کد خبر:81759
پ
حادثه سیل
رئیس‌جمهور:

ما در حادثه سیل بزرگواری و عزت مردم ایران را به‌خوبی دیدیم

رئیس‌جمهور با برشمردن مشکلات مردم گرفتار در حادثه سیل و سیلاب آن‌هم در روزهای آغازین سال، بر بزرگواری و عزت مردم ایران در کنار این سختی‌ها، تاکید کرد.

رئیس‌جمهور با برشمردن مشکلات مردم گرفتار در حادثه سیل و سیلاب آن‌هم در روزهای آغازین سال، بر بزرگواری و عزت مردم ایران در کنار این سختی‌ها، تاکید کرد.

 

*** رئیس‌جمهور در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان مازندران

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رئیس‌جمهور چهارشنبه شب در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان مازندران، با ابراز خرسندی از حضور در جمع مردم عزیز و خونگرم استان‌های گلستان و مازندران، گفت:

در این روزهای آغاز سال، حداقل ۲۶ استان کشور با بحران آب و هوای بی‌سابقه در ۳۰ الی ۴۰ سال گذشته مواجه شدند.

گرچه برای برخی از هموطنان ما مشکل و زحمت ایجاد شده است اما باران در اصل رحمت خداوند آن هم برای کشوری است که سال‌ها با خشکسالی مواجه بوده است.

 

*** بازدید از روستاهای استان گلستان و مازندران

 

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی افزود:

در بازدید از روستاهای چن سبلی در استان گلستان و کردخیل در استان مازندران، با مردمی بسیار بزرگوار، بامحبت و میهمان‌نواز مواجه شدیم؛ مردمی که بسیاری از آنان سرمایه‌های خود را در حادثه سیل از دست داده بودند و درد و مشکل داشتند اما با چهره‌ای گشاده از ما پذیرایی کردند و باید قدردان این مردم بزرگ بود.

 

*** برخی ادعاهای ناصواب در فضاهای حقیقی و مجازی

 

روحانی با اشاره به طرح برخی ادعاهای ناصواب در فضاهای حقیقی و مجازی، افزود:

بارش ناگهانی و شدید در یک مقطع زمانی کوتاه حادثه سیل درست می‌کند. سیل صرفاً برای ایران نیست در همه جای دنیا اتفاق می‌افتد اما می‌توان اقداماتی انجام داد که خسارت سیل کم و ناچیز شود.

رئیس‌جمهور با اشاره به سیل نیواورلئان در آمریکا یا زلزله مخرب اخیر ایتالیا و گرفتار شدن چند روزه مردم در این کشورها تا رسیدن نیروهای امدادی، اظهار داشت:

شما آن وضعیت در آن کشورهای پیشرفته را با زلزله کرمانشاه مقایسه کنید و کاری که مردم باعظمت و نیروهای امدادی ما انجام دادند. این حضور داوطلبانه مردم برای کمک به آسیب‌دیدگان حوادث طبیعی، افتخاری بزرگ برای ملت ما است.

 

*** انسجام فوق‌العاده‌ میان مردم در حادثه سیل

 

وی گفت: حادثه سیل به ما خسارت زد، برای مردم ما رنج و ناراحتی به وجود آورد و بعضی از عزیزان را از دست ما گرفت اما در عین حال یک اتحاد، وحدت و انسجام فوق‌العاده‌ای همین حادثه میان ملت ما به وجود آورد و به نظر من چشم دشمنان ما را این محبت، عظمت و همیاری و اخوت مردم، کور کرد.

آن‌ها فکر کردند اگر ۱۳ آبان و ۲۲ بهمن نشد، حالا در ایام اول فروردین می‌توانند نه موج‌سواری بلکه سیل‌سواری کنند اما نمی‌دانند کسی که سوار سیل شود، پیشانی‌اش به صخره می‌خورد و جان سالم به در نمی‌برد.

رئیس‌جمهور با اشاره به تبلیغات سو دشمنان با هدف ایجاد تفرقه میان ملت، گفت:

خداوند برخلاف خواست دشمنان، کاری کرد که وحدت و عظمت ملت، نیروهای مسلح، امدادی، بهداشتی و درمانی و مدیران ما به رخ جهانیان کشیده شود.

 

*** استقبال مردم از رئیس‌جمهور

 

روحانی افزود: خیلی خوشحال شدم وقتی در همین دو روستا به عنوان خادم مردم میهمان آنها شدم، خوش‌آمد گفته و می‌گفتند در خانه ما بمان و دیگری می‌گفتند چند دقیقه هم به خانه ما بیا و این افتخاری برای ما است و تمام خستگی‌ام برطرف شد وقتی دیدم که مردم ما قدردان و قدرشناس هستند؛ مردمی که می‌دانند به‌رغم تلاش سازمان برنامه و بودجه و بنیاد مسکن هفته‌ها و ماه‌ها همچنان طول خواهد کشید تا خانه تخریب شده آنها بازسازی و تعمیر شود.

رئیس‌جمهور با اشاره به حادثه سیل در استان گلستان و مازندران و با بیان این‌که مردم ما کاملاً شرایط را درک و حس می‌کنند، چرا که ۱۳ آبان به‌رغم آن‌که دشمنان امیدها بسته بودند، نتوانست آنان را بشکند، گفت:

۴۰۰ الی ۵۰۰ نفر را آمریکایی‌ها فقط برای رصد و پایش تحریم‌های ایران متمرکز کرده‌اند اما موفق نیستند چرا که مردم ما با درک واقعیت‌ها، در صحنه حضور دارند و خوب می‌دانند این‌هایی که امروز بر کاخ سفید حاکم شده‌اند کینه‌توزانی هستند که سالیان دراز داشتند دنبال فرصتی می‌گشتند تا بدترین ضربه را به ملت ایران بزنند.

 

*** ناکامی آمریکا برای جمع کردن متحدانی برای خود

 

وی با اشاره به ناکامی آمریکا برای جمع کردن متحدانی برای خود در پیشبرد تحریم‌های ضد ایرانی، گفت:

من در همین دوره تحریم به اروپا رفتم. آمریکایی‌ها و اسرائیلی‌ها با آنها تماس گرفتند که سفر فلانی را لغو کنید و بعد که موفق نشدند یک حادثه‌ای در اروپا درست کردند که نمی‌خواهم توضیح دهم که این حادثه را چگونه ساختند که قانع کنند سفر رئیس جمهور ایران به اروپا لغو شود و هیچ‌کس لغو نکرد و بهترین استقبال از هیأت ایرانی شد.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه ما در حادثه سیل بزرگواری و عزت مردم ایران را به‌خوبی دیدیم افزود: بعضی‌ها می‌گویند در عراق یک استقبال بی‌نظیر شد.

عراق جای خود دارد. همسایه و عزیز و برادر ماست، حتی اروپایی‌ها بهترین استقبال را انجام دادند. چرا آمریکا موفق نمی‌شود.

چرا آمریکا در ورشو همه را جمع می‌کند تا اروپایی‌ها بگویند که ما برجام را قبول نداریم اما موفق نمی‌شود؟ این عظمت ملت ایران است. دولت یعنی ملت، دولت فرد نیست.

دولت چیزی جز نماینده مردم نیست و رئیس جمهور هر چه دارد از آرا مردم دارد و الا کسی نیست.

 

*** فشارهای تحریم‌های آمریکا به ملت ایران

 

وی اظهار داشت: حسن روحانی یک طلبه و یک فرد عادی مثل همه مردم ایران است و هر چه دارد از آرا و پشتیبانی مردم و نمایندگی ملت ایران است و الا چیز دیگری نیست.

روحانی تصریح کرد: این عظمت ملت ایران است که باعث می‌شود آمریکا با آن قدرت و هیمنه‌اش که در کنارش، صهیونیست‌ها و برخی کشورهای مرتجع منطقه را دارد، موفق نشود.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه ما در حادثه سیل بزرگواری و عزت مردم ایران را به‌خوبی دیدیم و با اشاره به فشارهای تحریم‌های آمریکا به ملت ایران، اظهار داشت:

روشن شد که آمریکایی‌ها دوست ملت ایران نیستند چرا که آنها کل ملت ایران را تحت فشار قرار داده‌اند.

مردم ما بسیار خوب هستند. اما در این میان یک عده اقلیت دلال فرصت‌طلب مثل همه دیگر کشورها داریم که از وضعیت با گران کردن کالاها سوءاستفاده می‌کنند.

بخشی از این‌ها کسانی هستند که اکنون دستگاه‌های امنیتی، سپاه و قوه قضائیه در حال برخورد با آنها است.

 

*** دستاوردهای عظیم کشور در همه بخش‌ها از جمله صنعت

 

روحانی با برشمردن دستاوردهای عظیم کشور در همه بخش‌ها از جمله صنعت و کشاورزی، تاکید کرد:

به‌رغم همه فشارهای ناشی از تحریم‌ها، در سال ۹۷ یک سلسله طرح‌های تاریخی در کشور افتتاح شد که از جمله آن‌ها بزرگترین پالایشگاه در بندرعباس بود.

اکنون تولید بنزین از ۵۲ میلیون لیتر در روز به ۱۰۲ میلیون لیتر رسیده است. در صنعت گردشگری گام‌های بزرگی در کشور برداشته شده است. در بحث فضاهای مجازی و سایبری ۳۰۰ هزار اشتغال در یک الی دو سال اخیر ایجاد شده است.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: الحمدلله علی‌رغم مشکلات در این روزها، آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها موفق نشدند به اهدافشان برسند، آن‌ها می‌خواستند این سیل به دعوا و به یک حادثه سیل خروشان بنیان‌کن بین مردم، شیعه و سنی، ترکمن و فارس و به یأس مردم تبدیل شود.

 

*** هر جا و هر استان مشکلی دارد، مردم ایران در کنار هم هستند

 

روحانی با بیان این‌که «هر جا و هر استان مشکلی دارد، مردم ایران در کنار هم هستند»، گفت:

خداوند نگذاشت که دشمن از این مشکل حادثه سیل به نفع خود استفاده کند و الحمدلله مردم ما با بیداری و هوشیاری‌شان کنار هم قرار گرفتند و این یک موفقیت بزرگ در کنار همه رنج‌ها و زحمت‌هایی بود که برای مردم به وجود آمد. این وحدت به‌رغم مشکلات و تلاش دشمنان، پیام ملت ایران به همه دوستان و دشمنان ما در جهان بود. به دوستان این پیام را داد که در چه سطح همکاری و دوستی هستیم و به دشمنان نشان داد که چه قدرتی داریم.

 

*** حفظ محیط زیست

 

رئیس‌جمهور ضرورت حفظ محیط زیست را مورد تاکید قرار داد و گفت:

نباید جنگل‌ها و مراتع را تخریب کنیم و به رودخانه‌ها بی‌توجه باشیم و یا در مصب و بستر آن‌ها ساختمان و هتل درست کنیم. این حوادث به دولت، قوه قضائیه، قوه مقننه و نیروهای مسلح و به همه مردم درباره ضرورت حفظ محیط زیست هشدار می‌دهد.

 

*** قدردانی از همه نیروهایی که در جریان سیل اخیر به کمک مردم شتافتند

 

روحانی با قدردانی از همه نیروهایی که در جریان حادثه سیل اخیر به کمک مردم شتافتند، گفت:

این‌که می‌بینیم در استان‌های سیل‌زده، همه دستگاه‌های اجرایی و نمایندگان مجلس، نماینده ولی فقیه، امام جمعه محترم، علما، نیروهای مسلح و مجموعه مردم، همه با وحدت در کنار هم هستند، نعمتی خداوندی است که باید قدردان و شکرگزار باشیم.

رئیس‌جمهور با اشاره به صبر و شکیبایی و مظلومیت امامان معصوم در مواجهه با دشمنان، تصریح کرد:

فشارها نباید ما را خسته کند. اگر خسته نشدیم و صبر و مقاومت کردیم خداوند می‌گوید اجر شما را دو بار به شما می‌دهم. امروز افتخار ما باید این باشد که خدا به ما توفیق دهد به دیگری خدمت کنیم.

 

*** جوهره انسان‌ها در روزهای سخت آشکار و روشن می‌شود

 

روحانی با بیان این‌که جوهره انسان‌ها در روزهای سختی آشکار و روشن می‌شود، افزود:

الحمدلله خداوند به مردم ما توفیق داد و آن جوهره انسان‌دوستی و مروت و مردانگی‌شان را در این روزها نشان دادند. البته به عنوان خادمان مردم و دولت حتماً وظایفی را که داریم، دنبال می‌کنیم.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: امروز تصمیمات بسیار خوبی در دولت اتخاذ کردیم و به همه آن‌هایی که نوعی در حادثه سیل آسیب و خسارت دیدند و سختی به آن‌ها وارد شده، در حد مقدور دولت و خیلی بیشتر از آن مقداری که پارسال در نظر می‌گرفتیم، کمک خواهد شد و در کنار مردم هستیم.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رئیس‌جمهور در پایان تصریح کرد: نهادهای عمومی، نیروهای مسلح و مردم در این حادثه سیل، در سراسر کشور واقعاً سنگ‌تمام گذاشتند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × پنج =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول