کد خبر:86857
پ
برجام
پاسخ به یک سوال

چرا متن نامه‌های روحانی و ظریف به کشورهای باقی مانده در برجام منتشر نشد؟

روز چهارشنبه و قبل از انتشار بیانیه شورای عالی امنیت ملی، خبری مبنی بر تسلیم نامه‌های محرمانه رئیس‌جمهور و وزیر امور خارجه به سفرای کشورهای باقی مانده در برجام منتشر شد، اما سوال این است که چرا متن این نامه‌ها منتشر نشد؟

روز چهارشنبه و قبل از انتشار بیانیه شورای عالی امنیت ملی، خبری مبنی بر تسلیم نامه‌های محرمانه رئیس‌جمهور و وزیر امور خارجه به سفرای کشورهای باقی مانده در برجام منتشر شد، اما سوال این است که چرا متن این نامه‌ها منتشر نشد؟

 

به گزارش خبرگزاری سروش، در خبر فوق بر محتوای محرمانه نامه‌ها تاکید و اعلام شد که این نامه‌ها در اسناد مذاکرات هسته‌ای ثبت می‌شود.

اگر دیپلماسی را نبرد اراده‌ها برای حداکثرسازی منافع ملی بدانیم به طور قطع، کارکرد مهندسی انتشار اطلاعات نقش منحصربفردی در تحقق بیشتر اراده برای تامین هدف خواهد داشت.

به طور قطع ابتکار عمل دیپلماسی و به تبع آن جریان سازی رسانه‌ای برای اجرایی نمودن تصمیمات اخیر شورای عالی امنیت ملی در مورد برجام در اختیار ایران بوده است و طبیعتا برای بهره‌گیری هوشمندانه از مجموعه ظرفیت‌هایی که می‌تواند به تحقق بیشتر و سریع‌تر اهداف با حفظ ملاحظات داخلی و خارجی بیانجامد، برنامه‌ریزی شده است.

 

*** منتشر نشدن متن نامه‌های روحانی درباره برجام ؛ راهبردی هدفمند

 

بر این اساس عدم انتشار متن نامه‌های روحانی و ظریف به سران کشورهای باقی مانده در برجام را باید راهبردی هدفمند و مرتبط با ماهیت و اثرگذاری پوسته و هسته گام‌های اتخاذ شده در برنامه اخیر ایران دانست.

اگر چه پوسته این تصمیمات در بیانیه شورای عالی امنیت ملی و توضیحات نسبتا مفصل روحانی به صورت دقیق تشریح و تبیین شد، لیکن به دلیل رویکرد راهبرد اعلام شده ایران در چارچوب فرصت دادن به دیپلماسی و ادامه حضور در برجام، احتمالا تصمیم گیرندگان اصلی در شورای عالی امنیت ملی ترجیح دادند که محتوای هسته و جوهره واقعی و عملی گام‌های پیش بینی شده را رسانه‌ای نکنند تا طرف‌های باقی مانده در برجام بتوانند در آرامش روانی مناسب بهترین تصمیم را برای باز گرداندن تعادل به تعهدات و مدیریت یاغی‌گری آمریکا بگیرند.

 

*** فرصت محدود دیپلماسی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، در بخش پایانی بیانیه شورای عالی امنیت ملی که به نوعی اتمام حجت با مخاطبین است با یک عبارت پرمعنا مورد تاکید قرار گرفته که بسیار قابل توجه است:

پنجره‌ای که اکنون در برابر دیپلماسی قرار دارد مدت زیادی باز نخواهد ماند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 4 =

کلید مقابل را فعال کنید