کد خبر:85669
پ
صندوق توسعه ملی
با تصویب بودجه سال ۹۸؛

نرخ سود ریالی صندوق توسعه ملی مشخص شد

هیأت امنای صندوق توسعه ملی با تصویب بودجه پیشنهادی صندوق برای سال ۹۸، نرخ سود تسهیلات ریالی برای صادرکنندگان صنعتی و کشاورزی را ۱۱ درصد تعیین کرد.

هیأت امنای صندوق توسعه ملی با تصویب بودجه پیشنهادی صندوق برای سال ۹۸، نرخ سود تسهیلات ریالی برای صادرکنندگان صنعتی و کشاورزی را ۱۱ درصد تعیین کرد.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، در این جلسه، اعضای هیأت امنا در فرآیند تصویب بودجه پیشنهادی صندوق توسعه ملی برای سال ۱۳۹۸ مقرر کردند تا متناسب با شرایط کشور حداکثر انضباط مالی را مد نظر قرار گیرد و هیأت امنای صندوق توسعه ملی با بررسی پیشنهاد‌های واصله، ضمن اصلاح چند مورد از مصوبات قبلی، مواردی را به شرح زیر به تصویب رساند:

 

*** تعیین نرخ سود تسهیلات ریالی از محل منابع صندوق توسعه ملی

 

۱- نرخ سود تسهیلات ریالی از محل منابع صندوق توسعه ملی برای صادرکنندگان کالا‌های صنعتی و کشاورزی ۱۱ درصد تعیین شد.

۲- سرمایه‌گذاری در بازار‌های پولی و مالی بین‌المللی به صورت مستقیم (توسط صندوق) و یا غیرمستقیم (برون‌سپاری) از طریق بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، شرکت سرمایه‌گذاری‌های خارجی ایران و یا شرکت‌های مدیریت دارایی صورت می‌پذیرد.

همچنین سقف سرمایه‌گذاری‌های مزبور به میزان ۵۰ درصد افزایش یافت.

۳- تسهیلات ریالی صندوق توسعه ملی علاوه بر طرح‌های توسعه‌ای مربوط به واحد‌های دامپروری و زنجیره‌های گوشت قرمز، گوشت سفید و شیر، به طرح‌های جدید الاحداث این واحد‌ها و زنجیره‌ها با اولویت طرح‌های توسعه‌ای نیز اختصاص می‌یابد.

 

*** کنترل رشد سطح عمومی قیمت‌ها

 

۴- با توجه به ضرورت کنترل رشد سطح عمومی قیمت‌ها، به هیأت عامل اجازه داده شد تا صرفاً در مورد طرح‌هایی که از محل سپرده‌های ریالی صندوق توسعه ملی، تا پایان خرداد ۱۳۹۷ تامین مالی شده‌اند، متناسب با میزان پیشرفت طرح با درخواست اعطای تسهیلات تکمیلی به طرح‌های دارای توجیه مالی و اقتصادی با تأیید بانک عامل حداکثر تا ۴۰ درصد تسهیلات اولیه و تنها از طریق بانک اعطا کننده تسهیلات اولیه، به شرط اطمینان از به بهره برداری رسیدن طرح ظرف مدت حداکثر یک سال موافقت کند.

۵- از آنجایی که توسعه و تکمیل زیرساخت‌های حمل و نقلی همواره از فعالیت‌های واجد اولویت دریافت تسهیلات از محل منابع صندوق توسعه بوده است در این راستا، زمان تسهیلات موضوع بند «و» تبصره (۴) قانون بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور شامل جدول دریافت و بازپرداخت، مطابق شرایط اصل قرارداد فاینانس تعیین شد.

 

*** برنامه حذف فقر مطلق

 

در این جلسه همچنین علاوه بر مصوبات فوق، هیأت امنای صندوق توسعه ملی به هیأت عامل اجازه داد پس از تایید نهایی رئیس‌جمهور، صندوق در جهت انجام رسالت اجتماعی خود و برنامه حذف فقر مطلق مبلغ ۵۰۰ میلیارد ریال از محل سود سالیانه صندوق را برای مشارکت در تامین مالی دو هزار واحد مسکونی برای ایتام تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی با اولویت مناطق سیل‌زده شامل خانوار‌های تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی اختصاص دهد.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، در ابتدای این جلسه، رئیس هیأت عامل صندوق توسعه ملی گزارشی از عملکرد صندوق در سال ۱۳۹۷ ارائه کرد.

همچنین گزارش هیأت نظارت در مورد صورت‌های مالی ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ صندوق مورد بحث و بررسی قرار گرفت و تصمیمات لازم مصوب شد.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × دو =

کلید مقابل را فعال کنید