کد خبر:84373
پ
مسابقات بین المللی قرآن
در نشست خبری اعلام نتایج مسابقات بین المللی قرآن کریم مطرح شد

مسابقات بین المللی قرآن در ایران با عدالت و انصاف کامل داوری می‌شود

برگزاری مرحله مقدماتی مسابقات بین المللی قرآن به صورت غیرحضوری، افزودن پیوست آموزشی از طریق فضای مجازی و عدم اطلاع داوران از نام و کشور متسابقین حین تلاوت باعث شده که در کنار ارتقای کیفی رقابت‌ها، قضاوت‌ها با رعایت عدالت و انصاف کامل برگزار شود.

برگزاری مرحله مقدماتی مسابقات بین المللی قرآن به صورت غیرحضوری، افزودن پیوست آموزشی از طریق فضای مجازی و عدم اطلاع داوران از نام و کشور متسابقین حین تلاوت باعث شده که در کنار ارتقای کیفی رقابت‌ها، قضاوت‌ها با رعایت عدالت و انصاف کامل برگزار شود.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، نشسست خبری اعلام نتایج سی و ششمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم و سومین دوره مسابقات بین المللی قرآن بانوان عصر امروز (یکشنبه، ۲۵ فروردین ماه) در مصلای امام خمینی(ره) برگزار شد.

 

*** برگزاری مسابقات بین المللی قرآن در سه مرحله

 

بنابر این گزارش، «عبدالرسول عبایی»، رئیس هیات داوران و «محمدتقی میرزاجانی»، رئیس کمیته فنی سی و ششمین دوره این رقابت و «خیریه عچرش»، رئیس هیات داوران سومین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم بانوان و جمعی از اعضای هیات داوری در هر دو بخش در این نشست حضور داشتند.

«محمدتقی میرزاجانی» با تقدیر از اصحاب رسانه برای انعکاس این رویداد بزرگ قرآنی، اظهار کرد:

امسال مسابقات در سه مرحله مقدماتی، نیمه نهایی و فینال برگزار شد ، برگزاری غیرحضوری مسابقات باعث شد که اغلب شرکت کنندگان ضعیف به مرحله نیمه نهایی راه نیافتند و این پالایش سبب ارتقای سطح کیفی و فنی مسابقات بین المللی شد.

رئیس کمیته فنی مسابقات بین المللی قرآن اضافه کرد:

تمهید به گونه‌ای است که متساقین و داوران قبل از رقابت‌ها تصویر روشنی از مسابقات به ویژه در حوزه فنی داشته باشند و بدانند آیین نامه از آنها چه می‌خواهد.

این مهم با تشکیل گروه‌های فعال در فضای مجازی انجام شد. لذا شرکت کنندگان در مرحله حضوری تا حد بالایی از آیین نامه اطلاع داشتند در حالی که دیگر مسابقات در دیگر کشورها چنین شرایطی را ندارد.

 

*** پیوست آموزشی قابل ملاحظه‌ برای این رقابت‌ها

 

وی با بیان اینکه پیوست آموزشی قابل ملاحظه‌ای برای این رقابت‌ها پیش بینی شده بود، ابراز کرد:

بدین صورت که مشاروه‌های آموزشی توسط استادان راهنما از یک ماه قبل از آغاز مرحله حضوری آغاز شد و از طریق فایل‌های صوتی و تصویری در فضای مجازی ایرادات رفع گشت و سبب ارتقای مطلوبی در سطح کیفی مسابقات شد.

میرزاجانی ابراز کرد: این فرآیند آموزشی باعث شد برخی متسباقین از نمایندگان ایران پیشی گرفته و در برخی رشته‌ها بتوانند رتبه‌های برتر را به خود اختصاص دهند.

 

*** داوری‌ها با حساسیت و دقت فراوان انجام شد

 

وی تصریح کرد: داوری‌ها با حساسیت و دقت فراوان انجام شد و به منظور رعایت انصاف و عدالت، هیچ یکی از اعضای هیات داوری از نام و کشور مبداء شرکت کنندگان اطلاع نداشتند و فقط صوت متسابق را می‌شنیدند.

میرزاجانی اعلام کرد: ۵۷ داور در بخش مهارتی و آوایی از ۱۳ کشور جهان این رقابت‌ها را قضاوت کردند که بیش از ۵۰ درصد آنها نخستین حضور خود را در این مسابقات تجربه می‌کردند.

بنابر این گزارش، «عبدالرسول عبایی» در ادامه این نشست با اشاره به حضور خود در مسابقات بین المللی قرآن ار دوره چهارم تا کنون، اظهار کرد:

در ادوار ابتدایی کل آیین نامه در یک برگه A4 خلاصه می شد اما اکنون آیین نامه‌ای قطور همراه با جزئیات و مبتنی بر عدالت و انصاف داریم؛ این حجم و کیفیت با رای و نظر داوران و کارشناسان تدوین شده است.

رئیس هیات داوران سی و ششمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم با اشاره به حضور خود در داوری مسابقات سوریه، مالزی و اندونزی، بیان کرد:

اعضای هیات داوری این رقابت‌ها همگی به کیفیت و جامع بودن آیین نامه داوری ما معترف هستند و از آن قدردانی کردند و حتی در مسابقات مالزی هم از آن الهام گرفته و عملیاتی شده است.

 

*** تاثیر برگزاری مرحله مقدماتی مسابقات بین المللی قرآن از طریق فضای مجازی

 

وی نیز با اشاره به تاثیر برگزاری مرحله مقدماتی این مسابقات از طریق فضای مجازی بر کیفی سازی رقابت‌ها، گفت: این پیش بینی باعث شد در مرحله نیمه نهایی و فینال با فرصت و حوصله مسابقات قضاوت شود و داوران با دقت و جزئی نگری قرائات را بررسی کنند و نمرات نزدیک متسابقین به یکدیگر بر این کیفیت بالا صحه می‌گذارد.

عبایی اضافه کرد: در مرحله نیمه نهایی رقابت‌ها در رشته‌های قرائت و حفظ در دو سالن مجزا برگزار شد و سنگینی حضور و کار قضاوت با داوران غیرایرانی بود که به مسابقات وجهه بین المللی‌تری بخشید.

این داور و استاد بین المللی قرآن تاکید کرد:

این داوران در کشورهای خود جایگاه بالا دارند و وزنه هستند و بعضا در طول سال ۲۰ مسابقه بین المللی را قضاوت می‌کنند. لذا داورانی از لبنان، افغانستان، الجزایر، سوریه، ترکیه، مالزی، اندونزی، اردن، مصر در این دوره از مسابقات حضور داشتند.

 

*** برگزاری مسابقات بین المللی قرآن کریم در کشورهای مختلف

 

عبایی با اشاره به برگزاری مسابقات بین المللی قرآن کریم در کشورهای مختلف، ابراز کرد: پیشنهاد اتحادیه جهانی برای  فعالیت‌های قرآنی تشکیل شود تا فعالیت‌ها هم افزایی و جامعیت بگیرد.

وی ادامه داد: درمسابقات  قرانی دیگر کشورها اجازه اعتراض متسابقین وجود ندارد، درحالی که در مسابقات قران جمهوری اسلامی ایران برای متسابقین حق اعتراض گذاشته شده است، در حالی که آیین نامه مسابقات قران ما یکی از بهترین ایین نامه‌ها است ولی حق اعتراض نیز باز است. بدون شک داوران مسابقات هرگز در مسابقات شرکت کننده‌ای را بر دیگر شرکت کننده برتر نمی‌دانند و داوران عدالت را رعایت می‌کنند.

 

*** تقدیر از ایران برای اهتمام به فعالیت‌های قرآنی

 

«سیدعقیل حسین المنور» نیز در ادامه این نشست با تقدیر از جمهوری اسلامی ایران برای اهتمام به فعالیت‌های قرآنی به ویژه برگزاری مسابقات بین المللی قرآن کریم، اظهار کرد:

از جانب خود و دولت اندونزی برای این اهتمام تقدیر و تشکر دارم.

داور سی و ششمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم از اندونزی اضافه کرد:

به عنوان کسی که از دهه ۹۰ میلادی در این مسابقات حضور داشتم می‌توانم بگوییم این مسابقات از آن زمان تا کنون پیشرفت محسوسی را در ابعاد مختلف داشته همچون سطح کیفی متسباقین که دلیل این مهم را آیین نامه مدون و جامع داوری می‌دانم.

وی تاکید کرد: وجود مرحله مقدماتی که غیرحضوری انجام شد مانع از حضور متسابقین ضعیف در مرحله حضوری شده و ما نیز می خواهیم در مسابقات بین المللی اندونزی این تدبیر را اجرا کنیم.

این داور بین المللی در مقایسه مسابقات اندونزی با مسابقات جمهوری اسلامی ایران، بیان کرد: رقابت های قرآنی اندونزی از سال ۱۹۶۸ میلادی یعنی ۴۷ شمسی و در رشته حفظ آغاز شد و اکنون ۵۰ سالگی خود را تجربه می‌کند.

 

*** پیشرفت مسابقات در بخش‌های مختلف

 

حسین المنور اضافه کرد: هم اکنون این مسابقات پیشرفت کرده و در رشته‌های حفظ اجزای مختلف، تفسیر ۳۰ جزء به سه زبان عربی، اندونزیایی و انگلیسی، فهم قرآن و نیز شرح آیات و مفاهیم در موضوعات مختلف، خط و کتابت قرآن، تحقیق علمی (اخیراً اضافه شده است) برگزار می‌شود و رشته‌های حدیث نبوی با دو زیرشاخه ۱۰۰ حدیث همراه با ذکر سند و حفظ ۵۰۰ حدیث بدون ذکر سند نیز برای دوره آتی به آن اضافه می‌شود.

علاوه بر این، «محمد عصور» نیز در این نشست بیان کرد: از همه عوامل در صحنه و پشت صحنه برگزاری این رقابت‌ها به ویژه هیات داوران و در راس همه جمهوری اسلامی ایران که در حرکت راهبردی برای برپایی اسلام ناب محمدی پیشگام است، تشکر کنم.

داور مسابقات بین المللی قرآن کریم از کشور مصر تاکید کرد:

شایسته‌ترین شخصیت‌هایی که باید از آنها تشکر کنیم پیامبر اکرم(ص) و اهل بیت ایشان هستیم که قرآن را برای ما به ارمغان آوردند. قرآن دریایی ناشناخته با ظاهر و باطن عمیق است.

 

 

به گزارش خبرگزاری سروش، داور مسابقات بین المللی قرآن کریم از کشور مصر در پایان ابراز کرد:

اگرچه علوم قرآنی پایان ناپذیر است اما همه این علوم و معارف و بهره‌مندی از آن، از قرائت و تلاوت آغاز می‌شود.

همه امت اسلام بر حقایق قرآن اتفاق نظر دارند و جملگی بر اهمیت قرائت و تلاوت صحه می‌گذارند که این اتفاق وحدت آفرین است تا در سایه وحدت اهداف کلان جهان اسلام محقق شود و این میسر نمی شود مگر به همت جمهوری اسلامی.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 + 14 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول