کد خبر:89602
پ
پرچم آمریکا۱
خبرگزاری آناتولی

هدف آمریکا از حضور نظامی در عراق ، کنترل تحولات غرب آسیا

خبرگزاری آناتولی هدف آمریکا از افزایش شمار نظامیان خود در عراق را در راستای ایجاد پایگاه مرکزی کنترل تحولات غرب آسیا و کاهش نفوذ ایران در این کشور و کشورهای منطقه دانست.

خبرگزاری آناتولی هدف آمریکا از افزایش شمار نظامیان خود در عراق را در راستای ایجاد پایگاه مرکزی کنترل تحولات غرب آسیا و کاهش نفوذ ایران در این کشور و کشورهای منطقه دانست.

 

*** هدف آمریکا از افزایش حضور نظامی در عراق

 

به گزارش خبرگزاری سروش، خبرگزاری آناتولی مقاله‌ای با عنوان تاثیر و نتایج درگیری نظامی احتمالی آمریکا و ایران بر اوضاع عراق به قلم بیلگای دومان کارشناس مرکز تحقیقات استراتژیک خاورمیانه ترکیه و مدیر تحقیقات عراق وابسته به این مرکز نوشت:

هدف آمریکا از افزایش حضور نظامی در عراق و تلاش برای نفوذ سیاسی در این کشور به خاطر آن است که عراق را به پایگاه مرکزی کنترل تحولات غرب آسیا تبدیل و نفوذ ایران را در عراق و کشورهای منطقه محدود و تضعیف کند.

دونالد ترامپ هنگام تبلیغات انتخاباتی ریاست جمهور آمریکا بر سه مسئله تاکید کرده بود:

تحریم‌ها علیه ایران را تشدید خواهد کرد. اسرائیل را تحت حمایت کامل قرار خواهد داد و نیروهای نظامی آمریکا را از سوریه خارج خواهد کرد و همکاری خود را با کردهای سوری افزایش خواهد داد.

صحنه سیاسی عراق به دو قطب طرفدار ایران و طرفدار آمریکا تقسیم شده است. در دو قطب سیاسی متضاد عراق، در هر دو طرف طیف‌های سیاسی، مذهبی و قومی قرار دارند.

 

*** محدود کردن فعالیت و نفوذ ایران در منطقه

 

ترامپ در ماه مه ۲۰۱۸ از برجام خارج شد و برای مذاکره مجدد با ایران ۱۲ شرط اعلام کرد.

در این شرط‌ها برنامه هسته‌ای ایران و محدود کردن فعالیت و نفوذ ایران در منطقه مد نظر قرار گرفته است.

در یکی از این مواد آمده است که ایران به حق حاکمیت عراق احترام بگذارد و شبه نظامیان شیعه را مسلح نکند.

آثار تحریم‌های آمریکا علیه ایران در عراق نیز مشاهده شده است.

ترامپ در دسامبر ۲۰۱۸ اعلام کرد نظامیان آمریکا از سوریه خارج خواهند شد و در پی آن بخشی نیروهای نظامی آمریکا را به عراق منتقل کرد و بدون اطلاع مقامات عراق در ۲۶ دسامبر ۲۰۱۸ برای دیدار به پایگاه نظامی عین الاسد در استان الانبار رفت و اعلام کرد که نظامیان آمریکایی مستقر در عراق تحولات ایران و فعالیت‌های ایران در عراق را تحت نظر قرار خواهند داد.

آمریکا عراق را تحت فشار قرار داده است در نتیجه می‌توان گفت که ممکن است عراق به میدان درگیری آمریکا و ایران با هزینه بسیار بالایی تبدیل شود.

 

*** تاثیر منفی درگیری نظامی آمریکا و ایران

 

درگیری نظامی آمریکا و ایران؛ تاثیر بسیار منفی و مخرب سیاسی، نظامی، اطلاعاتی، اقتصادی و مالی بر عراق خواهد داشت.

آمریکا با ادعای اینکه ایران برای حمله به نیروهای آمریکایی در عراق اطلاعات نظامی جمع آوری کرده است، کشتی‌های جنگی مجهز به موشک‌های تام هاوک و ۴ فروند بمب افکن و تعداد زیادی هواپیماهای تهاجمی را به خلیج فارس اعزام کرد.

آمریکا با این اقدام در اصل عراق را تحت فشار قرار داده است.

ایران نیز برای مقابله با تهدیدات آمریکا از درگیری مستقیم نظامی خودداری کرده و آمریکا را در مناطق خارج و دورتر از مرزهای ایران هدف قرار خواهد داد.

آمریکا با احساس خطر از حملات احتمالی ایران، بخشی از نیروهای غیر ضروری خود را از سفارت بغداد و سر کنسولگری اربیل فراخواند.

آلمان و هلند نیز همکاری آموزشی و همیاری با نیروهای عراقی را برای مدتی تعلیق کرد.

نیروهای نظامی انگلیس نیز سطح خطر در عراق را ارتقا دادند.

آمریکا، بخشی از نیروهای نظامی خود را از سوریه به عراق منتقل و مستقر کرد.

گروه‌های عصائب الحق و جنبش النجبا وابسته به حشد الشعبی اعلام کردند نیروهای خارجی و به ویژه آمریکایی باید از عراق خارج شوند زیرا عامل نقض حاکمیت ملی عراق هستند.

ائتلاف سائرون به رهبری مقتدا صدر، گروه فتح به ریاست هادی عامری نزدیک به ایران و دولت قانون به رهبری نوری المالکی طرح قانونی خروج نیروهای نظامی خارجی و آمریکایی را از عراق را به مجلس عراق ارائه کردند.

اگر عملیات نظامی آغاز شود این طرح تعلیق شده بار دیگر در مجلس عراق بررسی خواهد شد.

 

*** تلاش نخست وزیر عراق برای کاهش تنش میان ایران و آمریکا

 

به گزارش خبرگزاری سروش، نخست وزیر عراق برای کاهش تنش میان ایران و آمریکا به مذاکرات جدی ادامه می‌دهد و در صورت کاهش تنش موقعیت عراق در منطقه مستحکم تر خواهد شد.

در صورتی که تنش افزایش یابد، عراق بار دیگر با تروریسم داعش و بحران شدیدی روبرو خواهد شد.

راه نجات دولت عراق تعیین راهبرد سیاسی دقیق و نهادینه کردن ارکان دولت عراق و حفظ بی‌طرفی خود در مقابل جناح‌های سیاسی مختلف است.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 3 =

کلید مقابل را فعال کنید