کد خبر:80577
پ
حسن روحانی رئیس جمهور ایران
رئیس‌جمهور در فرودگاه مهرآباد:

هیچ قدرت و کشور ثالثی قادر نیست بین ایران و عراق تفرقه ایجاد کند

رئیس‌جمهور با اشاره به این‌که هیچ قدرت و کشور ثالثی قادر نیست بین دو دولت و دو ملت بزرگ ایران و عراق تفرقه ایجاد کند، عراق را اولین مرکز صادراتی ایران در دنیا دانست.

رئیس‌جمهور با اشاره به این‌که هیچ قدرت و کشور ثالثی قادر نیست بین دو دولت و دو ملت بزرگ ایران و عراق تفرقه ایجاد کند، عراق را اولین مرکز صادراتی ایران در دنیا دانست.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رئیس‌جمهور چهارشنبه شب در فرودگاه مهرآباد تهران و در جمع خبرنگاران، با قدردانی از پذیرایی گرم و صمیمانه دولت و ملت عراق اظهار داشت:

در این سفر تقریباً با همه مقام‌های عالی‌رتبه عراق از جمله نخست‌وزیر، رئیس‌جمهور، رئیس مجلس و دیگر مقامات این کشور به صورت خصوصی و جمعی دیدار و گفت‌وگو کردیم و مسائل بسیار مهمی در این ملاقات‌ها مورد بحث قرار گرفت.

روحانی افزود: در این ملاقات‌ها در مورد مسائل مرزی دو کشور بر معاهده ۱۹۷۵ تاکید شد.

برای لایروبی اروندرود که برای دو کشور و بویژه منطقه جنوب ایران از اهمیت بالایی برخوردار است، توافق کردیم و دو طرف ایراان و عراق در مورد رایگان شدن روادید سفر گردشگران و زائران دو کشور به توافق رسیدند.

 

*** توسعه گردشگری

 

رئیس‌جمهور با بیان این که سالیانه حدود ۳ میلیون عراقی به ایران سفر می‌کنند و از ایران نیز نزدیک به ۲ میلیون گردشگر و زائر به عراق می‌روند، گفت:

موضوع گردشگری از نظر اقتصادی، فرهنگی و حتی سیاسی از اهمیت زیادی برخوردار است و رایگان شدن روادید سفر به دو کشور می‌تواند در توسعه گردشگری و افزایش تعداد گردشگران مؤثر باشد.

روحانی خاطرنشان کرد: در زمینه همکاری‌های تجاری در مورد کاهش تعرفه‌های تجاری و حتی حذف تعرفه برخی اقلام گفت‌وگو کردیم و همچنین در مورد احداث شهرک‌های صنعتی در مرزهای دو کشور توافق شد.

توافق‌های بسیار خوبی هم در زمینه همکاری در حوزه انرژی، برق و نفت و گاز حاصل شد.

 

*** عراق اولین مرکز صادراتی ایران در دنیا

 

رئیس‌جمهور با بیان این که عراق اولین مرکز صادراتی ایران در دنیا است، افزود:

در این سفر تصمیم گرفته شد صدور روادید تجاری نسبت به قبل تسهیل شود.

دو کشور روابط تجاری بسیار نزدیک و صمیمی دارند و نقشی که فعالان اقتصادی و تجار در این زمینه ایفا می‌کنند، برای دو طرف بسیار مهم است.

روحانی همچنین به توافق ایران و عراق برای همکاری در حوزه فنی-مهندسی اشاره کرد و افزود:

در گفت‌وگو با مقام‌های عراقی در مورد ارائه تسهیلات خدمات فنی و مهندسی مذاکره کردیم.

 

*** حاکم شدن پول ملی دو کشور ایران و عراق

 

رئیس‌جمهور از موضوع روابط بانکی و حاکم شدن پول ملی دو کشور ایران و عراق و تسهیل روابط بانکی به عنوان دیگر محورهای گفت‌وگوی خود با مقام‌های عراقی نام برد و افزود:

در خصوص مسائل امنیتی منطقه نیز توافق‌های خوبی داشتیم و نظرات دو کشور به هم نزدیک است.

 

*** امضای ۵ سند و توافقنامه همکاری

 

روحانی با اشاره به امضای ۵ سند و توافقنامه همکاری بین دو کشور ایران و عراق و همچنین صدور بیانیه مشترک در پایان سفرش به عراق، تصریح کرد:

همه این موارد برکاتی بود که خداوند در این سفر نصیب دو ملت کرد.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: در دیدارهای مختلف با مقام‌های عراقی دو طرف تاکید کردند که روابط خوب دوجانبه در آینده به روابط سه‌جانبه، چهارجانبه و بیشتر تبدیل شود.

روحانی با بیان این که ارتباط فرهنگی دو ملت ایران و عراق عمیق است، افزود:

دیدارهای خوبی با نخبگان عراق و تجار و بازرگانان دو کشور در بغداد برگزار شد و همچنین در شهر کربلا با سران قبایل و عشایر عراقی دیدار کردیم.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رئیس‌جمهور با بیان این که در این سفر همچنین توفیق زیارت ائمه هدی (ع) و اصحاب ابی عبدالله حسین (ع) نصیب ما شد، گفت:

این سفر می‌تواند نقطه عطفی در روابط دو کشور باشد و امیدواریم شاهد گسترش روابط ایران و عراق در آینده باشیم که به نفع دو کشور و همه منطقه خواهد بود.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − شش =

کلید مقابل را فعال کنید