کد خبر:82944
پ
تحریم های آمریکا

آمریکا و جنگ تبلیغاتی برای تکمیل تروریسم اقتصادی

مقامات آمریکایی در مواجهه با اتهام تروریسم اقتصادی و رهایی از بارِ کارشکنی در فرایند امدادرسانی به سیل زدگان ایرانی، می کوشند تا بر شدت جنگ تبلیغاتی خود علیه تهران بیافزایند.

مقامات آمریکایی در مواجهه با اتهام تروریسم اقتصادی و رهایی از بارِ کارشکنی در فرآیند امدادرسانی به سیل زدگان ایرانی، می‌کوشند تا بر شدت جنگ تبلیغاتی خود علیه تهران بیافزایند.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، اعلانِ روز دوازدهم فروردین ماه برخی رسانه‌های خارجی در خصوص دور تازه تحریم‌های ضدایرانی دولت «دونالد ترامپ» با سخنان «محمدجواد ظریف» در زمینه اخلال آمریکایی‌ها در فرایند امدادرسانی به سیل زدگان کشور همزمان شد.

 

*** دور تازه‌ای از تحریم‌ها

 

دو روز پیش خبرگزاری «رویترز» به نقل از یک مقام ارشد دولت ترامپ نوشت کاخ سفید می‌کوشد بخش‌هایی از اقتصاد ایران را که هنوز درگیر تحریم نشده با دور تازه‌ای از تحریم مواجه سازد و به احتمال زیاد این اقدام در سالگرد خروج آمریکا از برجام یعنی هجدهم اردیبهشت صورت خواهد گرفت.

هشدارهای تحریمی ترامپ و همراهانش در کاخ سفید و نیز اظهارنظرها و دوره گردی‌های دیپلماتیک مقامات آمریکایی برای اعمال فشار مضاعف بر جمهوری اسلامی ایران در شرایطی صورت می‌گیرد که در حال حاضر بخش مهمی از توجه دولتمردان به مقابله با بحران وقوع سیل در مناطق گسترده‌ای از کشور و امدادرسانی به سیل زدگان معطوف شده و از این پس جبران خسارات به بار آمده دستور کاری مهم برای دولت خواهد بود.

 

*** واکنش وزیر امور خارجه ایران در صفحه مجازی خود

 

در واکنش به شرایط پیش آمده، وزیر امور خارجه ایران در صفحه مجازی خود باز هم «سیاست فشار حداکثری» آمریکا بر ایران را منافی قوانین و هنجارهای بین المللی دانست و گفت تحریم‌های آمریکایی در کمک رسانی هلال احمر ایران به تمامی مناطق آسیب دیده از سیل بی سابقه، اخلال ایجاد کرده است.

ظریف با اشاره به مواردی چون قرار گرفتن هلی کوپترهای امدادی در لیست سیاه تحریم‌های آمریکایی تصریح داشت که «این فقط جنگ اقتصادی نیست؛ این تروریسم اقتصادی است»

 

*** همدردی مایک پمپئو با سیل زدگان

 

در مقابل آمریکایی‌ها کوشیدند از زیر بار تروریسم اقتصادی شانه خالی کنند.

در یکی از نخستین واکنش‌ها، «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه ترامپ کوشید تا با سیل زدگان همدردی نشان دهد اما بروز خسارات و تلفات در این حوادث را نشانه ناکارآمدی مسئولان ایرانی دانست تا به نوعی تبعات تحریم‌ها را زیر پوشش این ادعا قرار دهد.

وی در بیانیه خود مدعی شد واشنگتن آماده کمک ‌رسانی و همکاری با فدراسیون جهانی صلیب سرخ و جوامع هلال‌احمر است تا منابع مالی مورد نیاز را از طریق هلال احمر ایران برای امدادرسانی منتقل کنند.

 

*** موضع گیری‌های مقامات آمریکایی

 

همچنین دیروز «رابرت پالادینو» معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در کنفرانسی خبری درباره سیل ایران از گرفتاری مردم در سیل اظهار تاسف کرد و در پاسخ به پرسش خبرنگاری در زمینه جلوگیری تحریم‌ها از کمک رسانی به سیل زدگان مدعی شد ایالات متحده در همه تحریم‌های خود غذا، دارو و اقلام پزشکی را مستنثنی کرده است.

این موضع گیری‌های مقامات آمریکایی، وزیر امور خارجه ایران را برآن داشت تا به ریاکاری و فرافکنی کارگزاران سیاست خارجی ترامپ پاسخ گوید.

 

*** تحریم جمعیت هلال احمر ایران

 

ظریف دیشب در توئیتی اظهارات پمپئو را خبر جعلی خواند و مقابل خبر واقعی چنین نوشت «بر اساس اظهارات رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ، جمعیت هلال احمر ایران نمی‌تواند هیچگونه منابع مالی را به دلیل تحریم‌های غیر قانونی آمریکا دریافت کند.»

وی مجددا تصریح کرد که آمریکا باید مسئولیت تروریسم اقتصادی خود را بپذیرد.

با توجه به موضع گیری‌ها و اظهارات مقامات آمریکایی و نیز رویکرد دستگاه تبلیغاتی این کشور، یکی از خطوط اصلی رویکرد واشنگتن در قبال جمهوری اسلامی ایران را می‌توان فرافکنی در زمینه تبعات تحریم‌های آمریکایی برای شهروندان ایرانی به خصوص در بحبوحه سیل و ویرانی‌های آن دید.

 

*** پیشبرد جنگ اقتصادی و توسل به تروریسم اقتصادی

 

همچنین به نظر می‌رسد، دولت ترامپ که شاید حداقلی از عقب نشینی را در برابر تحریم‌های بی سابقه و همه جانبه ایران انتظار داشت، قصد دارد همه تیرهای در ترکشِ خود را در مدت باقی مانده تا پایان دوره ریاست جمهوری وی به کار بنند تا تهران را به مصالحه وادار سازد.

به این ترتیب، در راستای پیشبرد جنگ اقتصادی و توسل به تروریسم اقتصادی، مقامات واشنگتن از سختتر شدن شرایط برای ایران می‌گویند.

 

*** طرح ادعا در زمینه فعالیت‌های ایران در نقاط مختلف خاورمیانه

 

به تازگی «برایان هوک» نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران در گفت وگو با یک شبکه تلویزیونی مصری با طرح ادعاهایی در زمینه حضور و فعالیت‌های جمهوری اسلامی ایران در نقاط مختلف خاورمیانه از عراق و سوریه و لبنان گرفته تا بحرین و یمن و تنگه هرمز از تلاش کشورش برای عقب راندن ایران در منطقه سخن گفت و اظهار داشت دولت آمریکا می‌کوشد حلقه تحریم‌ها را تنگتر کرده و به معافیت‌های خریداران انرژی از ایران را پایان می‌دهد.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، در این شرایط می‌توان گفت که آمریکا از تمام توان خود در زمینه سیاسی، دیپلماتیک، اقتصادی، تبلیغاتی و … بهره می‌جوید تا اهداف خود را در پروژه تسلیم ایران محقق سازد؛ فرایندی که ناکامی در آن موجب شده تا واشنگتن از کاربرد انواع ابزارها از تروریسم اقتصادی تا حمایت از تروریست‌ها و دشمنان مردم ایران نیز فروگذار نکند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری ایرنا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 3 =

کلید مقابل را فعال کنید