کد خبر:87548
پ
اتحادیه اروپا و ایران
پایگاه اینترنتی فرانسوی زبان بولوار اکستریور

توسعه ساز و کارهای مالی پیشنهادی کشورهای اروپایی، راهی برای دور زدن تحریم‌های آمریکا

پایگاه اینترنتی فرانسوی زبان بولوار اکستریور، توسعه ساز و کارهای مالی پیشنهادی کشورهای اروپایی را راهکاری برای دور زدن تحریم‌های آمریکا در راستای کمک به اقتصاد ایران برشمرد.

پایگاه اینترنتی فرانسوی زبان بولوار اکستریور، توسعه ساز و کارهای مالی پیشنهادی کشورهای اروپایی را راهکاری برای دور زدن تحریم‌های آمریکا در راستای کمک به اقتصاد ایران برشمرد.

 

*** اتخاذ ساز و کار مالی اروپا برای دور زدن تحریم‌های آمریکا

 

به گزارش خبرگزاری سروش، پایگاه اینترنتی فرانسوی زبان بولوار اکستریور (Boulevard Extérieur) که مسائل بین‌المللی را تحلیل و بررسی می‌کند در یادداشتی با عنوان «تنشی خطرناک میان ایران و آمریکا» نوشت:

کشورهای اروپایی باید ساز و کار مالی پیشنهادی خود را برای دور زدن تحریم‌های آمریکا توسعه دهند و به کمک اقتصاد ایران بشتابند و از افزایش تنش‌ها، تهدیدات و تحرکات میان تهران و واشنگتن بکاهند.

یک سال پس از خروج آمریکا از توافقنامه هسته‌ای ایران (برجام) که در ماه ژوئیه سال ۲۰۱۵ میان این کشور (ایران) و پنج عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد به امضا رسیده بود، دونالد ترامپ اقدامات خود را با هدف تشدید فشار بر جمهوری اسلامی افزایش داد.

هدف آمریکا از این اقدام این است که رسماً می‌خواهد بار دیگر درباره این توافقنامه آن هم با شرط و شروط واشنگتن مذاکره کند.

یک سال پیش وزیر امور خارجه آمریکا این شروط را اعلام کرد، شروطی که بسیار سخت تر از شروطی است که تهران برای امضای برجام در سال ۲۰۱۵ پذیرفت.

شروط آمریکا علاوه بر برنامه هسته‌ای ایران شامل اشاعه موشک‌های بالستیک و مداخله ایران در درگیری‌های خاورمیانه است.

مایک پمپئو با بر شمردن جزئیات دقیق خواسته‌های سختگیرانه واشنگتن، اعلام کرد ممکن است این درخواست‌ها غیر واقع گرایانه به نظر برسد اما از دیدگاه وی اساسی است.

 

*** ادامه تحریم‌های‌آمریکا علیه ایران

 

وی در آن زمان از شدیدترین تحریم‌های آمریکا علیه ایران خبر داد و اعلام کرد این تحریم‌ها تا زمانی که ایران به خواسته‌های آمریکا تن در ندهد، بر قوت خود باقی خواهد ماند.

این‌ها همان تحریم‌هایی است که دونالد ترامپ آن را تشدید کرده است و این خطر وجود دارد که تنش خطرناکی میان دو کشور به وجود آید و اوضاع در منطقه‌ای که هم اکنون در  آتش شعله‌ور است، بحرانی‌تر شود.

 

*** کسی می‌تواند برجام را نجات دهد؟

 

ستون نویس روزنامه نیویورک تایمز در مطلبی این پرسش را مطرح می‌کند که آیا کسی می‌تواند برجام را نجات دهد؟، در پاسخ می‌نویسد: شاید اروپا. در ماه مه ۲۰۱۸ هنگامی که آمریکا  ۱۲ شرط سخت خود را ارائه و اعلام کرد این توافق جدید باید شامل این موارد باشد، فدریکا موگرینی نماینده ارشد سیاست خارجی اتحادیه اروپا مخالفت خود را با پیشنهادات واشنگتن اعلام و تأکید کرد راه حل جایگزین وجود ندارد.

وی همچنین گفت: نمی‌دانم چگونه خروج از برجام می‌تواند در برابر تهدید اشاعه هسته ای، منطقه را امن‌تر کند.

 

*** تعهد اروپا به برجام

 

موگرینی همچنین تأکید کرد اتحادیه اروپا تا زمانی که ایران به همه تعهدات خود در ارتباط با برجام همان گونه که تا کنون پایبند بوده است، پایبند بماند، به اجرای کامل و مؤثر توافقنامه هسته‌ای ژوئیه ۲۰۱۵ متعهد است و متعهد نیز خواهد ماند. 

موضع کشورهای اروپایی درباره برجام تغییر نکرده است. آنها از قطع روابط با تهران و پیروی از اقدامات پیش بینی نشده اش دونالد ترامپ خودداری می کنند.

اما آیا کشورهای اروپایی این قدرت را دارند که با واشنگتن مخالفت کنند و درباره این موضوع، همان گونه که برخی کشورهای اروپایی تأکید دارند، از حاکمیت اروپایی سخن به میان آورند؟

آیا در حالی که کشورهای اروپایی بر این باورند که به منظور جلوگیری از بازگشت افراد تندرو به قدرت در ایران و تضمین ثبات منطقه حفظ برجام اجتناب ناپذیر است، امکانات لازم را برای زنده نگه داشتن آن دارند؟ هیچ چیز در این باره اطمینان بخش نیست.

 

*** اقدام اتحادیه اروپا برای دور زدن تحریم‌های‌آمریکا

 

آنچه می‌توان از اتحادیه اروپا انتظار داشت ابتدا این است که ساز و کار مالی را که برای دور زدن تحریم‌های آمریکا ایجاد کرده بود، توسعه دهد و آن را محکم کند.

قرار بود این ساز و کار مالی تسلط دلار را در تبادلات کاهش دهد و این روشی است که  می تواند به کمک اقتصاد ایران بیاید که به علت سیاست واشنگتن تضعیف شده است. راه پیش رو بسیار دشوار است.

کشورهای اروپایی می دانند که موجب عصبانیت آمریکا شده اند اما به این موضوع توجه دارند که حفظ برجام، برای منافع آنها موضوعی حیاتی است.

 

*** تأثیرات اجرایی شدن ساز و کار مالی

 

با اینکه تأثیرات این ساز و کار مالی هنوز مشهود نیست اما اجرایی شدن آن دستاورد نمادینی خواهد داشت که اجتناب ناپذیر است. 

علاوه بر این، اروپا باید هر کاری که می‌تواند انجام دهد تا با از بین بردن سوء تفاهم‌های احتمالی که به سبب نبودن گفتگو ایجاد شده است، از افزایش تنش‌ها، تهدیدات و تحرکات میان تهران و واشنگتن بکاهد.

اروپا می‌تواند این امکان را برای حسن روحانی فراهم آورد تا از فرصت استفاده کند؛ چیزی که اگر روحانی نمی‌خواهد تسلیم شود یا وارد دوره خطرناکی از هشدارها و اقدامات تلافی جویانه شود، برای وی بهترین راه حل است.

از سوی دیگر این موضوع برای اروپایی‌ها نیز می‌تواند فرصتی باشد تا نقش میانجی را ایفا کنند و نه تسلیم فشارهای آمریکا شوند و نه درخواست‌های ایران

اگر کشورهای اروپایی در این باره موفق نشوند، خطر رویارویی نظامی جدی می‌شود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 − 4 =

کلید مقابل را فعال کنید