کد خبر:85005
پ
رئیس جمهور
در واکنش به ۸ پیشنهادی که توسط وزارت اقتصاد با همکاری گمرک ارائه شده بود

دستور ویژه رئیس‌جمهور برای جلوگیری از رسوب کالا در بنادر و گمرکات کشور

رئیس‌جمهور در پاسخ به ۸ پیشنهادی که توسط وزارت اقتصاد و با همکاری گمرک برای جلوگیری از رسوب کالا در بنادر و گمرکات کشور ارائه شده بود، دستوراتی را صادر و ابلاغ کرد.

رئیس‌جمهور در پاسخ به ۸ پیشنهادی که توسط وزارت اقتصاد و با همکاری گمرک برای جلوگیری از رسوب کالا در بنادر و گمرکات کشور ارائه شده بود، دستوراتی را صادر و ابلاغ کرد.

 

*** گفتگو با رئیس کل گمرک

 

به گزارش خبرگزاری سروش به نقل از خبرگزاری صنایع، معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس کل گمرک چندی پیش از ارائه ۸ پیشنهاد به رئیس‌جمهور برای جلوگیری از رسوب کالا در بنادر و گمرکات کشور خبر داده بود و اکنون رئیس‌جمهور ضمن موافقت با این پیشنهادات دستورات لازم را به وزارت اقتصاد و متعاقبا گمرک ابلاغ کرده است.

در همین راستا خبرنگار خبرگزاری صنایع گفتگویی را با رئیس کل گمرک و معاون امور گمرکی وی در خصوص دلایل رسوب کالا در گمرکات کشور، پیشنهادات ارائه شده به رئیس‌جمهور و در نهایت دستورات ایشان در این خصوص ترتیب داده است که در ادامه می‌توانید متن این گفتگو را ملاحظه نمایید.

 

*** توضیحات رئیس کل گمرک درباره دلایل رسوب کالا

 

رئیس کل گمرک در ابتدای این گفتگو، پیرامون دلایل تاثیرگذار بر رسوب کالا در بنادر و گمرکات کشور، اظهار داشت:

عوامل و پارامترهای مختلفی مانند الزامات قبل از اظهار کالاها به گمرک اعم از شیوه‌های انتقال ارز یا تکمیل اسناد مورد نیاز، اقدامات صاحبان کالا در راستای اظهار کالا به گمرک، انجام تشریفات گمرکی و ترخیص کالا از گمرک، سیستم حمل و نقل کشور و… در رسوب کالا در بنادر کشور تأثیرگذار می‌باشند.

 

*** وجود کالاهای فاقد مجوز ثبت سفارش برای اظهار به گمرک

 

مهدی میراشرفی با اشاره به این موضوع که یکی از دلایل انباشت کالا در بنادر و گمرکات کشور وجود کالاهایی است که فاقد مجوز ثبت سفارش برای اظهار به گمرک هستند اضافه کرد:

بررسی‌های به عمل آمده حاکی از آن است که کالاها و کانتینرهایی در بنادر کشور دپو شده‌اند که طبق عرف تجاری موجود به کشور وارد شده اما فاقد مجوز ثبت سفارش هستند یعنی صاحبان کالا بدواً اقدام به حمل این کالاها نموده‌اند تا پس از ورود کالا به کشور (قبل از اظهار به گمرک و انجام تشریفات گمرکی) نسبت به اخذ مجوزهای ورود و ثبت سفارش آن اقدام نمایند.

وی در ادامه تصریح داشت:

صاحبان این اقلام، قصد اظهار این کالاها به گمرک تحت رویۀ واردات قطعی و متعاقباً ورود این کالاها را به سرزمین اصلی پس از انجام تشریفات گمرکی و پرداخت حقوق ورودی متعلقه دارند اما برای این اقلام تاکنون مجوز ثبت سفارش از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت صادر نشده است.

 

*** مشکلات ترخیص درصدی کالا

 

رئیس کل گمرک ایران همچنین در ادامه اضافه کرد:

کالاهایی در اماکن گمرکی و بنادر کشور وجود دارند که به گمرکات اجرایی کشور اظهار شده‌اند و گمرکات کشور نسبت به ترخیص درصدیِ این کالاها که دارای ثبت سفارش بانکی بوده و در صف تأمین ارز بانکی قرار گرفته‌اند به استناد مصوبه مردادماه سال ۱۳۹۷ ستاد مقابله با تحریم اقدام نموده‌اند.

بدیهی است ترخیص مابقی کالا و صدور پروانۀ ورود قطعی مربوطه منوط به ارائه کد رهگیری یا صدور گواهی فروش ارز از بانک عامل شده است.

باید توجه داشت مابقی کالاهای مربوط به این اظهارنامه‌ها هنوز اجازۀ ترخیص نیافته‌اند و طبق قوانین مربوطه‌، مشمول مقررات کالاهای متروکه گردیده‌اند که یا باید به قید فوریت تعیین تکلیف شده و از گمرک ترخیص گردند و یا تحویل سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی گردند.

 

*** اصلاح مجوز ثبت سفارش مطابق استنباط گمرک

 

میراشرفی در ادامه بر لزوم اصلاح مجوز ثبت سفارش مطابق استنباط گمرک بعنوان یکی دیگر از عوامل انباشت کالادر بنادر و گمرکات تاکید کرد و افزود:

چنانچه ردیف تعرفۀ اظهاری کالاها به گمرک در حین انجام تشریفات گمرکی، بنا به استنباط این سازمان تغییر پیدا کند، گمرکات کشور، صاحبان کالا و اظهارکنندگان را جهت اصلاح مجوز ثبت سفارش مطابق با ردیف تعرفۀ استنباطی، به وزارت صنعت، معدن و تجارت و همچنین بانکِ عامل ارجاع می‌نمایند که این امر باعث تطویل در ادامۀ تشریفات گمرکی شده و باعث رسوب کالا در اماکن گمرکی و بنادر می‌گردد.

 

*** مشکلات انقضاء مهلت مندرج در مجوز ثبت سفارش

 

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی، انقضاء مهلت مندرج در مجوز ثبت سفارش و عدم امکان اظهار کالا را از دلایل دیگر رسوب برخی کالاها دانست و تأکید کرد:

گمرکات کشور موظف گردیده‌اند نسبت به بررسی تاریخ انقضاء مجوزهای ثبت سفارش در هنگام اظهار کالا به گمرک، انجام تشریفات گمرکی و حتی ترخیص کالا از گمرک اقدام و در صورتی که مهلت مقرر در مجوز ثبت سفارش، منقضی شده باشد صاحبان کالا را جهت انجام تشریفات تمدید مجوز مذکور به سازمان صنعت، معدن و تجارت ارجاع دهند.

گرچه وزارت صنعت، معدن و تجارت متعاقب پیگیری‌های صورت پذیرفته از سوی گمرک ایران اعلام نموده، ترخیص کالاهای اساسی مشمول گروه یک کالایی، بدون الزام به تمدید ثبت سفارش و انجام اصلاحات و تغییرات امکان‌پذیر می‌باشد، با این وجود این اقدام برای سایر گروه‌های کالایی مورد موافقت قرار نگرفته و این مورد نیز باعث می‌شود صاحبان کالا قبل از اظهار کالا به گمرک مجبور باشند جهت انجام تشریفات تمدید مجوز ثبت سفارش به وزارت صمت مراجعه داشته باشند.

 

*** اخذ و ارائه مجوزهای قانونی برای ترخیص کالا

 

میر اشرفی در ادامه اضافه کرد:

یکی از عمده‌ترین دلایلی که باعث ایستایی در روند تشریفات گمرکی و متعاقباً رسوب کالا در گمرکات و بنادر کشور می‌گردد، بحث اخذ و ارائه مجوزهای قانونی در راستای ترخیص کالا می‌باشد.

اخذ این مجوزها توسط گمرک الزامی بوده لیکن تشریفات نمونه‌برداری و صدور مجوزهای مذکور از سوی مراجع ذیصلاح، ممکن است از چند روز تا چندین هفته نیز به طول انجامد و این تطویل در صدور مجوزهای ترخیص، باعث انباشت کالا در مرحله انجام تشریفات گمرکی می‌شود.

 

*** مشکلات ترخیص اقلام دارویی

 

رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران وجود مشکلات اسنادی برای ترخیص اقلام دارویی مختلف که دارای موعد مصرف هستند را نیز از دیگر عوامل رسوب این کالاهای حساس در بنادر و گمرکات کشور دانست و بیان داشت:

کلیۀ محصولات دارویی موعددار، در صورتی قابل ترخیص از گمرک برای مصرف کشور خواهد بود که حداقل ۶۵% از مدت قابل مصرف بودن آن در حین ترخیص از گمرک باقی مانده باشد.

در حال حاضر محصولات دارویی متعددی وجود دارند که بدلیل مشکلات بانکی یا اسنادی، امکان اظهار کالا به گمرکات کشور را ندارند و این موضوع باعث رسوب این قلم کالاها در برخی گمرکات کشور شده است.

 

*** دلیل عدم ترخیص خودروها از گمرکات

 

میراشرفی در پاسخ به سوالی درخصوص دلیل عدم ترخیص خودروها از گمرکات کشور علیرغم صدور مصوبه‌های مرتبط نیز، اظهار داشت:

ضوابط ورود و ترخیص و دستورالعمل اجرایی مصوبه های مذکور از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت برای اجرا به دستگاه‌های اجرایی ذیربط ابلاغ گردید.

با این وجود، وزیر صنعت، معدن و تجارت مقرر کرده، برای ثبت سفارش‌های بانکی مشمول این مصوبه، قبض انبارهای صادره تا تاریخ ۱۶/۱۰/۱۳۹۷ ملاک عمل می‌باشد و برای ثبت سفارش‌های بدون انتقال ارز، قبض انبارهای تا تاریخ ۱۶/۵/۱۳۹۷ ملاک عمل خواهد بود که با درنظر گرفتن این موضوع خودروهایی که فاقد ثبت سفارش بانکی نیستند، امکان ترخیص نخواهند داشت.

 

بیشتر بخوانید: اجرایی شدن بند چهارم مصوبه دولت برای ترخیص خودروهای وارداتی از گمرک

 

*** بدهی صاحبان کالا به گمرک

 

رئیس کل گمرک ایران بدهی برخی صاحبان کالا به گمرک را مانع اظهار و ترخیص کالاهای دیگر این افراد عنوان کرد و اعلام کرد:

مادۀ ۷ قانون امور گمرکی مقرر داشته کالای موجود در گمرک، وثیقۀ پرداخت کلیۀ وجوه متعلقه به آن کالا و سایر بدهی‌های قطعی صاحب کالا بابت وجوهی است که وصول آن برعهدۀ گمرک است.

گمرک قبل از دریافت یا تأمین وجوه مذکور، نمی‌تواند اجازۀ تحویل و ترخیص کالا را بدهد، بنابراین گمرکات کشور از ترخیص کل کالایی که صاحب آن بدهی قطعی دیگری ولو به میزان بسیار اندک نسبت به کالای موجود دارد جلوگیری به عمل آورده و این امر باعث رسوب کل کالای اظهاری به گمرک گردیده و تا صاحب کالا اقدام به تسویۀ بدهی قطعی قبلی خود ننماید، نمی‌تواند حتی قسمتی از کالای اظهاری خود را از گمرک ترخیص نماید.

 

*** ارائه ۸ پیشنهاد به رئیس جمهور

 

به گزارش خبرگزاری سروش، معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس کل گمرک ایران در ادامه با تاکید بر لزوم تعیین تکلیف فوری کالاهای موجود در بنادر کشور، تنظیم و تأمین بازار داخلی و جلوگیری از افزایش قیمت کالاها به علت تحمیل هزینه‌های انبارداری، اظهار داشت:

تلاش نهادهای ذیربط برای استفاده از تمامی ظرفیت های قانونی در راستای تسهیل تجارت در شرایط اقتصادی کنونی امری ضروری است و به همین دلیل با توجه به عواملی که درخصوص دلایل رسوب کالا در بنادر و گمرکات کشور ذکر شد، ۸ پیشنهاد توسط وزیر امور اقتصادی و دارایی با همکاری گمرک تقدیم رئیس‌جمهور گردید.

 

*** دستورات رئیس‌جمهور

 

رئیس کل گمرک در ادامه این گفتگو از صدور دستور رئیس‌جمهور پیرامون پیشنهادات ارائه شده از سوی وزارت امور اقتصادی و دارایی خبر داد و افزود:

پیشنهادات ارائه شده در خصوص وضعیت رسوب کالا در بنادر و گمرکات کشور به استحضار رئیس‌جمهور رسیده و حسب نظر و دستور ایشان، صدور مجوز ثبت سفارش از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت برای کالاهای رسیده به کشور، همچنین افزایش مهلت مندرج در مجوزهای ثبت سفارش برای کلیۀ کالاها و عدم نیاز به تمدید مجوز ثبت سفارش، درصورت رسیدن کالا به کشور در مهلت مقرر در ثبت سفارش یا سررسید اعتبار اسنادی و حواله بانکی، جهت اقدام به وزیر صنعت، معدن و تجارت ارجاع شده است.

بدیهی است این امر به این مفهوم نیست که تمامی اقلامی که در بنادر و گمرکات انباشت شده و فاقد مجوز ثبت سفارش هستند جزو گروه ۴ کالای مدنظر می‌باشند بلکه اکثر کالاهای سرمایه‌ای و واسطه‌ای خط تولید نیز در میان این کالاها وجود دارد که فاقد ثبت سفارش هستند و با توجه به نامگذاری امسال به نام « رونق تولید » از سوی مقام معظم رهبری، امید است نسبت به تعیین تکلیف این کالاها به قید فوریت اقدام تا واحدهای تولیدی مشکلی از جهت اقلام مورد مصرف در خطوط تولید و کالاهای سرمایه‌ای و واسطه‌ای نداشته باشند.

 

*** ارجاع دو پیشنهاد مهم گمرک به دولت توسط رئیس‌جمهور

 

میراشرفی از ارجاع دو پیشنهاد و راهکار وزارت اقتصاد توسط رئیس‌جمهور به دولت نیز خبر داد و افزود:

راهکارهای نگهداری قسمتی از کالاهای اظهار شده به گمرک در صورت بدهی قطعی قبلی صاحب کالا به میزان بدهی و اجازۀ ترخیص مابقی کالای اظهاری، همچنین اجازۀ ترخیص خودروهای دارای ثبت سفارش غیر بانکی و قبض انبار ۱۶/۱۰/۱۳۹۷ و قبل از آن نیز به استحضار رئیس‌جمهور رسیده و این دو مورد نیز حسب نظر ایشان برای طرح در دولت به معاون اول رئیس‌جمهور ارجاع شده است.

 

*** توضیحات معاون امور گمرکی گمرک

 

در ادامه این گفتگو، معاون امور گمرکی گمرک ایران نیز از دستور رئیس‌جمهور در خصوص چهار پیشنهاد دیگر وزارت اقتصاد پیرامون وضعیت رسوب کالا در بنادر و گمرکات کشور خبر داد و اظهار داشت:

این ۴ پیشنهاد نیز به استحضار رئیس‌جمهور رسیده و حسب نظر ایشان، برای اقدام، به وزیر اقتصاد ابلاغ شده است.

 

*** ترخیص کالا بدون نیاز به اصلاح ثبت سفارش

 

مهرداد جمال ارونقی در ادامه افزود:

یکی از مهمترین موارد، امکان ترخیص اقلام اظهار شده به گمرک، بدون نیاز به اصلاح ثبت سفارش، طبق ردیف تعرفۀ استنباطی گمرک است که به شرط ثابت بودن شرح تجاری کالا، مورد موافقت رئیس‌جمهور قرار گرفته است.

 

معاون امور گمرکی گمرک همچنین تأکید کرد:

اجازۀ ترخیص قطعی کالاهایی که با گواهی بانک عامل، ارز آنها تأمین شده است و مشکل مالکیت ندارند نیز از دستورات مهم و حائز اهمیتی است که از سوی رئیس‌جمهور برای اجرا به وزارت امور اقتصادی و دارایی ابلاغ گردیده است.

فراهم نمودن تمهیدات لازم در راستای نمونه‌برداری از کالاهایی که نیاز به اخذ و ارائه مجوزهای قانونی دارند، قبل از اظهار این کالاها به گمرک مورد دیگری است که مورد موافقت رئیس‌جمهور واقع شده و دستور اقدام در این خصوص صادر شده است.

 

*** شرایط جدید ترخیص محصولات دارویی

 

معاون رئیس کل گمرک در پایان اضافه نمود:

ترخیص محصولات دارویی دارای موعد زمانی فاقد شرایط مندرج در تبصرۀ ۴ فصل ۳۰ جداول ضمیمۀ مقررات صادرات و واردات با مجوز صادره از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، موردی است که با دستور رئیس‌جمهور، جهت اجرا به مراجع مربوطه ابلاغ گردیده است.

 

*** کاهش رسوب کالا / کاهش هزینه‌های تولیدکنندگان / کاهش قیمت کالاها

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رئیس کل گمرک در پایان این گفتگو ضمن سپاس از دستورات صریح و راه‌گشای صادره از سوی رئیس‌جمهور و تشکر از توجهات وزیر امور اقتصادی و دارایی در این خصوص و همچنین قدردانی از پیشنهادات ارائه شده از سوی این وزارتخانه با همکاری گمرک، ابراز امیدواری کرد با توجه به صدور این دستورات از سوی بالاترین مقام اجرایی کشور و برنامه‌ریزی لازم از سوی مراجع ذیربط و ذیصلاح، فرآیند خروج کالاها از بنادر و گمرکات کشور سرعت گرفته، از حجم رسوب کالاها در این اماکن کاسته شده و در هزینه‌های مربوط به صاحبان کالا و به تبع آن مردم، به عنوان مصرف کنندۀ نهایی، صرفه‌جویی شود.

 

بیشتر بخوانید: اجرایی شدن بند چهارم مصوبه دولت برای ترخیص خودروهای وارداتی از گمرک

بیشتر بخوانید: ۸ پیشنهاد مهم برای جلوگیری از رسوب کالا در گمرکات کشور

بیشتر بخوانید: میزان کالاهای اساسی موجود در بنادر و گمرکات کشور/ اقدامات ویژه گمرک برای تسهیل واردات کالاهای اساسی

بیشتر بخوانید: اقدامات ویژه گمرک برای تسهیل واردات کالاهای اساسی

بیشتر بخوانید: تسهیلات ویژه گمرک برای ترخیص کالاهای تولیدکنندگان از بنادر و گمرکات کشور

بیشتر بخوانید: تعرفه‌های جدید گمرکی اعلام شد

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 + 2 =

کلید مقابل را فعال کنید