کد خبر:84382
پ
دولت عراق
سرویس بین‌الملل خبرگزاری سروش گزارش می‌دهد

ماموریت دشوار دولت عراق برای ایجاد تعادل میان طرف‌های منطقه‌ای و بین‌المللی

دولت عراق در ایجاد تعادل همزمان میان طرف‌های تاثیرگذار در این کشور از جمله ایران، آمریکا و عربستان سعودی با مشکلات زیادی مواجه است.

دولت عراق در ایجاد تعادل همزمان میان طرف‌های تاثیرگذار در این کشور از جمله ایران، آمریکا و عربستان سعودی با مشکلات زیادی مواجه است.

 

*** تلاش‌های دولت عراق برای برقراری تعادل

 

به گزارش سرویس بین‌الملل خبرگزاری سروش، پایگاه اینترنتی القدس العربی در یادداشتی به قلم مصطفی العبیدی با عنوان « دولت عراق و حرکت در میان طوفان مناقشات داخلی و بین المللی » نوشت:

تناقض گویی مقامات عراقی درباره روابط عراق با جهان خارج، مشکلات بزرگی را نشان می‌دهد که در مسیر تلاش‌های دولت عراق برای برقراری روابط متعادل با طرف‌های منطقه‌ای و بین المللی وجود دارد.

 

*** عراق در برابر دوراهی گریزناپذیر

 

تصمیم ایالات متحده آمریکا برای تلقی کردن سپاه پاسداران به عنوان سازمانی تروریستی و متهم کردن ایران به دست داشتن در تروریسم و پاسخ ایران از طریق تهدید کردن نیروها و پایگاه‌های آمریکا در منطقه، موجب تشدید مناقشه آمریکا با ایران شد و دولت عراق را در برابر دو راهی گریز ناپذیر برای موضع گیری در قبال این مناقشه قرار داد.

 

*** دولت عراق در کنار ایران خواهد ایستاد

 

عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق که بر روابط با واشنگتن اصرار دارد، مجبور شد تصمیم آمریکا را برای تروریستی نامیدن سپاه پاسداران ایران، تصمیمی «اشتباه» توصیف کند.

وی فاش کرد با درخواست از چند کشور برای پادرمیانی نزد واشنگتن تلاش کرده است مانع اتخاذ این تصمیم اشتباه شود اما آمریکا بر این تصمیم پافشاری کرده است.

این موضع عبدالمهدی با سخنان او در سفرش به تهران مطابقت دارد که گفت: « دولت عراق در برابر هر تهدیدی که از خاک کشوری دیگر متوجه ایران شود در کنار ایران خواهد ایستاد» و «ایران و عراق در برابر چالش‌ها در کنار هم می‌ایستند ».

 

*** مخالفت مقامات سیاسی و مالی عراق با رویکرد آمریکا

 

این سخنان عبدالمهدی موجب ایجاد تناقض بین اصرار دولت بغداد بر این که عضو هیچ محوری نخواهد بود و سخنان او در خصوص ایستادن عراق در کنار ایران می‌شود، از این رو لازم است عبدالمهدی در سفر آینده نزدیک خود به واشنگتن موضع دولتش را در خصوص این مناقشه مشخص کند.

 

طبعا عبدالمهدی تنها کسی نبود که تصمیم واشنگتن را برای تروریستی دانستن سپاه پاسداران رد کرد به طوری که گروه‌های شیعه عراقی به سرعت از ایران در مخالفت با تصمیم آمریکا حمایت کردند؛ چرا که ایالات متحده آمریکا اعلام کرده است سپاه پاسداران انقلاب و قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس به علت دست داشتن در تروریسم تحت پیگرد قرار خواهند گرفت و بعید نیست برخی فرماندهان شبه نظامیان و شخصیت‌های سیاسی و مالی عراقی طرفدار ایران مشمول این تحریم‌ها شوند.

 

*** تصویب قانون اخراج نیروهای آمریکایی از عراق

 

 

به همین علت این طرف‌ها با تصمیم آمریکا مخالفت و تهدید کردند منافع آمریکا را در عراق و منطقه هدف حمله قرار خواهند داد.

همچنین پیش بینی می‌شود پارلمان عراق عرصه تحرک گسترده نمایندگان شیعه برای به تصویب رساندن قانون اخراج نیروهای آمریکایی از عراق باشد که تاکنون مسکوت مانده بود.

 

*** تروریستی خواندن نیروهای آمریکایی در منطقه

 

در واکنش به تصمیم آمریکا درباره سپاه پاسداران، عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران گفت:

«از اکنون به بعد، نیروهای آمریکایی در منطقه را نیروهای نظامی تلقی نخواهیم کرد بلکه آنها را گروهی تروریستی و پایگاه‌های آمریکایی را نیز پایگاه‌های تروریست‌ها می‌دانیم و برخوردی متفاوت از گذشته با آنها خواهیم داشت».

این سخنان، احتمال رویارویی بین نیروهای آمریکایی و شبه نظامیان طرفدار ایران را در عراق و منطقه افزایش می‌دهد.

رهبر معظم  ایران (آیت الله) علی خامنه‌ای در دیدار عبدالمهدی با وی، از دولت عراق خواسته بود «کاری کند که نظامیان آمریکایی هرچه زودتر از عراق خارج شوند».

این درخواست رهبر ایران موجب تحریک عراقی‌ها شد که این سخنان را مداخله آشکار در امور حاکمیتی کشورشان دانستند.

 

*** کمک آمریکا به نتانیاهو

 

واقعیت این است که تصمیم آمریکا از نظر کسانی که مناقشه آمریکا و ایران را در منطقه دنبال می‌کنند، غیرمنتظره نبود بلکه انتظار آن می‌رفت به ویژه که اعلام این تصمیم با انتخابات اسرائیل همزمان شد تا کمکی به بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در این انتخابات باشد.

در موضوعی دیگر که با روابط خارجی عراق ارتباط دارد، ضدحمله‌ای در برابر باز شدن درهای عراق به روی عربستان به محض پایان سفر هیؤت اقتصادی پرشمار عربستان به بغداد به راه افتاد و گروه‌های شیعه که با این روابط مخالفند به این سفر واکنش نشان دادند.

 

*** مخالفت‌ها با آل سعود در عراق

 

فراکسیون پارلمانی «صادقون» وابسته به «عصائب اهل الحق» اعلام کرد با نامیدن شهرک ریاضی اهدایی عربستان به عراق به عنوان شهرک «آل سعود» مخالف است و افزود:

«این شهرک را کسانی ساخته‌اند که دست آنان به خون بی گناهان آلوده است و در تروریسم دست دارند».

مختار الموسوی، عضو کمیسیون عالی حقوق بشر عراق نیز از دولت این کشور خواست پرونده زندانیان عراقی در زندان‌های عربستان سعودی را در بندهای مربوط به توسعه روابط و همکاری بین دو کشور بگنجاند و موضع گیری‌های مقامات سعودی و فتواهای تشویق کننده تروریسم و بمب گذاری‌ها و مسئله قربانیان تروریسم و قربانیان یمنی را نیز مدنظر قرار دهد.

در مقابل، بسیاری از عراقی‌ها از توافق عراق و عربستان بر سر مجموعه یادداشت‌های تفاهم و همکاری اقتصادی گسترده بین دوکشور استقبال کردند.

ارائه کمک‌ها به عراق و تعهد ریاض به تامین برق مورد نیاز عراق به منظور جایگزین کردن برق وارداتی از ایران که آمریکا بغداد را برای متوقف کردن آن در چارچوب پایبندی به تحریم‌های ایران زیر فشار قرار داده است، از جمله این توافق‌ها است.

 

*** تلاش سایر کشورها برای همکاری با عراق

 

این تحولات همزمان با سفرهای متقابل مقامات عراقی و مقامات چند کشور دیگر برای پایه ریزی همکاری‌های اقتصادی صورت می‌گیرد که ممکن است دیگر کشورها را تحریک کند.

سفر فرستاده ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه به بغداد به منظور بررسی توسعه روابط با عراق در زمینه‌های سیاسی و اقتصادی و نظامی و پروژه‌های انرژی و نفت و گاز، به اضافه سفر مهم این ماه رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه به عراق، از جمله این سفرها محسوب می‌شود.

 

*** ماموریت دشوار دولتمردان عراقی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، بررسی تحولات و موضع‌گیری‌های مرتبط با عراق نشان می‌دهد دولت عادل عبدالمهدی در تلاش برای جلب رضایت همه کشورهایی که در صحنه عراق با یکدیگر درگیر شده‌اند، با ماموریت دشواری روبرو است به طوری که هر کشوری تلاش می‌کند به تنهایی گنج عراق را از آن خود کند و موضع گیری‌های دولت این کشور در خدمت منافعش باشد.

از این رو بعید است دولت عبدالمهدی بتواند بین منافع متناقض این طرف‌ها توافق ایجاد کند بدون این که به منافع ملی عراق آسیب برسد یا خشم برخی کشورها را برانگیزد، بویژه با نزدیک شدن زمان اجرای طرح «معامله قرن» که آمریکا و اسرائیل در حال آماده‌سازی آن برای حل و فصل مناقشه فلسطین هستند، طرحی که پیامدهایی برای کشورهای منطقه از جمله عراق خواهد داشت.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + نه =

کلید مقابل را فعال کنید