کد خبر:83414
پ
سیل
نماینده مردم تهران در مجلس خبر داد

دستور رئیس‌جمهور برای برداشت ۲ میلیارد یورویی از صندوق توسعه ملی

نماینده مردم تهران در مجلس از دستور رئیس‌جمهور برای برداشت ۲ میلیارد یورویی از صندوق توسعه ملی برای کمک به مناطق سیل‌زده خبر داد.

نماینده مردم تهران در مجلس از دستور رئیس‌جمهور برای برداشت ۲ میلیارد یورویی از صندوق توسعه ملی برای کمک به مناطق سیل‌زده خبر داد.

 

*** برداشت دو میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به این موضوع، اعلام کرد:

رئیس‌جمهور در قالب نامه‌ای دستور برداشت دو میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی که معادل ریالی آن با توجه به نوسانات نرخ ارز حدود ۲۷۰۰۰ میلیارد تومان است را صادر کرده است تا این مبلغ هر چه سریعتر به مناطق سیل‌زده اختصاص پیدا کند.

 

*** پایبندی عملی مسئولان و جریان‌های سیاسی به همبستگی و همدلی

 

سیده فاطمه ذوالقدر با اشاره به برداشت ۲ میلیارد یورویی از صندوق توسعه ملی ، بر لزوم پایبندی عملی مسئولان و جریان‌های سیاسی به همبستگی و همدلی برای بهبود کمی و کیفی امدادرسانی به مناطق سیل‌زده تاکید کرد و افزود:

درست است که نقایص و کاستی‌ها در امدادرسانی به استان‌های سیل‌زده زیاد است اما همان طور که در دوران دفاع مقدس با همدلی، اتحاد و انسجام توانستیم بر شرایط سخت اقتصادی و ویرانی‌های ناشی از ۸ سال جنگ تحمیلی فائق آییم در شرایط فعلی نیز می‌توان با تکیه بر داشته‌های اخلاقی و معنوی و تجربیات دفاع مقدس، شرایط خاص و ویژه سیل را به خوبی مدیریت کرد و بر مشکلات و ویرانی‌ها فائق آمد.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به برداشت ۲ میلیارد یورویی از صندوق توسعه ملی تاکید کرد: قطعا در سایه اتحاد و همدلی نابسامانی‌ها و کاستی‌ها کم رنگ‌تر می‌شود و شکاف و اختلاف بین مسئولان اجرایی، نظامی و امدادی کمتر می‌شود.

همه دستگاه‌ها در حال امدادرسانی به سیل‌زدگان کشورند هر چند که از نظر مدیریتی و تجهیزات فنی و موازی‌ کاری‌ها ممکن است ضعف‌هایی وجود داشته باشد اما همه دست در دست هم وظیفه‌ شناسی و همدردی خود با سیل‌زدگان را به خوبی نشان دادند.

در این شرایط سخت باید به نقاط مثبت کارها و عملکردها توجه کرد و اصلا وقت انتقاد و نکته‌ بینی و تخریب یکدیگر نیست.

 

*** برآورد خسارت‌های ناشی از سیل توسط دستگاه‌های محلی و استانی

 

وی با اشاره به برداشت ۲ میلیارد یورویی از صندوق توسعه ملی ، خواستار برآورد خسارت‌های ناشی از سیل توسط دستگاه‌های محلی و استانی و انتقال آن به مدیران ارشد اجرایی شد و افزود:

باید راه‌های جبران مادی و معنوی خسارت‌ها با همفکری مسئولان ارشد نظام در قوای سه‌گانه تدبیر شود.

بودجه ۹۸ در تخصیص صددرصدی مشکل دارد. بودجه ستاد مدیریت بحران کشور نیز به حدی ناچیز است که نمی‌تواند کمک شایانی به سیل‌زدگان و زیربناهای ویران شده مناطق سیل‌زده داشته باشد به همین دلیل باید از طریق خلق منابع درآمدی جدید فکری برای جبران خسارت‌های سنگین به جا مانده از سیل کرد.

 
*** اولویت در بازسازی‌ها و اختصاص بودجه‌ها

 

نماینده مردم تهران در مجلس برداشت از صندوق توسعه ملی ، انتشار و فروش اوراق مشارکت و اختصاص خط اعتباری به بانک‌های عامل را از جمله پیشنهاداتش برای تامین بودجه مورد نیاز دولت برای جبران خسارت‌های ناشی از سیل بیان کرد و افزود:

براساس برآوردهای اولیه حجم خسارت‌های سیل نوروزی تا این لحظه بالغ بر ۳۰ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده که ممکن است افزایش داشته باشد.

اولویت در بازسازی‌ها و اختصاص بودجه‌ها براساس اولویت‌ها در مناطق سیل‌زده باید مدنظر مسئولان باشد تا بازسازی‌ها براساس شدت و ضعف ویرانی ها و خسارت‌ها انجام شود.

ذوالقدر با اشاره به برداشت ۲ میلیارد یورویی از صندوق توسعه ملی ادامه داد: ثبت اطلاعات خانواده‌های سیل‌زده همزمان با برآورد خسارت‌ها و لطمات مادی به منازل و دارایی‌های آنان باید مورد توجه مسئولان اجرایی قرار بگیرد تا بودجه‌های اختصاص یافته مستقیما و بلاواسطه به دست خسارت‌دیدگان برسد.

وی به برخی پیشنهادات نمایندگان مجلس برای تامین بودجه کمک به مناطق سیل‌زده اشاره کرد و افزود:

برخی نمایندگان پیشنهاد دارند برای جبران خسارت‌ها از سوخت خودروها مالیات دریافت و به مناطق سیل‌زده اختصاص یابد، برخی نیز پیشنهاد حذف سه دهک پردرآمد جامعه از شمول یارانه‌بگیران و اختصاص منابع آزاد شده به استان‌های سیل‌زده را مطرح کرده‌اند که همه این پیشنهادات باید به دقت مورد بررسی قرار بگیرد.

 
*** تهیه طرح دو فوریتی برای حمایت از آسیب‌دیدگان سیل

 

به گزارش خبرگزاری سروش، عضو فراکسیون امید مجلس در پایان با اشاره به تهیه طرح دو فوریتی از سوی فراکسیون امید برای حمایت از آسیب‌دیدگان سیل و چگونگی جبران خسارت‌ها اظهار کرد:

اعضای فراکسیون امید در قالب این طرح قواعد و راه‌حل‌های عبور از شرایط اضطرار فعلی را مشخص کرده‌اند.

با تصویب این طرح می‌توان کمک شایانی به مناطق سیل‌زده و مردم آسیب دیده داشت.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری ایسنا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 − شانزده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول