کد خبر:82952
پ
گردشگری کشور

گردشگری داخلی یا گردشگری بین‌المللی؟

مسئولین گردشگری جمهوری اسلامی ایران به جای تاکید و تمجید از ورود گردشگر خارجی ابتدا نگاه سیاستی خود را به توسعه متوازن گردشگری داخلی معطوف کنند.

مسئولین گردشگری جمهوری اسلامی ایران به جای تاکید و تمجید از ورود گردشگر خارجی ابتدا نگاه سیاستی خود را به توسعه متوازن گردشگری داخلی معطوف کنند.

 

*** ضرورت توجه به گردشگری داخلی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، تحلیل شورای جهانی سفر و گردشگری۱ (WTTC) از بازار گردشگری داخلی در سال ۲۰۱۷ نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی ایران در این سال از محل هزینه کردهای مربوط به گردشگری داخلی، درآمدی معادل ۱۶٫۴ میلیارد دلار را بدست آورده است، که این آمار معادل ۷۸٫۳ در صد از کل درآمد موجود در صنعت گردشگری ایران است لذا با یک محاسبه ساده می‌توان عنوان کرد که درآمد حاصل از ورود گردشگر خارجی به کشورمان معادل ۴٫۶ میلیارد دلار بوده است.

این آمار درحالی توسط شورای جهانی سفر و گردشگری (WTTC) اعلام می گردد که طبق آمار بدست آمده این شورا ایران با رشد میزان هزینه کرد ۵٫۱ میلیارد دلاری گردشگران داخلی طی سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۷ در رتبه دوازدهم جهان قرار گرفته است.

یعنی محاسبات نشان می‌دهند که به طور میانگین رشد ۲۱ درصدی هزینه کرد گردشگران داخلی را طی این سال‌ها شاهد بوده‌ایم.

 

*** میانگین رشد هزینه‌کردهای گردشگران داخلی در ۶ سال گذشته

 

در واقع می‌توان تخمین زد که با میانگین رشد ۲۱ درصد هزینه‌کردهای گردشگران داخلی در ۶ سال گذشته، تا ابتدا سال ۲۰۱۹ جمهوری اسلامی ایران نزدیک ۲۰ میلیارد دلار درآمد حاصل از گردشگری داخلی را دارد.

این در حالی است که در سند افق چشم انداز بیست ساله۲  درآمد ۱۰ میلیارد دلاری از ناحیه جذب ۱۳ میلیون گردشگر خارجی تا پایان سال ۱۳۹۸ ابلاغ شده است.

نکته قابل توجه این است که با وجود اینکه اسناد بالادستی و سخنان مسئولان گردشگری داخلی و خارجی در دولت فعلی و دولت‌های قبلی موکدا بر رسیدن به درآمد ۲۰-۲۵ میلیارد دلاری در افق چشم اندازه ۱۴۰۴ تاکید دارند، با نگاهی به آمار شواری جهانی سفر و گردشگری(WTTC) کشورمان در حال حاضر از محل هزینه‌کردهای گردشگری داخلی درآمدی معادل ۲۰ میلیارد دلار را در یک سال دارد.

 

 

 

*** توسعه اشتغال در مقاصد گردشگری داخلی منجر به کاهش پدیده مهاجرت

 

همچنین نکته قابل توجه برای مسئولین گردشگری داخلی و خارجی کشور این است که چون گردشگری بین المللی عمدتا توسط واسطه‌های خارجی و شرکت‌های حمل و نقل بین المللی انجام می‌پذیرد همین درآمد ۴٫۶ میلیارد دلاری حاصل از هزینه‌کرد گردشگران خارجی نشت داشته و به اقتصاد کشور برنمی‌گردد در حالیکه عمده هزینه‌کردهای حاصل از گردشگری داخلی بی‌واسطه منافع آن مستقیما به خود جامعه میزبان در مقاصد گردشگری برمی‌گردد که همین مهم موجب توسعه درونی شدن اقتصاد و عدم وابستگی صرف به گردشگر خارجی شده و ضمن توسعه اشتغال در کلیه مقاصد گردشگری داخلی کشور منجر به کاهش پدیده مهاجرت نیز می‌گردد. 

لذا بد نیست که مسئولین گردشگری جمهوری اسلامی ایران به جای تاکید و تمجید از ورود گردشگر خارجی ابتدا نگاه سیاستی خود را به توسعه متوازن گردشگری داخلی معطوف کنند، چرا که شواهد در دنیا نشان می‌دهند که کشورهای موفق در حوزه گردشگری داخلی کشورهای موفقی در عرصه گردشگری بین‌المللی بوده‌اند.

 

پی نوشت:

[۱] https://www.wttc.org/

[۲] سند چشم انداز توسعه بخش میراث فرهنگی و گردشگری جمهوری اسلامی ایران در افق سند چشم‌انداز (۱۳۸۴ تا ۱۴۰۴)

 

سید محمد موسوی – دکتری مدیریت گردشگری و پژوهشگر گردشگری پژوهشکده حکمت

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری فارس
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + هفت =

کلید مقابل را فعال کنید