیاری از کارها را بیان کرد.

 

*** احقاق حقوق مردم

 

آیت الله رئیسی ادامه داد: فرصتی پیدا کردم و بیش از گذشته با مشکلات و با زندگی مردم در سطوح مختلف آشنا شدم و این آشنایی که در این دوره ۳ ساله برای من اتفاق افتاد اگرچه اطلاعاتی از قبل داشتم، اما به نظرم با مشکلات، تنگناها، آلام در زندگی مردم آشنایی بیشتر باید داشت و این فرصت ۳ ساله برای من این جهت را داشت.

تمام تلاشم آن است که از ظرفیت فعلی و بالقوه در جهت کاهش آلام و مشکلات و در جهت احقاق حقوق مردم، در جهت اجرای عدالت آنچه که مورد خواست مردم عزیزمان است تلاش کنم.

با همه تلاش هایی که انجام شده مردم در مورد اجرای عدالت همچنان نگران هستند و خواست و مطالبه مردم آن است که در سطوح مختلف اجرای عدالت را بیش از گذشته ببینند و لذا اساس تحول قضایی در این دوره که به نظر من باید در بستر گام دوم تحول قضایی را شکل داد.

برنامه تحول قضایی در بستر گام دوم که مقام معظم رهبری فرمودند انشاالله به همکاری همه بخش ها هم در دولت، هم در مجلس نیاز است که هرکس در حوزه کاری خود تلاش کند که این گام به ویژه در اجرای عدالت به خوبی برداشته شود.

 
*** گام دوم حرکت انقلاب؛ اجرای عدالت

 

وی افزود: در گام دوم حرکت انقلاب که اجرای عدالت به عنوان یکی از نکات مهم تلقی شده و از نکات مهم در قانون اساسی ما مورد تاکید امامین انقلاب بوده واقعاً می طلبد امروز ما به یک نقطه قابل قبول در رابطه با اجرای عدالت با هم به تفاهم برسیم.

آنچنان که فرمودند برای عدالت کتاب ها می شود نوشت، چه کنیم مردم احساس اجرای عدالت کنند؟ من نمی خواهم بگویم اجرای عدالت مساوی اجرای قانون است اما فعلاً ما اگر بخواهیم بر یک اصلی توافق کنیم آن اجرای قانون است، هیچکس در هیچ شرایطی در هیچ جایگاهی حق دور زدن قانون و تخلف قانونی را نخواهد داشت.

اگر محور قانون باشد و همه بر آن محور عمل کنند چه در دستگاه قضایی چه در همه دستگاه های کشور به دلیل شرایط  کنونی، قانون هست که چگونه باید از آن عبور کرد. مسئله اجرای قانون را امروز در همه سطوح کشور باید جدی گرفت.

در کشور ما هر روز یک حزب و یک جریانی می آید، ما باید بر اجرای قانون توافق کنیم و این مسئله را جدی بگیریم و بنده هم به عنوان نکته محوری انشاالله توجه خواهم کرد.

 
*** تعداد ورودی پرونده به دستگاه قضا زیبنده نظام اسلامی نیست

 

وی گفت: در ارتباط با دستگاه قضایی تلاش‌های زیادی شده اما امروز همچنان مسئله اطاله دادرسی، مسئله ورودی پرونده و تعداد ورودی پرونده به دستگاه قضایی زیبنده نظام اسلامی ما نیست، چرا؟ باید رفت سرچشمه‌ها را بررسی کرد. تولید این میزان پرونده از کجاست؟

جایگاه پیشگیری را هم دولت و هم مجلس با تصویب قوانین پیشگیرانه برعهده دارد، هیچ دستگاهی در کشور نیست در حوزه اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی که وظیفه پیشگیری از وقوع جرم نداشته باشد.

یعنی تمامی اقدامات باید پیشگیری از ناهنجاری در جامعه باشد. مسئله پیشگیری مسئله بسیار مهمی است.

ریاست محترم مجلس هم در جلسه تشریف دارند، واقعاً از قوانین ما باید جرم زدایی، قضا زدایی، حبس زدایی پیگیری جدی شود. مجلس باید قوانینی تصویب کند در مجازات‌های جایگزین که قاضی ما به آن عمل کند.

در ارتباط با پیشگیری و کاهش ورودی پرونده و قضا زدایی ساز و کارهایی در نظر گرفته شود و کمک جدی مجلس را می طلبد و پیشنهادات اصلاحی را داریم و تقدیم خواهیم کرد تا بتوانیم مسئله قضا زدایی و حبس زدایی را اجرایی کنیم، ما می خواهیم وضعیت زندان ما وضعیتی زندانی باشد که امام فرمودند «زندان باید دانشگاه باشد»، این نیازمند این است که مسئولین در این فضا کاری در خور کنند.

 

*** نیاز به نیروی انسانی تحول خواه

 

رئیس قوه قضائیه ادامه داد: برای تحول، سومین نقطه نیاز به نیروی انسانی تحول خواه است.

با آشنایی من با سطوح قضایی این روحیه وجود دارد و طبق فرمایش مقام معظم رهبری استفاده از نیروهای کارآمد و انقلابی را انشاالله دنبال خواهیم کرد. 

آموزش هم از کارهای خوبی است که نیاز به تداوم دارد. ایجاد مهارت لازم برای قاضی که باید بیش از گذشته انجام شود تا بتوانیم از قضات جوانمان بیش از پیش بهره مند شویم.

 

*** صیانت از آزادی‌های اجتماعی و حقوق مردم

 

آیت الله رئیسی گفت: امروز مدعی مبارزه با فساد درون قوه قضائیه خود قضات هستند.

آنها صبح تا شب در بخش مختلف قضایی مدعی چند نفری هستند که به عنوان کارمند یا افراد منحرف بخواهند دستگاه قضایی را ناسالم جلوه بدهند.

حتماً با همه همکاران در مقابل تعداد معدودی که در دستگاه قضایی بخواهند فساد ایجاد کنند مصمم هستیم تا سلامت دستگاه قضایی را تضمین کنیم.

مسئله صیانت از آزادی‌های اجتماعی و حقوق مردم هم نکته بسیار مهمی است. مسئله حقوق شهروندی موضوع جدی در دستگاه قضایی است.

ما به عنوان حقوق عامه نمی توانیم در مقابل تجاوز به آب، خاک، جنگل، محیط زیست و سلامت مردم و آنچه که حقوق مردم است بی تفاوت باشیم و دستگاه قضایی در این مورد ساکت نخواهد نشست.

بنده به عنوان مسئول قضایی از دستگاه‌های اداری کشور تکریم مردم و ارباب رجوع را مطالبه خواهم کرد.

 

*** نظارت بر آرا امری ضروری

 

وی ادامه داد: دستگاه قضایی بیشتر به عنوان جایگاه نظارتی معرفی می‌شود تا قضاوتی.

مدیران محترم دستگاه‌های اجرایی حتماً بدانند که نظارت ضامن تداوم اعتماد به مدیران کشور است، نظارت تضمین سلامت در دستگاه‌های اداری کشور است و ما هم نظارت درون دستگاهی را بنای تقویتش را داریم.

نظارت بر آرا امری ضروری است، نظارت دیوان عالی کشور که در قانون اساسی دیده شده یک امر واقعی است.

وی گفت: از مدیران پرکار، شجاع، با جسارت برای انجام کارها که هیچ مانعی را به رسمیت نشناسند خصوصاً در این شرایط تحریم ظالمانه کشورمان حمایت خواهیم کرد.

از هرگونه سرمایه گذاری و کارآفرینی حمایت خواهیم کرد. بدانند مدیر صحیح العمل قاطع با جسارت و شجاع مورد حمایت ما خواهد بود.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رئیس قوه قضائیه در پایان اظهار کرد: من فکر می‌کنم هر چه در رابطه با مبارزه با فساد بخواهیم بگوییم بهترین راهبرد پیام ۸ ماده‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی است با اینکه چند سال از آن پیام می گذرد همچنان این پیام زنده است که هم تکلیف دولت و هم دستگاه‌های مختلف است.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × سه =

کلید مقابل را فعال کنید