کد خبر:89093
پ
نظارت بر قیمت‌گذاری خودرو
سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی تشریح کرد

جزئیات مصوبه مجلس در خصوص نظارت بر قیمت‌گذاری خودرو

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی با تشریح جزئیات مصوبه مجلس در خصوص نظارت بر قیمت‌گذاری خودرو ، بر ضرورت نظارت نهادهای نظارتی بر اجرای این مصوبه تأکید کرد.

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی با تشریح جزئیات مصوبه مجلس در خصوص نظارت بر قیمت‌گذاری خودرو ، بر ضرورت نظارت نهادهای نظارتی بر اجرای این مصوبه تأکید کرد.

 

*** طرح ساماندهی بازار خودرو تغییر کرد

 

به گزارش خبرگزاری سروش، سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی با اشاره به تصویب طرح ساماندهی بازار خودرو و تغییرات صورت گرفته در آن، اظهار داشت:

این طرح نسبت به پیشنهاد اولیه طراحان آن متفاوت شد و در کمیسیون صنایع دچار تغییرات زیادی شد. یک فوریت این طرح، ۱۳ ماه پیش تصویب شده بود و ما یک ماه قبل از بودجه پیشنهاد دادیم که طرح برای اصلاحاتی به کمیسیون برگردد.

بهرام پارسایی با بیان این که تغییرات صورت گرفته در طرح ساماندهی بازار خودرو در راستای اهداف طراحان نبود، افزود:

قرار بود این طرح در کمیسیون صنایع با حضور نماینده طراحان بررسی شود ولی تنها یک جلسه از من به عنوان نماینده طراحان دعوت شد که آن هم بعد از حضور من نه تنها جلسه تشکیل نشد بلکه در جلسات بعد هم دعوتی از ما به عمل نیامد.

وی تصریح کرد: متأسفانه پیشنهاد اولیه طرح ساماندهی بازار خودرو به تصویب نرسید و ما برای آن که این طرح از اهداف خود فاصله نگیرد، دو پیشنهاد دیگر دادیم که خوشبختانه به تصویب رسید.

 

*** موافقت مجلس با تصویب پیشنهادهای جدید

 

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس با اشاره به برخی تغییرات اعمال شده در طرح ساماندهی بازار خودرو و تصویب پیشنهادهای جدید گفت:

ما در طرح اولیه که دچار تغییر کلی شده بود گفته بودیم که ایمنی پایین خودروهای داخلی است و پیشنهاد ما این بود که خودروساز بعد از تصادف، به تشخیص کارشناسان و به میزان عیب و نقصی که ناشی از تولید خودرو است خسارت پرداخت کند اما کمیسیون صنایع این تعهد را به دوره گارانتی کاهش داد که این مدت کوتاه بود و خواسته ما را برآورده نمی‌کرد.

بهرام پارسایی با بیان اینکه خودورسازان مدعی اند که بعد از اتمام دوره گارانتی نباید پاسخگو باشند تاکید کرد:

این پاسخ اصلا در راستای حقوق مصرف‌کننده نیست و ما پیشنهاد دادیم این تعهد تا پنج سال افزایش یابد که خوشبختانه تصویب شد.

وی با تشریح مزایای این پیشنهاد افزود:

 این مصوبه مجلس چند مزیت دارد، اول اینکه حقوق مصرف‌کننده رعایت می‌شود دیگر اینکه خودروساز می‌داند باید تا پنج سال پاسخگوی کیفیت قطعات و خودرو باشد که همین امر باعث افزایش کیفیت و پاسخگویی شرکت‌های خودروسازی است که همه در راستای حفظ حقوق و منافع مصرف‌کننده است.

 

*** مشکل قیمت‌گذاری خودرو و عدم نظارت

 

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس در ادامه با توجه به مشکل قیمت‌گذاری خودرو گفت:

 یکی از مسائل مهم، مشکلات مربوط به قیمت‌گذاری در بازار خودرو است که همه از آن شاکی هستند؛ علاوه بر آن، به دلیل فضای انحصاری که چند دهه قبل برای خودروسازان وجود داشته، دست آن‌ها باز شده که بدون نظارت بر قیمت‌گذاری، خودروها را پنج درصد زیر قیمت بازار عرضه کنند.

بهرام پارسایی با بیان اینکه منافع خودروسازان در افزایش قیمت خودرو در بازار است بیان کرد:

ما شاهد هستیم که فروش نقدی خودرو در شرکت‌های خودروسازی به راحتی انجام می‌شود و خودروها تحویل مردم می‌شود زیرا قیمت آن‌ها نزدیک قیمت بازار است اما تعهدات گذشته که باید چهار برابر فروش نقدی باشد اجرایی نمی‌شود چرا که نفع خودروسازها در قیمت بازار است و هر چه قیمت کف بازار افزایش یابد، منافع خودروسازان هم بیشتر تأمین می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه بر روی مساله نحوه قیمت گذاری خودرو و تاخیر تحویل تعهدات، نظارتی انجام نمی‌گیرد.

 

*** مصوبات مجلس برای نظارت‌پذیرتر کردن قیمت خودرو

 

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ با برشمردن برخی اقدامات مجلس برای رفع مشکلات قیمت‌گذاری خودرو و نظارت بر آن گفت:

 ما معتقدیم تعیین قیمت پنج درصد زیر قیمت بازار باعث ایجاد مشکلات زیاد، عرضه نشدن خودرو و افزایش قیمت شده و سود خودروسازان و دلالان را هم در پی داشته است.

بهرام پارسایی افزود: طبق مصوبه جدید، شرکت‌های خودروسازی موظف‌اند هنگام فروش، قیمت تمام شده خودرو، میزان سود و قیمت قطعی را محاسبه و به شورای رقابت اعلام کنند. با این شرایط، مشکل عدم عرضه خودروسازان تا حد زیادی حل می‌شود زیرا خودروساز نمی‌تواند به خاطر تأمین منافع‌اش عرضه خودرو را کاهش دهد و باعث افزایش قیمت بازار شود.

وی تصریح کرد: در مصوبه مجلس، عدم اجرای این قانون جرم محسوب و برای آن مجازات تعیین شده است. در چنین حالتی خودروساز موظف می‌شود که قیمت تمام شده را اعلام و بر این اساس درصد سود و قیمت عرضه او هم مشخص می‌شود که سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کننده، شورای عالی رقابت و مجلس از بعد نظارتی می‌توانند بر این‌ها نظارت کنند.

 

*** معافیت خودروهای هیبریدی از عوارض واردات

 

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس با اشاره به معاف‌ شدن خودروهای هیبریدی و تمام برقی از عوارض واردات براساس مصوبه مجلس گفت:

این امر به ترغیب مردم برای مصرف این نوع خودروها کمک کند و باعث کاهش قیمت آن‌ها، رقابت‌پذیر کردن بازار، کاهش آلودگی و کاهش قیمت‌ها می‌شود و بازار را از حالت انحصاری بیرون می‌آورد.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس در پایان اظهار داشت:

 با توجه به شناختی که از صنعت و مافیای خودرو داریم، اجرای این قوانین نیازمند نظارت بالایی از سوی ناظران قانونی است.

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 2 =

کلید مقابل را فعال کنید