کد خبر:83639
پ
مرغ گوشتی
مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی کشور:

یک میلیون و۲۰۰هزار قطعه مرغ گوشتی در۳ استان تلف شد

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی کشور از تلفات یک میلیون و ۲۰۰ هزار قطعه مرغ گوشتی در سه استان تولید‌کننده عمده گوشت مرغ از جمله گلستان، مازندران و لرستان در اثر وقوع سیل خبر داد.

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی کشور از تلفات یک میلیون و ۲۰۰ هزار قطعه مرغ گوشتی در سه استان تولید‌کننده عمده گوشت مرغ از جمله گلستان، مازندران و لرستان در اثر وقوع سیل خبر داد.

 

*** تلف شدن یک میلیون و۲۰۰هزار قطعه مرغ گوشتی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی کشور اظهار داشت: براساس گزارش‌های رسیده، در سیل اخیر ۷۰۰ هزار قطعه مرغ گوشتی در گلستان، ۳۰۰ هزار قطعه در مازندران و ۲۰۰ هزار قطعه در لرستان از بین رفتند.

وی اظهارداشت: مازندران سهم ۹ درصدی، گلستان ۹ درصدی، گیلان ۵٫۵ درصدی، فارس هفت درصدی، اصفهان ۷ درصدی، قزوین ۳درصدی، تهران ۱٫۵ درصدی و البرز ۱٫۵ درصدی در تولید مرغ گوشتی را به خود اختصاص داده است.

 

*** احتمال کاهش تولید گوشت مرغ برای ماه مبارک رمضان

 

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغدران گوشتی تصریح کرد:

با وجود این که سالانه ۲٫۳ میلیون تن مرغ گوشتی در کشور تولید می شود که بیش از نیاز مصرف داخلی است اما با توجه به ضرر و زیان تولیدکنندگان به دلیل قیمت گذاری نادرست و از بین رفتن بخشی از واحدهای مرغداری در سیل اخیر در استان‌های تولیدکننده این محصول، احتمال آن می رود برای ماه مبارک رمضان با کاهش تولید مواجه شویم که این امر نگران کننده است.

وی پیش بینی کرد: روند فعلی نشان می‌دهد که در اواسط اردیبهشت در ماه مبارک رمضان دچار کاهش تولید و عرضه این محصولات شویم که راهی به جز واردات نخواهیم داشت.

سیل اخیر تا هجدهم فرودین ماه امسال، در مجموع ۶ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان به کشاورزان و تولیدکنندگان در ۱۹ استان درگیر کشور خسارت وارد کرده است.

گسترش خسارات وارد شده در برخی از استان‌های کشور مانند گلستان، خوزستان، مازندران و لرستان بیشتر و در سایر استان‌ها درصد خسارت کمتر بوده است.

برومند چهارآیین افزود: تاکنون با ورود آب و آبگرفتگی در ۹۰۰ هزار هکتار از اراضی زراعی و ۱۱۰ هزار هکتار از باغات استان‌های درگیر سیل، این واحدها بین ۱۰ تا ۱۰۰ درصد خسارت دیده‌اند و همچنین ۲۵ هزار راس دام سبک، ۱۱۰۰ راس دام سنگین، ۹ میلیون قطعه طیور، ۵۱ هزار کلنی زنبور عسل و ۱۱۰۰ واحد آبزی پروری و پرورش ماهی تلف شده و تخریب شده‌اند و ۲۵ کارخانه صنایع تبدیلی نیز دچار خسارت عمده شده‌‌اند.

 

*** خسارت‌ به تاسیسات آب و خاک و امور زیربنایی

 

وی با اشاره به خسارت به واحدهای تولید مرغ گوشتی در استان‌های سیل زده گفت: همچنین خسارت‌های گسترده‌ای به تاسیسات آب و خاک و امور زیربنایی این استان‌ها وارد شده و مطابق برآورد انجام گرفته تاکنون یک هزار و ۱۵۰ حلقه چاه، یک هزار و ۸۶۰ رشته قنات، یک هزار و ۹۰۰ ایستگاه پمپاژ و برداشت آب و همچنین مقادیر بسیار زیادی از دهنه‌های برداشت آب از رودخانه‌ها، شبکه‌های آبیاری و زهکشی و جاده‌های بین مزارع در این استان‌ها آسیب جدی دیده‌اند و خسارات بالا وارد شده است.

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی کشور اظهار داشت:

بارش شدید باران که از ۲۷ اسفند ماه سال ۹۷ در مازندران شروع شد و تا دوم فروردین ماه امسال ادامه داشت، سبب طغیان رودخانه‌ها در مناطق مرکزی و شرقی استان شد و به ۹ نقطه شهری و بیش از ۱۷۰ روستا در بخش‌های مختلف خسارت زد.

در روزهای آغازین سال جدید هم بارش بیش از ۳۰۰ میلیمتر باران در ۳۵ ساعت که با آب ناشی از برف ذوب شده قبلی توامان شد، باعث سرریز شدن سدهای گلستان و بوستان و طغیان رودخانه‌ها شد بطوریکه ابتدا شهر گنبد را به زیر آب برد و سپس روانه شهرها و روستاهای شمالی و غربی استان شد.

 

*** بارش‌های فروردین ۹۸

 

وی گفت: پنجم فروردین ۹۸ نیز جاری شدن سیلاب در دروازه قرآن شیراز و برخورد خودروها با یکدیگر در محور ورودی شمال این کلانشهر ده‌ها کشته و مصدوم برجای گذاشت.

از سوی دیگر بارندگی‌های شدید در مناطق بالادست حوضه‌های کارون، دز و کرخه در ۲ هفته اخیر سبب آبگرفتگی روستاهای و شهرهای حاشیه این رودخانه‌ها در شهرستان‌های دشت آزادگان، شوش، حمیدیه، شوشتر، اهواز و کارون شده است.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی کشور در پایان اظهار داشت:

همزمان با آغاز موج دوم بارش‌های فروردین، بسیاری از شهرهای و روستاهای استان لرستان نیز درگیر سیلاب‌ شدند. شهرهایی مانند پلدختر،‌ دورود، خرم‌آباد،‌ الیگودرز و … در محاصره سیل قرار گرفتند تا جایی که امکان امدادرسانی هوایی به شهر پلدختر و برخی از روستاها وجود نداشت.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − 2 =

کلید مقابل را فعال کنید