کد خبر:86682
پ
روزنامه

بازتاب کاهش تعهدات برجامی ایران از نگاه رسانه‌های عربی

کاهش پایبندی به برخی تعهدات برجامی ایران بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های عربی داشت.

کاهش پایبندی به برخی تعهدات برجامی ایران بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های عربی داشت.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رئیس‌جمهور ایران امروز (چهارشنبه) در جلسه هیأت دولت با بیان اینکه امروز ۱۸ اردیبهشت ماه درست یک سال از خروج غیر قانونی آمریکا از توافق برجام و از زیر پا گذاشتن قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل می‌گذرد، اظهار کرد:

امروز ما مصمم هستیم تا یک تصمیم ملی و راهبردی را به عرض ملت ایران برسانیم؛ از امروز فروش اورانیوم غنی شده و آب سنگین را متوقف می‌کنیم.

شورای عالی امنیت ملی نیز با صدور بیانیه‌ای خطاب به کشورهای عضو برجام، تاکید کرد:

جمهوری اسلامی ایران در راستای صیانت از امنیت و منافع ملی مردم ایران و در اعمال حقوق خود مندرج در بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام، از امروز ۱۸ اردیبهشت ۹۸ برخی اقدامات خود در توافق برجام را متوقف می‌کند.

 

*** واکنش رسانه‌های عربی به کاهش تعهدات برجامی ایران

 

شبکه الجزیره درباره کاهش تعهدات برجامی ایران نوشت: محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در ابتدای ورودش به مسکو اعلام کرد که کشورش از توافق هسته‌ای خارج نمی‌شود اما اجرای برخی بندهای ان را متوقف می‌کند.

این شبکه قطری نوشت که یک منبع در ریاست جمهوری فرانسه نیز اعلام کرده است که اگر ایران به برجام پایبند نباشد مجبور به از سرگیری تحریم‌ها علیه ایران می‌شویم.

ما به ایران اعلام کردیم که نباید برجام را نقض کند و پاریس امیدوار است که تهران چنین اقدامی اتخاذ نکند.

 

*** ایران برخی تعهدات هسته‌ای را معلق کرد

 

همچنین شبکه العربیه درباره کاهش تعهدات برجامی ایران نوشت: ایران بطور رسمی برخی تعهدات هسته‌ای را معلق کرد و وزارت خارجه این کشور به سفرای انگلیس، فرانسه، آلمان، چین و روسیه اعلام کرد که اجرای برخی بندهای توافق هسته‌ای را متوقف می‌کند.

این شبکه سعودی در ادامه به سخنان حسن روحانی، رئیس‌جمهور کشورمان پرداخت و نوشت که رئیس‌جمهور ایران در پیام‌هایی به رؤسای ۵ کشور اعلام کرد که ایران از امروز دیگر اورانیوم غنی سازی شده و آب سنگین به کشورهای دیگر نمی‌فروشد.

روسیا الیوم درباره کاهش تعهدات برجامی ایران نوشت که شورای عالی امنیت ملی ایران به سفرای پنج کشور روسیه، انگلیس، فرانسه، آلمان و چین اعلام کرد که اجرای برخی تعهدات برجام را متوقف می‌کند.

در این راستا شبکه السومریه نیوز عراق درباره کاهش تعهدات برجامی ایران نوشت: ایران اعلام کرد که اجرای برخی تعهدات برجام را متوقف می‌کند و اگر ۵ کشور دیگر باقی مانده در برجام هیچگونه اقداماتی اتخاذ نکنند، ایران گام دیگری اتخاذ خواهد کرد.

 

*** توقف فروش آب سنگین و اورانیوم غنی سازی شده

 

اسپوتنیک عربی نیز نوشت: رئیس‌جمهور ایران اعلام کرد که فروش آب سنگین و اورانیوم غنی سازی شده را به مدت ۶۰ روز متوقف می‌کند و اگر پنج کشور عضو برجام هیچ‌گونه اقدامی اتخاذ نکنند ایران دو گام دیگر اتخاذ خواهد کرد.

شبکه لبنانی المیادین درباره کاهش تعهدات برجامی ایران نوشت: ایران به کشورهای عضو برجام ۶۰ روز فرصت داد تا تعهداتشان را اجرا کنند.

این شبکه در ادامه به سخنان حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران و بیانیه شورای عالی امنیت ملی پرداخت.

روزنامه القدس العربی چاپ لندن درباره کاهش تعهدات برجامی ایران نوشت: ایران اعلام کرد که اجرای برخی تعهداتش به توافق هسته‌ای را متوقف می‌کند.

این روزنامه عربی در ادامه به سخنان حسن روحانی و بیانیه شورای عالی امنیت ملی ایران پرداخت.

 

*** فرصت ۶۰ روزه کشورهای عضو برجام

 

پایگاه خبری العهد لبنان نیز در این باره نوشت: ایران اقدام کرد؛ کشورهای عضو برجام ۶۰ روز برای اجرای تعهدات بانکی و نفتی خود فرصت دارند.

این پایگاه خبری در ادامه به بیانیه شورای عالی امنیت ملی و سخنان حسن روحانی، رئیس جمهور ایران پرداخت.

روزنامه العربی الجدید درباره کاهش تعهدات برجامی ایران نوشت: یک سال پس از خروج واشنگتن از برجام، تهران تصمیم گرفت که برخی پایبندی‌های خود به برجام را متوقف کند.

این روزنامه که مورد حمایت قطر است در ادامه به اظهارات حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران و محمد جواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان در این رابطه پرداخت.

اسکای نیوز عربی نیز در تیتری مشابه نوشت: یک سال پس از خروج آمریکا از برجام ایران تصمیم گرفت که برخی تعهدات خود به برجام را متوقف کند.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، روزنامه مصری الیوم السابع درباره کاهش تعهدات برجامی ایران نوشت:

ایران به سفرای پنج کشور انگلیس، فرانسه، آلمان، چین و روسیه اعلام کرد که اجرای برخی تعهدات خود به برجام را متوقف می‌کند.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 + نه =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول