کد خبر:88097
پ
دانش بنیان
معاون علمی‌ و فناوری رئیس‌جمهور خبر داد

اختصاص ۵۵۰ میلیارد تومان از ذخایر ارزی به حوزه دانش بنیان

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور از اختصاص ۵۵۰ میلیارد تومان از ذخایر ارزی به حوزه دانش بنیان خبر داد.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور از اختصاص ۵۵۰ میلیارد تومان از ذخایر ارزی به حوزه دانش بنیان خبر داد.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور در نامه‌ای به حسن روحانی، با اشاره به عملکرد صندوق توسعه ملی در تأمین منابع مالی مورد نیاز اجرای طرح‌های دانش بنیان نوآورانه و تخصیص مبلغ ۵۵۰ میلیارد تومان در این زمینه، ابراز امیدواری کرد که تأمین مالی حوزه اقتصاد دانش‌بنیان بیش از پیش موجب شکوفایی در این بخش شود.

 

*** توسعه اقتصاد دانش بنیان یکی از برنامه‌های صندوق توسعه ملی

 

در سال‌های اخیر تخصیص منابعی از صندوق توسعه ملی برای توسعه اقتصاد دانش بنیان، یکی از برنامه‌های در دستور کار صندوق بوده که از منابع ریالی و از طریق بانک‌های عامل تأمین شده است.

این در حالی است که اخیراً ستاری – معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور – در نامه‌ای به حسن روحانی با اشاره به وضعیت اقتصاد دانش بنیان به عنوان یکی از محورهای اصلی سیاست‌های دولت اعلام کرده که وجود بیش از ۴۳۰۰ شرکت دانش بنیان، بیش از ۳۰۰ هزار شغل و با جذب ۱۲۰۰ نفر از نخبگان ایرانی خارج از کشور در حوزه نوآورانه و دانش بنیان مانند اقتصاد دیجیتال، زیست فناوری و نانوفناوری و… نشان از حرکت در این مسیر است.

 

*** عملکرد صندوق توسعه ملی در حمایت مالی از حوزه دانش‌بنیان

 

سورنا ستاری در نامه خود با اشاره به عملکرد صندوق توسعه ملی در حمایت مالی از حوزه دانش بنیان آن را مثبت ارزیابی کرده و گفته که در این مدت حدود ۵۵۰ میلیارد تومان از طریق بانک‌های عامل تخصیص پیدا کرده که خود از مسیرهای اصلی تأمین مالی شرکت‌ها و مؤسسات دانش بنیان بوده است.

در عین حال که مصوبه صندوق توسعه ملی مبنی بر تخصیص خط اعتباری مجاز برای شرکت‌ها و مؤسسات دانش بنیان کاهش ۱۴ درصدی سود وام و تسهیلات این خط نسبت به شرایط عادی کمک بسزایی برای توسعه فعالیت‌های نوآورانه شرکت‌های دانش‌بنیان داشته است.

 

*** فرآیندهای ویژه تأمین منابع مالی حوزه اقتصاد دانش‌بینان

 

ستاری، در نامه خود ابراز امیدواری کرده فرآیندهای ویژه تأمین منابع مالی حوزه اقتصاد دانش بینان که با روی کار آمدن دولت یازدهم آغاز و در دولت دوازدهم پیش رفته است، بیش از پیش موجب شکوفایی اقتصاد دانش بنیان و توسعه پایدار کشور شده است.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، صندوق توسعه ملی در ابتدای دهه ۱۳۹۰ راه‌اندازی شد که سالانه بخشی از عواید ناشی از فروش نفت و فرآورده‌های آن در این صندوق ذخیره شده و سالانه در قالب تسهیلات ریالی و ارزی در بخش‌های تعریف شده اختصاص پیدا می‌کند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + نوزده =

کلید مقابل را فعال کنید