کد خبر:83304
پ
رشد بیکاری
عضو کمیسیون برنامه مجلس خبر داد

احتمال رشد بیکاری با افزایش حداقل حقوق سال ۹۸

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به افزایش حقوق و دستمزد کارگران در سال ۹۸ از احتمال تعدیل نیروی کار و افزایش نرخ بیکاری در کشور خبر داد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به افزایش حقوق و دستمزد کارگران در سال ۹۸ از احتمال تعدیل نیروی کار و افزایش رشد بیکاری در کشور خبر داد.

 

*** احتمال تعدیل نیروی کار و افزایش رشد بیکاری در کشور

 

به گزارش خبرگزاری سروش، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس اظهار داشت:

طبق مصوبه شورای عالی کار دستمزد پایه کارگران حداقلی بگیر در سال ۹۸ با افزایش ۳۶.۵ درصدی نسبت به حقوق پایه در سال گذشته به یک میلیون و ۵۱۶ هزار و ۸۸۲ تومان افزایش یافته است و همچنین دستمزد کارگرانی که بیش از یکسال سابقه کار دارند، تحت عنوان سایر سطوح مزدی به صورت ترکیبی از درصد و رقم ثابت برای سال ۹۸ محاسبه می‌شود.

به طوری که دستمزد کارگران دارای بیش از یکسال سابقه، ۱۳ درصد نسبت به حقوق پایه سال ۹۷ به اضافه دو میلیون و ۶۱۱ هزار و ۴۸۲ ریال افزایش یافته است و البته تمام کارگران دارای بیش از یکسال سابقه کار مشمول دریافت پایه سنواتی هستند که علاوه بر افزایش ۱۳ درصدی و رقم ثابت، باید به حقوق پایه آنها اضافه شود.

 

*** تهدید کارگران به اخراج در برخی از شهرک‌های صنعتی کرج

 

اما پس از شروع سال جدید اخباری به گوش می‌رسد که در برخی از شهرک‌های صنعتی کرج، کارگران به دلیل افزایش هزینه‌های کارفرمایان از جمله افزایش حقوق و دستمزد آنها در سال جدید تهدید به اخراج شده‌اند، سوالی که مطرح می‌شود این است که چقدر تعدیل نیروی کار و افزایش رشد بیکاری در سال ۹۸ محتمل است؟

عزت‌الله یوسفیان ملا، عضو کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس، گفت: هنوز واحدهای تولیدی آن طور که باید و شاید در سال جدید شروع به کار نکردند که افزایش حقوق و دستمزد کارگران در سال ۹۸ تاثیر خود را بر هزینه‌های تولیدی کارفرمایان بگذارد.

نماینده مردم آمل در مجلس دهم شورای اسلامی تصریح کرد:

احتمال دارد که افزایش حقوق و دستمزد کارگران در سال ۹۸ باعث تعدیل نیروی کار و افزایش نرخ بیکاری در کشور شود و کارفرمایان هم با تعداد نیروی کار باقی مانده درآمدی که در گذشته کسب می‌کردند را به دست خواهند آورد که این موضوع فشار کاری برای این کارگران به همراه خواهد داشت.

 

*** شرایط اقتصادی کشور و افزایش نرخ تورم

 

عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ عنوان کرد:

بدون شک وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و شورای عالی کار نظارت جدی و مدونی خواهند داشت و اجازه نخواهند داد که به قشر کارگر و زحمت‌کش جامعه ظلم شود، به طوری که مسئولان ذی ربط باید برای کارفرما و تولیدکنندگان شرایطی فراهم کنند تا آنها نیز اقدام به اخراج بخشی از کارگران خود نکنند.

یوسفیان‌ملا تاکید کرد: با توجه به شرایط اقتصادی کشور و افزایش نرخ تورم این میزان افزایش حقوق و دستمزد کارگران در سال ۹۸ پاسخگوی هزینه‌های زندگی آنها نخواهد بود و کارگران برای گذران معیشت بیشتر از درآمد خود هزینه خواهند داشت، اما ممکن است که برای برخی از کارفرمایان همین میزان افزایش حقوق و دستمزد کارگران صرفه اقتصادی نداشته باشد.

 

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت:

اگر دولت در راستای افزایش حقوق و دستمزد کارگران برای کارفرما و تولیدکنندگان تسهیلاتی در نظر نگیرد، بدون شک کارفرمایان مجبور به اخراج بخشی از کارگران خود خواهند شد و این افزایش حقوق باعث رشد بیکاری و فشار کاری کارگران خواهد شد.

ضرورت دارد که به دنبال افزایش حداقل حقوق و دستمزد کارگران برای کارفرما و تولیدکنندگان تسهیلاتی در نظر گرفته شود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 5 =

کلید مقابل را فعال کنید