کد خبر:81922
پ
رئیس جمهور
رئیس‌جمهور:

طرح تأمین آب اراضی کشاورزی باعث بهبود وضعیت کشاورزان منطقه می‌شود

رئیس‌جمهور با اشاره به اجرای طرح تأمین آب اراضی کشاورزی این طرح را باعث بهبود وضعیت کشاورزان منطقه و همچنین افزایش تولید محصولات کشاورزی دانست.

رئیس‌جمهور با اشاره به اجرای طرح تأمین آب اراضی کشاورزی این طرح را باعث بهبود وضعیت کشاورزان منطقه و همچنین افزایش تولید محصولات کشاورزی دانست.

 

*** طرح تأمین آب اراضی کشاورزی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رئیس‌جمهور اظهار داشت:

اینکه در مرحله نخست اجرای طرح، آب ۲۹۵ هزار هکتار از اراضی کشاورزی خوزستان تامین شده و این حرکت باعث افزایش تولید چندین برابری محصولات کشاورزی و به تبع آن، افزایش بهای اراضی کشاورزی منطقه شده، بدان معنا است که زندگی مردم بهتر و خدمت بزرگی در کشور انجام شده است.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه منطقه خوزستان و استان خوزستان دیار مردم فداکار و دلاوری است که در ۸ سال دفاع مقدس، فداکاری کردند، گفت: خداوند در این منطقه نعمت‌های خود را در زیر زمین و روی زمین به مردم آن ارزانی داشته و اجرای کامل این طرح باعث خواهد شد مردم در منطقه خود بمانند و مهاجرت نکنند و از این بابت بسیار خوشحال هستیم.

 

*** بازدید هوایی خود از سدها و رودخانه‌های این منطقه

 

روحانی همچنین با اشاره به بازدید هوایی خود از سدها و رودخانه‌های این منطقه گفت:

بازدید امروز شامل دو بخش بود. بخش نخست، اراضی کشاورزی بود که تحت تأثیر سیلاب‌های اخیر بودند.

تالاب هورالعظیم امروز از آب پر شده، کارون پرآب است و آب کرخه هم افزایش یافته است و با توجه به بارندگی های روزهای آتی باید میزان آب و وضعیت سدهای منطقه را مدیریت کنیم که خسارتی ایجاد نشود و یا با حداقل خسارت مواجه شویم.

رئیس‌جمهور با اشاره به بخش دوم بازدید خود از طرح نوین آبیاری استان خوزستان، گفت:

در سفر به این استان در سال ۹۲ به مردم قول دادیم بخش بزرگی از طرح تأمین آب ۵۵۰ هزار هکتاری را در خوزستان عملیاتی کنیم.

خوشحال هستم که امروز فاز اول این طرح با تحت پوشش قرار گرفتن نزدیک به ۳۰۰ هزار هکتار از اراضی استان، اجرایی و عملیاتی شد و مصمم هستیم که فاز دوم این طرح را هم اجرا کنیم.

 

*** طرح آبیاری نوین

 

یکی از کشاورزان منطقه در همین هنگام در سخنانی با قدردانی از حضور رئیس‌جمهور در این اراضی برای افتتاح طرح آبیاری نوین، گفت:

با اجرای این طرح که برای کشاورزان بسیار مفید و سودمند بوده است، تولید محصول گندم از ۱.۵ تن در هکتار به ۵ الی۶ تن افزایش یافته است.

این کشاورز با بیان اینکه ۳۰ هکتار زمین داشتم که تنها ۱۰ هکتار آن قابل استفاده بود، اما با اجرای این طرح از هر ۳۰ هکتار برای تولید محصول استفاده می‌کنم و خطاب به رئیس دولت تدبیر و امید، گفت:

هیچ دولتی مثل دولت شما به ما اراضی کشاورزی کشاورزان کمک نکرده است. از همه مسئولان ذیربط در اجرای این پروژه تشکر می‌کنیم.

 

*** درخواست کشاورزان منطقه از رئیس‌جمهور

 

رئیس‌جمهور در پاسخ به سخنان این کشاورز اظهار داشت: افتخار می‌کنیم که توانسته‌ایم که گامی برای بهبود زندگی شما برداریم و خوشحالم از اینکه کشاورزان منطقه از اجرای این طرح خوشحالند.

کشاورزان منطقه با درخواست از رئیس‌جمهور برای ادامه این طرح و تکمیل آن، خاطر نشان کردند این طرح بزرگ با تأمین آب اراضی کشاورزی منطقه، باعث افزایش تولید محصول و همچنین تنوع محصولات تولیدی در اراضی کشاورزی خوزستان شده است.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، به گفته یکی از مسئولان اداره کشاورزی منطقه سلامات، از اجرای فاز اول این طرح ۲۵ هزار خانوار بهره‌مند شدند و تنوع محصولات زیرکشت از جمله گندم، کلزا، کنجد و دانه‌های روغنی از ویژگی‌های این طرح است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × پنج =

کلید مقابل را فعال کنید