کد خبر:83504
پ
پرتاب ماهواره‌بر ایرانی
سرویس بین‌الملل خبرگزاری سروش گزارش می‌دهد:

انتخابات رژیم صهیونیستی و رقابت نتانیاهو با نسخه قدیمی خود

نخست وزیر رژیم صهیونیستی با اعلام قصد خود برای الحاق تدریجی شهرک‌ها و کرانه باختری به اراضی اشغالی، آن هم چند روز قبل از انتخابات از نسخه جدیدی از خود رونمایی کرده است.

نخست وزیر رژیم صهیونیستی با اعلام قصد خود برای الحاق تدریجی شهرک‌ها و کرانه باختری به اراضی اشغالی، آن هم چند روز قبل از انتخابات از نسخه جدیدی از خود رونمایی کرده است.

 

*** رقبای اصلی انتخاباتی نخست وزیر رژیم صهیونیستی

 

 

به گزارش سرویس بین‌الملل خبرگزاری سروش به نقل از پایگاه اینترنتی روزنامه الاخبار چاپ لبنان، آخرین روزهای تبلیغات انتخابات اسرائیل با اتخاذ مواضع مختلف حامل پیام‌های گوناگون است و در واقع رقبای اصلی انتخابات پیش رو در اراضی اشغالی فلسطین، نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی و نسخه قدیمی او یعنی گانتس هستند.

در همین زمینه نخست وزیر رژیم صهیونیستی با اعلام قصد خود برای الحاق تدریجی شهرک‌ها و کرانه باختری (به اراضی اشغالی) آن هم چند روز قبل از انتخابات از نسخه جدیدی از خود رونمایی کرده است.

 

*** سیاست پیشین نخست وزیر رژیم صهیونیستی

 

با اتخاذ این موضع و در برابر برنامه حزب «آبی سفید» به ریاست بنی گانتس، رئیس سابق ستاد ارتش این حقیقت مشخص شد که کشمکش‌های سیاسی اکنون بین کسانی است که خواستار ادامه وضع موجود در فلسطین هستند یعنی سیاست پیشین نخست وزیر رژیم صهیونیستی و مواضع کنونی گانتس و بین کسانی که معتقدند شرایط بین‌المللی و منطقه‌ای به اسرائیل اجازه می‌دهد به مرحله بعدی طرح حزب راستگرا برود و این کار را از طریق مشروعیت دادن به اشغالگری و تثبیت آن انجام دهد که نسخه جدید نتانیاهو همین است.

در عمل یعنی چنان که سردبیر روزنامه هاآرتص معتقد است کشمکشی بین نتانیاهوی قدیم یعنی گانتس و نتانیاهوی جدید که خواستار الحاق کرانه باختری است وجود دارد.

غیر از احزاب راست‌گرا که در کنار نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی قرار دارند به نظر می‌رسد حزب لیکود برنامه سیاسی برای انتخابات ارائه نداده است.

با وجود این، نتانیاهو از انتخابات برای فاش کردن طرح سیاسی خود برای مرحله بعد استفاده کرد تا راست‌گراها را به خود جذب کند و از مواضع بین‌المللی حامی خود، اقدام آمریکا در به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل و سپس اعلام حاکمیت اسرائیل بر جولان اشغالی بهره ببرد.

در مقابل ، می‌توان دید که فراکسیونی که شامل سه حزب است و نام «آبی سفید» به ریاست گانتس را دارد و با نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی برای تشکیل دولت آینده رقابت می‌کند بخشی از مواضع خود را مبهم گذاشته و درباره کشور فلسطین حرفی نزده است و حتی از اشاره به آن به عمد خودداری می‌کند و متعهد شده است که «جدایی دومی» مانند آنچه در نوار غزه رخ داد بروز نکند و همه تصمیمات سیاسی تاریخی از سد همه پرسی مردمی یا تصویب کنست با اکثریت خاصی بگذرد.

به این ترتیب از بیان مواضع خود در برابر مسائلی که نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی مطرح می‌کند خودداری می‌نماید تا تحت هیچ عنوان راست‌گرا یا چپ گرا قرار نگیرد.

 

*** تعمیق جدایی از فلسطینی‌ها

 

جالب توجه بود که حزب «آبی سفید» برگزاری کنفرانسی منطقه‌ای را با کشورهای عربی با هدف تعمیق جدایی از فلسطینی‌ها همراه با حفظ منافع امنیتی اسرائیل که جای چانه زنی ندارند خواستار شد و به تقویت شهرک‌های صهیونیستی و این که دره رود اردن، مرزهای امنیتی اسرائیل باشد متعهد شد.

این گزینه ای بود که نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی در دهه گذشته برگزید و توانست از طریق آن نوسان لازم را حفظ کند، اما در موضوع قدس، پشت سر احزاب رقیب پیش رفت که با یکدیگر بر سر تاکید بر یکپارچه ماندن آن و «پایتخت ابدی» اسرائیل بودنش اتفاق نظر داشتند.

 

*** اعمال حاکمیت اسرائیل بر مناطقی در کرانه باختری اشغالی

 

در اقدامی موازی، نتانیاهو وارد فاز اجرایی مرحله دوم طرح راست‌گراها برای کرانه باختری شد و در رشته گفت و گوهایی با رسانه‌های اسرائیلی از تصمیم خود برای «اعمال حاکمیت اسرائیل» بر مناطقی در کرانه باختری اشغالی خبر داد و خاطرنشان کرد که ترجیح می‌دهد این مرحله را با «توافق با آمریکایی‌ها» اجرا کند.

وی توضیح داد که او درباره کل منطقه صحبت نمی‌کند و در مرحله نخست فقط شهرک‌ها و مجتمع‌های مسکونی در حاشیه مد نظر اوست.

خطر این موضع گیری در این است که شامل الحاق مناطق «ج» می‌شود که حدود ۶۰ درصد از مساحت کرانه باختری را تشکیل می‌دهد و همه شهرک‌ها را در بر می‌گیرد.

 

*** هرگز کشور فلسطینی ایجاد نخواهد شد

 

نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی در پاسخ به سوالی درباره موضع خود در قبال کشور فلسطین تاکید کرد:

به طور قاطع می گویم که هرگز کشور فلسطینی ایجاد نخواهد شد.

من شهرک‌ها را برنمی‌چینم بلکه حاکمیت (اسرائیل) را بر آنها اعمال می‌کنم و قدس را یکپارچه نگه می‌دارم و سیطره تل آویو را بر همه منطقه واقع در غرب رود اردن برای جلوگیری از تشکیل غزه جدید حفظ می‌کنم.

 

*** برنامه‌های سیاسی «آبی سفید»

 

همچنین در مقایسه بین برنامه‌های سیاسی «آبی سفید» با مواضع نتانیاهو مشخص می‌شود که دو رویکرد متقابل برای پرداختن به درگیری‌ها وجود دارد:

راست‌گراها که می‌کوشند مناطق «ج» را ضمیمه کنند و گانتس که ادامه وضع کنونی در کرانه باختری را پیشنهاد می‌کند که امتداد سیاستی است که نتانیاهو در مراحل قبلی در پیش گرفته بود.

نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی موضع خود در قبال نوار غزه و سیاست کنترل را که با هدف تعمیق جدایی بین کرانه باختری و غزه در پیش گرفته است و جلوگیری از تشکیل کشور فلسطین که از دو طرف به اسرائیل مشرف است توجیه کرد.

اما گانتس و یاران سابقش در ریاست ستاد ارتش خواستار سیاستی هجومی‌تر در قبال حماس، رهبران و رزمندگان آن هستند.

شاید مواضع نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستیغافلگیر کننده نباشد اما واضح تر و بی پرده‌تر است زیرا شرایط بین‌المللی و منطقه‌ای بهترین زمان را برای چنین اقدامی فراهم کرده است به ویژه با توجه به حرکت بسیاری از کشورهای عربی برای عادی سازی روابط با اسرائیل آن هم بدون هیچ شرط جدی که به حل و فصل قضیه فلسطین مربوط باشد یا حتی سقف توافق اسلو در آن لحاظ شود.

عملا نتانیاهو و به همراه او راست‌گراهای اسرائیلی در ناکام گذاشتن هرچه که «مسائل وضع نهایی» نامیده می‌شد و عبارت بود از مسئله آوارگان، قدس، شهرک‌ها و مرزها موفق شده‌اند، مسائلی که تعیین تکلیف آنها به مذاکرات وضع نهایی بعد از توافقنامه اسلو موکول شده بود.

درباره بازگشت آوارگان فلسطینی، اسرائیلی‌ها بر مخالفت مطلق با این مسئله توافق نظر دارند زیرا آن را تهدیدی برای امنیت قومی خود و هویت «کشور یهودی» می‌دانند از این رو آن را خارج از چارچوب هرگونه مذاکره قرار می‌دهند.

 

*** موضوع قدس

 

اما درباره موضوع قدس، راست‌گراها تکلیف آن را از طریق اقدام آمریکا در به رسمیت شناختن این شهر به عنوان پایتخت یکپارچه اسرائیل مشخص کرده‌اند و اکنون از قصد خود برای الحاق شهرک‌ها می‌گویند که به معنای الحاق اکثر مناطق کرانه باختری است.

درباره مرزها نیز ادامه سیطره اسرائیل بر دره رود اردن اعلام شده است که موضعی برخوردار از اجماع نیروهای سیاسی و حزبی است.

بعد از آن راست‌گراهای اسرائیلی می‌توانند به خود ببالند که توانستند از توافقنامه اسلو که مخالف آن بودند نهایت استفاده را ببرند.

 

به گزارش سرویس بین‌الملل خبرگزاری سروش، در پایان یادداشت روزنامه الاخبار چاپ لبنان، آمده است:

اسرائیلی‌ها در این باره به این امید بسته‌اند که کشورهای عربی با شرایط جدیدی که آنها ایجاد کنند خود را وفق خواهند داد همان طور که قبلا هم با اشغالگری اسرائیل در مناطق اشغالی سال ۱۹۴۸ کنار آمدند و آن را از چارچوب مذاکرات خارج کردند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − ده =

کلید مقابل را فعال کنید