کد خبر:80567
پ
رئیس‌جمهور

بازتاب سفر رئیس‌جمهور به عراق در رسانه‌های عربی

سفر تاریخی رئیس‌جمهور کشومان با واکنش گسترده رسانه‌های خارجی به ویژه رسانه‌های عرب زبان مواجه شد و تقریبا تمام رسانه‌های مهم عربی به ارائه گزارش و یا تحلیل آن پرداختند.

سفر تاریخی رئیس‌جمهور کشومان با واکنش گسترده رسانه‌های خارجی به ویژه رسانه‌های عرب زبان مواجه شد و تقریبا تمام رسانه‌های مهم عربی به ارائه گزارش و یا تحلیل آن پرداختند.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رئیس‌جمهور کشورمان سفر خود به عراق را با دیدار با آیت‌الله سیستانی، مرجع بزرگ شیعیان خاتمه داد و قرار است امروز به تهران بازگردد.

تقریباً تمام جوانب این سفر تاریخی رئیس‌جمهور اعم از اقتصادی، سیاسی و امنیتی زیر زره‌بین رسانه‌های عربی قرار گرفت.

 

*** دیدار رئیس‌جمهور با آیت الله سیستانی

 

موضوع دیدار رئیس‌جمهور با آیت الله سیستانی در روز آخر سفرش به عراق یکی از موضوعاتی بود که به شکل گسترده مورد توجه رسانه‌های عراقی و غیر عراقی قرار داشت.

شبکه العربیه، شبکه اسکای نیوز، شبکه الجزیره و ده‌ها شبکه عراقی و عربی زبان منطقه در کنار شبکه‌های بی‌بی‌سی عربی، سی‌ان‌ان عربی، شبکه روسیا الیوم و برخی دیگر از شبکه‌های فرامنطقه‌ای در یک یا چند نوبت به بازتاب سفر روحانی به عراق به ویژه در زمینه توافقات اقتصادی، همکاری‌های مرزی و نیز تقابل با آمریکا پرداختند.

بی بی سی عربی، علاوه بر پوششش تلویزیونی این سفر، در گزارشی در سایت خود هم به موضوع سفر رئیس‌جمهور پرداخته و تلاش کرده تا رقابت میان ایران و آمریکا را بیشتر مورد توجه قرار دهد.

این شبکه در گزارش خود با بیان سابقه‌ای از روابط ایران و عراق و نیز حضور همزمان آمریکا و ایران در این کشور، در پایان نتیجه‌گیری کرده است که ظاهراً بغداد در حال رفتن به سمتی است که بتواند نوعی توازن در تعامل خود با این دو کشور تأثیرگذار بر عراق، برقرار کند.

شبکه روسیا الیوم نیز در ۲۴ ساعت گذشته در بخش‌های مختلف خبری خود به بازتاب سفر رئیس‌جمهور کشورمان به عراق پرداخته و در سایت خود نیز دیدار حسن روحانی با آیت الله سیستانی را مورد توجه قرار داده است.

 

*** تشریح برنامه‌های سه روزه سفر رئیس‌جمهور به عراق

 

روزنامه القدس العربی هم در گزارشی مفصل با تشریح برنامه‌های سه روزه سفر رئیس‌جمهور به عراق، به بحث دیدار مقامات مختلف این کشور با رئیس جمهور کشورمان پرداخت.

 

*** بازنشر بخش‌هایی از سخنان روحانی

 

القدس العربی با بازنشر بخش‌هایی از سخنان روحانی و مقامات عراقی از جمله رئیس‌جمهور و نخست وزیر این کشور، این سفر را یک فرصت تاریخی خوانده و روابط میان ایران و عراق را رو به رشد دانسته است.

این روزنامه که دفتر آن در لندن قرار دارد در گزارش خود اشاره‌ای هم به رقابت‌های ایران و آمریکا کرده است.

شبکه العربیه عربستان هم علاوه بر پوشش سفر رئیس‌جمهور به عراق و دیدار او با آیت‌الله سیستانی در چند نوبت از برنامه‌های خبری و تحلیلی خود، در سایت اینترنتی شبکه هم به این موضوع پرداخته و البته تلاش کرد با پررنگ کردن مسائل حاشیه‌ای، دست‌آوردهای این سفر را تحت الشعاع قرار دهد.

 

*** انگیزه‌های اقتصادی سفر

 

شبکه الجزیره هم با اشاره به انگیزه‌های اقتصادی سفر، در این باره نوشت:

مقابله با تحریم‌های آمریکا اولویت روحانی در این سفر بوده است. این شبکه قطری به امضای توافق نامه‌های مختلف میان ایران و عراق در این سفر و همچنین واکنش برایان هوک، رئیس گروه اقدام علیه ایران در وزارت خارجه آمریکا به سفر روحانی پرداخت.

این شبکه در ادامه نوشت: در سایه تنش‌های تهران و واشنگتن، رئیس‌جمهور ایران به بغداد رفت. وی برخلاف عرف دیپلماسی قبل از دیدار با عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق و برهم صالح، رئیس جمهور این کشور به زیارت مرقد امام موسی کاظم علیه السلام در منطقه کاظمیه رفت.

 

*** تهران به دنبال تبدیل کردن عراق به یکی از استان‌های ایران

 

روزنامه الاهرام مصر نیز با تیتر روحانی در کربلا؛ واشنگتن مدعی است که تهران به دنبال تبدیل کردن عراق به یکی از استان‌های ایران است.

به اختلافات موجود میان ایران و آمریکا از جمله در عراق پرداخت.

این روزنامه در ادامه به دیدارهای رئیس‌جمهور کشورمان با مقامات عراقی و امضای توافق نامه‌های مشترک میان دو کشور پرداخت.

الشرق الاوسط، روزنامه سعودی که مقر آن در لندن قرار دارد هم در رابطه با سفر روحانی تیتر زد: هشدار آمریکا به عراق نسبت به اهداف ایران.

این روزنامه در ادامه به واکنش برایان هوک به سفر رئیس‌جمهور به بغداد و ادعای او مبنی بر تلاش ایران برای تبدیل کردن عراق به یک گذرگاه در خاورمیانه پرداخت.

روزنامه الرای نیز نوشت: آیا ایران در عراق بر آمریکا پیروز شد؟

این روزنامه در ادامه با اشاره به دیدارهای موفقیت آمیز رئیس‌جمهور کشورمان با مقامات و شخصیت‌های عراقی و مقایسه این سفر با سفر مخفیانه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا به عراق، سفر رئیس جمهور کشورمان را موفقیت آمیز و نتیجه بخش توصیف کرد.

 

*** پشت پرده سفر رئیس‌جمهور به بغداد

 

پایگاه خبری اهل مصر نیز نوشت: پشت پرده سفر رئیس‌جمهور به بغداد چیست؟ بانک‌های عراقی ابزار شکست تحریم‌های آمریکا علیه نفت ایران.

این پایگاه خبری در ادامه نوشت که سفر روحانی به بغداد یک تلاش پیچیده و جسورانه از سوی ایران برای دور زدن تحریم‌های دونالد ترامپ علیه تهران است و ایرانی‌ها از یک ماه پیش در این زمینه با بانک‌های عراقی و دولت این کشور به نخست وزیری عادل عبدالمهدی مذاکره کرده‌اند.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، همچنین تقریباً تمامی شبکه‌ها و سایت‌های خبری عراقی هم سفر رئیس‌جمهور به عراق را به شکل ویژه پوشش دادند و دیدار حسن روحانی با آیت الله سیستانی از موضوعاتی بود که در این پوشش خبری بسیار پررنگ بود.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + ده =

کلید مقابل را فعال کنید