کد خبر:83340
پ
معاون اول رئیس جمهور
معاون اول رئیس‌جمهور:

راهبرد ایران رسیدن به تجارت ۲۰ میلیارد دلاری با عراق است

معاون اول رئیس‌جمهور راهبرد ایران در زمینه توسعه همکاری‌های اقتصادی با عراق را رسیدن به تجارت ۲۰ میلیارد دلاری در سال ۱۴۰۰ اعلام کرد.

معاون اول رئیس‌جمهور راهبرد ایران در زمینه توسعه همکاری‌های اقتصادی با عراق را رسیدن به تجارت ۲۰ میلیارد دلاری در سال ۱۴۰۰ اعلام کرد.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، معاون اول رئیس‌جمهور در همایش اقتصادی-تجاری ایران و عراق و در دیدار فعالان اقتصادی کشورمان با نخست وزیر عراق در محل اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران اظهار کرد:

فعالان اقتصادی در راستای بهبود فضای اقتصادی دو کشور و توسعه روابط تجاری گام‌های موثری بدارند تا زمینه برای بهبود شرایط اقتصادی فراهم شود.

 

*** تحقق تجارت ۲۰ میلیارد دلاری ایران و عراق

 

اسحاق جهانگیری ادامه داد: تحقق تجارت ۲۰ میلیارد دلاری ایران و عراق نقش مهمی در ارتقای شاخص‌های اقتصادی دو کشور دارد؛ اما برای توسعه صادرات باید موانع پیش روی بخش خصوصی ایران برداشته شود.

جهانگیری افزود: ایران در حمایت از دولت و مردم عراق در برابر جنگ، حضور مداوم داشته و مفتخر است که این پیروزی در عراق بدست آمده است، ما در ایران همواره از استقلال، تمامیت ارضی، ثبات سیاسی و توسعه و بازسازی عراق حمایت کرده و امیدواریم در دوران پساداعش بتوانیم در کنار برادران عراقی در بازسازی این کشور حضور داشته باشیم.

به گفته معاون اول رئیس‌جمهور، عراق برای عبور از چالش‌های پیش رو و پیگیری روند سیاسی مبتنی بر مردم سالاری و استقرار و ثبات سیاسی وارد مرحله بازسازی خود شده است و ایران، کشور عراق را کشوری ثروتمند و برخوردار از اهمیت جغرافیایی و کشوری دوست برای خود می‌داند.

 

*** عراق جدید؛ پلی برای همکاری

 

وی با اشاره به تحقق تجارت ۲۰ میلیارد دلاری ایران و عراق اظهار داشت: ایران، عراق جدید را پلی برای همکاری و شراکت همه کشورهایی می‌داند که به استقلال و حاکمیت ملی این کشور پایبند هستند و به خواست و رأی ملت عراق احترام می‌گذارد.

در این مسیر برای سرعت بخشیدن به توسعه عراق آماده همکاری دوجانبه و چندجانبه منطبق با سیاست‌های دولت عراق هستیم.

جهانگیری با اشاره به تحقق تجارت ۲۰ میلیارد دلاری ایران و عراق گفت: فشارهای غیرقانونی و ظالمانه آمریکا برای ایجاد محدودیت در مناسبات دولت و مردم ایران و دولت و مردم عراق، بر خلاف منافع دو کشور است.

ایران و عراق تصمیم گرفته‌اند در این منطقه پرآشوب و پرمنازعه، روابطی دوستانه، مستحکم و مبتنی بر منافع مشترک داشته باشند.

خوشبختانه همکاری‌های اقتصادی ایران و عراق، در سال‌های اخیر روند رو به رشدی داشته است به طوری که مجموعه مبادلات تجاری ما به ۱۲ میلیارد دلار رسیده است.

 

*** توسعه همکاری‌های اقتصادی ایران و عراق

 

وی با اشاره به تحقق تجارت ۲۰ میلیارد دلاری ایران و عراق اظهار داشت: راهبرد ما در زمینه توسعه همکاری‌های اقتصادی، رسیدن به تجارت ۲۰ میلیارد دلاری در سال ۱۴۰۰ است که تحقق این مهم، نقش بسزایی در توسعه کمی و کیفی روابط و ارتقای شاخص‌های اقتصادی مناسبات دو کشور دارد.

در حال حاضر محصولات پلیمری و فرآورده‌های نفتی و کالاهای تولیدی و برق و گاز مهمترین کالای صادراتی ایران به عراق است.

 

*** اتصال خلیج فارس به مدیترانه

 

اسحاق جهانگیری با بیان اینکه ایران و عراق به دنبال اتصال خلیج فارس به مدیترانه هستند، گفت:

در سفر ماه گذشته رئیس‌جمهور به بغداد و همچنین با حضور نخست وزیر عراق در کشور مذاکرات مهم و راه‌گشایی به منظور توسعه روابط ایران و عراق انجام شده که امیدواریم بخش خصوصی دو کشور این فرصت را مغتنم بشمارند.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به تحقق تجارت ۲۰ میلیارد دلاری ایران و عراق در پایان خاطرنشان کرد: بیش از ۴۰ شرکت بزرگ ایرانی در پروژه‌های عمرانی عراق فعالند و بیش از ۳ میلیارد دلار حجم قرار داد این شرکت‌ها است که برخی از این پروژه‌ها از سوی دولت عراق متوقف شده که انتظار می‌رود هر چه سریع‌تر تعیین تکلیف و خسارات آنها پرداخت شود.

در عین حال دو کشور برنامه ویژه برای اتصال خلیج فارس از طریق عراق و سوریه به دریای مدیترانه دارند و امیدواریم از طریق مرز خسروی امکان تردد مسافر نیز فراهم شود.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 6 =

کلید مقابل را فعال کنید