کد خبر:87563
پ
خاورمیانه
روزنامه الکترونیکی رأی الیوم

هزینه سنگین برای عربستان و امارات در صورت بروز جنگ در خاورمیانه

روزنامه الکترونیکی رأی الیوم، هزینه عربستان سعودی و امارات را در صورت بروز جنگ در خاورمیانه بسیار بیشتر از سایر کشورهای منطقه برشمرد.

روزنامه الکترونیکی رأی الیوم، هزینه عربستان سعودی و امارات را در صورت بروز جنگ در خاورمیانه بسیار بیشتر از سایر کشورهای منطقه برشمرد.

 

*** هزینه عربستان و امارات در صورت بروز جنگ در خاورمیانه

 

به گزارش خبرگزاری سروش، روزنامه الکترونیکی رأی الیوم در شماره امروز خود در یادداشتی به قلم محمد مصطفی العمرانی کارشناس امور ایران نوشت:

حملات عوامل ناشناس به کشتی‌های تجاری و نفتکش‌ها در دریای عمان نگران کننده است.

طی ۲۴ ساعت، چهار کشتی تجاری غیرنظامی متعلق به کشورهای مختلف در آب‌های امارات عربی متحده هدف قرار گرفتند.

ساعاتی بعد دو فروند کشتی تجاری سعودی که عازم خلیج فارس بودند، هدف قرار گرفتند.

این احتمال وجود دارد که حمله به این کشتی‌ها در این منطقه، واشنگتن، ریاض و ابوظبی را به سمت جنگ با ایران سوق دهد.

 

*** اعزام ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن به خاورمیانه

 

در همین حال ممکن است شدت یافتن تنش میان واشنگتن و متحدانش با ایران و متحدانش، توجیه کننده وقوع این حملات باشد که در این صورت احتمال وقوع جنگ در خاورمیانه افزایش می‌یابد به ویژه به با توجه به اینکه آمریکا ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن، یک کشتی رزمی، چندین هاورکرافت، سکوهای موشکی پاتریوت و بمب افکن های بی ۵۲ خود را به خاورمیانه اعزام کرده است.

پس از درج نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در فهرست سازمان‌های تروریستی و وضع تحریم‌هایی علیه ایران و خودداری از تمدید معافیت برخی کشورها برای خریداری نفت از ایران، برخی طرف‌ها با اجرای این عملیات خرابکارانه و متهم کردن ایران، به دنبال افروختن آتش جنگ در خاورمیانه هستند.

ایران این اتهامات را رد کرده و ضمن ابراز تأسف و ابراز نگرانی، خواستار تحقیق درباره آن شده است.

ایران می‌داند که در صورت تکرار این گونه اقدامات خرابکارانه ممکن است مورد حمله قرار گیرد و به همین علت طبیعتاً نگران تکرار این گونه حملات است.

ایران می‌داند که واشنگتن و کشورهای خلیج فارس ممکن است با دستاویز قرار دادن این حملات، جنگی علیه این کشور به راه بیاندازند، جنگی که  ایران و واشنگتن خواستار آن نیستند.

نکته قابل تأمل در اظهارات مسئولان سعودی و اماراتی درخواست آنها از جامعه بین‌المللی برای مسئولیت‌پذیری در خصوص حفاظت از دریانوردی بین‌المللی در خلیج فارس است.

وزیر انرژی سعودی گفته است این حملات، آزادی دریانوردی و امنیت تامین نفت مصرف کنندگان را در سراسر جهان تهدید می‌کند.

خالد الفالح افزوده است: یکی از نفتکش‌های سعودی که هدف قرار گرفت، عازم اسکله رأس تنوره بود تا پس از بارگیری نفت خام, عازم آمریکا شود.

امارات عربی متحده نیز حمله به کشتی‌های تجاری را در سواحل الفجیره، تهدیدی خطرناک برای گذرگاه‌های آبی جهان و صلح و امنیت منطقه‌ای و جهانی به شمار آورده است.

 

*** مقابله با هر گونه اقدامات خصمانه علیه دریانوردی تجاری در جهان

 

وزارت امور خارجه امارات خواستار مقابله با هر گونه اقدامات خصمانه علیه دریانوردی تجاری در جهان شده است.

این گونه موضع گیری کشورهای عربی یاد شده و هشدارهای آنها درخصوص هدف قرار گرفتن بازار انرژی جهان، همگی برای درخواست از واشنگتن و اعمال فشار بر آن با هدف حمله نظامی به تهران است.

نویسنده این مقاله در ادامه می‌افزاید: بعید به نظر نمی‌رسد که این حملات را اسرائیل ترتیب داده  باشد تا عربستان سعودی و امارات عربی متحده را به سمت جنگ با ایران سوق دهد زیرا دولت نتانیاهو معتقد است وقوع جنگ با ایران در شرایط کنونی فرصتی تاریخی برای هدف قرار گرفتن رآکتورهای هسته‌ای ایران و نابودی توان نظامی این کشور است به ویژه آنکه به نظر می‌رسد ترامپ هم اکنون با تل آویو همنوایی دارد و فشارهای اسرائیل بر وی نتیجه بخش است.

البته اسرائیل به خوبی می‌داند که در برابر موشک‌های مقاومت از جانب حماس، جهاد اسلامی فلسطین، حزب الله لبنان و نیروهای ایرانی در سوریه در امان نخواهد بود.

همه باید صبوری پیشه کنند و خویشتن‌دار باشند و یک بار دیگر در محاسبات خود تجدید نظر کنند.

 

*** جنگ در خاورمیانه ؛ ماجراجویی خطرناک

 

جنگ در خاورمیانه با ایران، بازی ویدئویی نیست که در عربستان سعودی تولید شده باشد. این مسأله ماجراجویی خطرناکی است.

جنگی فاجعه بار و خطرناک که هیچ کس نتایج آن را نمی‌داند و برای همه هزینه خواهد داشت.

کشورهای منطقه و در رأس آنها عربستان سعودی، امارات و ایران بیشترین هزینه را خواهند پرداخت.

آمریکا فقط چند صد سرباز و مقادیری تجهیزات نظامی خود را از دست خواهد داد اما عربستان سعودی و امارات بیشترین زیان را متحمل خواهند شد زیرا هزینه سنگین چنین جنگی را آن دو باید بپردازند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − 7 =

کلید مقابل را فعال کنید