کد خبر:90598
پ
ترامپ
پایگاه اینترنتی لوبلاگ

سیاست خاورمیانه‌ای ترامپ ؛ سیاستی از هم گسیخته است

پایگاه اینترنتی لوبلاگ در گزارشی سیاست دونالد ترامپ در قبال منطقه خاورمیانه را سیاستی از هم گسیخته توصیف کرد.

پایگاه اینترنتی لوبلاگ در گزارشی سیاست دونالد ترامپ در قبال منطقه خاورمیانه را سیاستی از هم گسیخته توصیف کرد.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، در پایگاه اینترنتی نشریه لوبلاگ آمده است: انتخابات زودهنگام در اسرائیل، نشست شورای همکاری خلیج فارس و کشورهای عربی و مسلمان در مکه طی هفته گذشته و نشست بحرین، ماهیت غیرحرفه‌ای سیاست دونالد ترامپ در قبال منطقه خاورمیانه را آشکار می‌کند.

معمایی که واشنگتن با آن روبرو است نشان دهنده فقدان تفکری جامع از سوی این دولت در مورد ایران، دنیای عرب و مناقشه فلسطینی‌ها-اسرائیل است.

با توجه به اظهارات اخیر کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و کشورهای عرب و مسلمان در مورد آینده روابط اسرائیل-فلسطینی‌ها و ضرورت وجود یک مصالحه بر اساس راه حل «دو کشوری» و پارادایم «زمین در ازای صلح»، معامله قرن جرد کوشنر که در پایان ماه ژوئن قرار است در به اصطلاح «کارگاه بحرین» تشکیل شود، هر چه که باشد از همان ابتدا محکوم به شکست است.

رهبران عرب، مسلمان و فلسطینی همین حالا هم رویکرد آمریکا را محکوم کرده و گفته‌اند حمایت اقتصادی می‌کنند اما حق «کشور بودن» را نمی‌توان نادیده گرفت.

حتی در مورد ایران، اگر چه سعودی‌ها توانستند بیانیه‌ای محکم را در نشست سه روزه علیه تهران مهندسی کنند، اما رهبران منطقه دیگر از موضع واقعی دولت ترامپ در قبال ایران مطمئن نیستند و این رویکرد برای آنها آشکار نیست.

رهبران سعودی و اماراتی به همراه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، مشتاقانه به دنبال جنگ با ایران تحت رهبری آمریکا هستند.

 

*** عقب نشینی ترامپ از موضع جنگ

 

اما بر اساس اظهارات اخیر دولت آمریکا، ترامپ از موضع خود مبنی بر شتاب به سوی جنگ عقب نشینی کرده است.

به گفته ترامپ تغییر رژیم جزو گزینه‌های روی میز نیست و شرایط دشوار و غیرعملی مایک پمپئو به عنوان پیش شرط گفتگو با ایران، نیز کنار گذاشته شده است.

پمپئو اخیراً در یک مصاحبه مطبوعاتی گفت: ما آماده‌ایم بدون پیش شرط با ایران گفتگو کنیم.

ما آماده‌ایم سر میز مذاکره بنشینیم.

آینده سیاسی نتانیاهو نیز یک ستون متزلزل سیاست ترامپ در مورد خاورمیانه است.

جرد کوشنر و جیسون گرینبلات، فرستادگان ویژه رئیس‌جمهور که درگیر مناقشه اسرائیل-فلسطینی‌ها هستند، بر موضع نخست وزیر اسرائیل و کشورهای حاشیه خلیج فارس برای تحمیل این طرح از طریق اهرم‌های اقتصادی پافشاری می‌کنند.

ناکامی نتانیاهو در تشکیل دولت که منجر به انتخابات زودهنگام در پاییز شد و مشکلات قضایی که با آن روبرو است، موضع وی را تضعیف کرده و کل فرایند را در هاله‌ای از ابهام قرار داده است.

 

*** پایه‌های خصومت ترامپ با ایران

 

خصومت ترامپ با ایران و اراده‌اش برای به زانو درآوردن این کشور بر سه پایه استوار است: خروج از توافق هسته‌ای؛ وضع تحریم‌های اقتصادی شدید علیه ایران بویژه صنعت نفت آن؛ و تشکیل یک ائتلاف عربی-اسلامی-اسرائیلی برای مهار موضع و فعالیت‌های منطقه‌ای تهران. خصومت ترامپ زودگذر است.

ایران تسلیم نشده است. سایر امضاکنندگان توافق هسته‌ای – چهار عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد و آلمان – با تضعیف توافق هسته‌ای مخالفت کرده و به دولت ترامپ تأکید کرده‌اند که اختلافات خود را با ایران به شکل مسالمت آمیزی حل و فصل کند.

 

*** پایبندی ایران به مفاد کلیدی توافق هسته‌ای

 

ایران همچنان به مفاد کلیدی توافق هسته‌ای پایبند است. اگر چه تحریم‌های اقتصادی سفت و سخت به اقتصاد ایران ضربه زده است، اما سایر کشورها به تجارت با ایران ادامه داده‌اند و نفت آن را خریداری می‌کنند.

ایران و منطقه هنوز خاطره شفاف تهاجم آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ را به یاد دارند. همانطور که دولت بوش در آن زمان فهمید نفرت مردم عراق از رژیم ظالم شان به معنای حمایت از یک مهاجم خارجی نیست، اکنون نیز باید درک کرد که وضعیت در مورد ایران هم به همان شکل است.

 

*** ترامپ و فروش سلاح‌های پیشرفته به عربستان و امارات

 

دولت ترامپ با فروش مقادیر بی‌سابقه‌ای سلاح‌های پیشرفته به عربستان سعودی و امارات عربی متحده – با وجود مخالفت کنگره – امیدوار است این رژیم‌های تا دندان مسلح، ایران را مجبور کنند به حمایت خود از حوثی‌های یمن پایان دهد و تسلیم شود. جنگ بی‌وقفه ادامه دارد و سلاح‌هایی که آمریکا به ریاض و ابوظبی داده هر روز غیرنظامیان بیشتری در یمن می‌کشد.

دولت ترامپ بدون آنکه آشکارا ناکامی دیپلماسی زورگویانه خود علیه ایران را بپذیرد، به نظر می‌رسد به دنبال مسیر دیگری است که خطر تغییر رژیم را به همراه نداشته باشد اما شامل مذاکره بدون پیش شرط باشد.

نخست وزیر اسرائیل اخیراً ادعا کرد ترامپ بیش از هر رئیس‌جمهور دیگری در آمریکا از اسرائیل حمایت کرده است.

 

*** ترامپ ؛ بزرگترین حامی سیاست‌های نتانیاهو

 

منظور واقعی نتانیاهو این بود که ترامپ بزرگترین حامی سیاست‌های فوق محافظه کارانه، سیاست‌های حامی اشغالگری و سیاست‌های ضدفلسطینی نخست وزیر اسرائیل است.

ترامپ با وجود مخالفت بیشتر کارشناسان منطقه‌ای و دیپلمات‌های سابق آمریکایی – مثلاً دو سفیر سابق آمریکا در اسرائیل، دانیل کورتزر و مارتین اندایک – و برخلاف قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد، بیت المقدس را پایتخت اسرائیل اعلام کرد و سفارت آمریکا را از تل آویو به این شهر انتقال داد و کنترل اسرائیل بر بلندی‌های جولان را به رسمیت شناخت.

وزارت امور خارجه ترامپ دیگر از اصطلاح «اراضی اشغالی» برای توصیف سرزمین‌های فلسطینی تحت اشغال اسرائیل در کرانه باختری استفاده نمی‌کند.

به علاوه، دولت ترامپ دفتر سازمان آزادیبخش فلسطین را در واشنگتن تعطیل کرد و کمک‌های خود به آژانس امداد سازمان ملل متحد برای پناهندگان فلسطینی را به شدت کاهش داد.

ترامپ تسلیم فشارهای شدید و مستمر اقتصادی اسرائیل بر غزه شده است.

ترامپ مشاور معتمد و دامادش – جرد کوشنر – را مسئول حل و فصل مناقشه اسرائیل-فلسطینی‌ها کرده است.

 

*** جرد کوشنر؛ بی‌کفایت‌ترین فرد برای گفتگو با فلسطینی‌ها

 

بر اساس گزارش‌ها، به اصطلاح «توافق قرن» بر پایه کمک اقتصادی به فلسطینی‌ها بنا شده، اما حق آنها در تعیین سرنوشت شان به عنوان یک اجتماع سیاسی را به رسمیت نمی‌شناسد.

متأسفانه، جرد کوشنر بی‌کفایت‌ترین فرد برای گفتگو با فلسطینی‌ها است.

وی از شهرک‌های اسرائیلی در کرانه باختری حمایت کرده و اعتقادی به حق فلسطینی‌ها یا توانایی آنها در اداره امور خود در قالب یک کشور مستقل در کنار اسرائیل ندارد.

کوشنر به غلط تصور می‌کند مسیر صلح با فلسطینی‌ها از محمد بن سلمان ولیعهد پادشاه سعودی و محمد بن زاید، ولیعهد پادشاه ابوظبی می‎گذرد.

وی همچنین معتقد است پول‌های هنگفت کشورهای حاشیه خلیج فارس می‌تواند آرمان فلسطینی‌ها برای داشتن یک کشور مستقل را بخرد.

همان طور که کوشنر بعد از نشست‌های اخیر عربی-اسلامی در مکه فهمید، بیشتر شرکت کنندگان بر حمایت خود از راه حل دو کشوری بر اساس قطعنامه‌های ۲۴۲ و ۳۳۸ شورای امنیت سازمان ملل متحد تأکید دارند؛ این دو قطعنامه بعد از جنگ‌های ۱۹۶۷ و ۱۹۷۳ تصویب شدند.

شرکت کنندگان در نشست‌های مکه که شامل رهبران کشورهای حاشیه خلیج فارس بودند، همچنین از این ایده که قدس اشغالی پایتخت کشور آینده فلسطینی باشد حمایت کردند.

نه وی و نه دو شریک کلیدی‌اش در خلیج فارس – محمد بن سلمان و محمد بن زائد – نمی‌توانند مفهوم کشور بودن فلسطین را از ذهن اعراب پاک کنند.

این بدان معنا نیست که الگوی دو کشوری به هیچ عنوان دست یافتنی نیست.

در واقع، کارشناسان زیادی معتقدند که این الگو کمرنگ شده و جای خود را به ناحیه‌ای میان رود اردن و دریای مدیترانه متشکل از دو ملت – اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها – داده است که هر کدام تقریباً شش میلیون نفر جمعیت دارند.

کوشنر به زودی می‌فهمد – خواه در نشست بحرین یا در دیگر نشست‌ها – مگر آنکه وی ملیت فلسطینی‌ها را به رسمیت بشناسد وگرنه هیچ توافقی موفقیت آمیز نخواهد بود.

 

*** توافق کوشنر با شکست روبرو خواهد شد

 

شاید یک کشور فلسطینی ایده‌ای قابل حصول نباشد، اما اگر فلسطینی‌ها در آینده خود نقش نداشته باشند، توافق کوشنر با شکست روبرو خواهد شد.

هر طرحی که در واشنگتن، ریاض و ابوظبی برای اسرائیل و فلسطینی‌ها تحت لوای مقابله با ایران شکل بگیرد محکوم به شکست است.

اگر آمریکا می‌خواهد نقش لاینفک خود در خاورمیانه را احیا کند باید مذاکره با ایران و حل مناقشه اسرائیل-فلسطینی‌ها را بر پایه حق همزیستی مسالمت آمیز، محترمانه و دارای امنیت هر دو طرف، مد نظر قرار دهد.

این تلاش از طریق همکاری منطقه‌ای و بین‌المللی محقق خواهد شد.

با وجود توانایی نظامی و اقتصادی آمریکا، واشنگتن نمی‌تواند به تنهایی چنین وظیفه دشواری را انجام دهد.

آیا واشنگتن با این چالش مقابله می‌کند یا منطقه را به دیگران واگذار می‌کند که خلأ را پر کنند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × یک =

کلید مقابل را فعال کنید