کد خبر:84516
پ
جان کری

شکایت از جان کری به دلیل تلاش برای حفظ توافق هسته‌ای ایران

سازمان دیده‌بان قضایی آمریکا با طرح اتهاماتی علیه وزیر امور خارجه پیشین این کشور از طرح شکایت به دلیل فعالیت‌های پشت پرده جان کری در پشتیانی از توافق هسته‌ای ایران خبر داد.

سازمان دیده‌بان قضایی آمریکا با طرح اتهاماتی علیه وزیر امور خارجه پیشین این کشور از طرح شکایت به دلیل فعالیت‌های پشت پرده جان کری در پشتیانی از توافق هسته‌ای ایران خبر داد.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، دیده‌بان قضایی که یک سازمان محافظه کار آمریکایی است روز دوشنبه اعلام کرد که علیه جان کری، وزیر امور خارجه پیشین آمریکا به خاطر پیشبرد دیپلماسی سایه برای نجات توافق هسته‌ای در حالی‌که دولت ترامپ از این توافق خارج شده است، شکایت می‌کند.

 

*** خروج یک جانبه ترامپ از توافق هسته‌ای

 

رئیس‌جمهور آمریکا از زمان روی کار آمدن خود به‌طور مکرر گفت که قصد خروج از برجام با ایران را دارد.

ترامپ سرانجام در مه ۲۰۱۸ به‌طور یک‌جانبه از این توافق کناره‌گیری کرد.

دیده‌بان هسته‌ای تصریح کرد: جان کری در ماه‌های منتهی به خروج آمریکا از توافق هسته‌ای به‌طور مخفیانه در رأس یک هیأت دیپلماسی سایه را برای حفظ این توافق هدایت می‌کرد.

جان کری در جریان این تلاش‌ها ظاهراً دیدارها و گفت‌وگوهایی را با بازیگران کلیدی داخلی و خارجی دخیل در برجام که مخالف خروج آمریکا بودند، انجام داده است.

 

*** ملاقات جان کری با محمد جواد ظریف

 

دیده‌بان قضایی افزود: کری در همین راستا اواخر آوریل ۲۰۱۸ در حاشیه نشست سازمان ملل در نیویورک با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران دیدار کرد که دومین ملاقات آنها طی دو ماه برای جلوگیری از نابودی توافق هسته‌ای بود.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا دیدار کری با ظریف را ناشایست، بی‌سابقه و اقدامی فراتر از نامناسب توصیف کرد.

کری همچنین سال گذشته در رابطه با برجام با فرانک والتر اشتاین‌مایر، رئیس‌جمهور آلمان و امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه دیدار و به صورت تلفنی با فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا رایزنی کرد.

 

*** لابی جان کری در جهت حفظ توافق هسته‌ای با اعضای کنگره

 

بنا بر اعلام دیده‌بان قضایی، وی علاوه‌ بر این برای لابی در جهت حفظ توافق هسته‌ای وارد مذاکراتی با اعضای کنگره شد.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رئیس سازمان دیده‌بان قضایی در پایان اظهار کرد: جان کری به عنوان رئیس‌جمهور انتخاب نشده بود، بنابراین می‌بایست از تضعیف سیاست خارجی دولت آمریکا از طریق تبانی با ایران و دیگر کشورها پرهیز کند.

شکایت ما نه تنها به معنی نظارت بر اقدامات جان کری، بلکه برای پیدا کردن دست‌های مخفی در داخل وزارت امور خارجه آمریکا است که در همکاری با کری تلاش کردند سیاست‌های دولت آمریکا در قبال ایران را تضعیف کنند.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − هفت =

کلید مقابل را فعال کنید