کد خبر:90834
پ
حسن روحانی رئیس جمهور ایران
رئیس‌جمهور تأکید کرد

جنگ اقتصادی آمریکا علیه ملت ایران؛ عامل برخی تنش‌ها در منطقه

رئیس‌جمهور کشورمان جنگ اقتصادی آمریکا علیه ملت ایران را عامل برخی تنش‌ها در منطقه خاورمیانه دانست.

رئیس‌جمهور کشورمان جنگ اقتصادی آمریکا علیه ملت ایران را عامل برخی تنش‌ها در منطقه خاورمیانه دانست.

 

*** جنگ اقتصادی آمریکا؛ عامل تنش‌ها در منطقه

 

به گزارش خبرگزاری سروش، حسن روحانی در نشست خبری مشترک با نخست وزیر ژاپن، اظهار کرد:

روابط دو کشور از قدمت تاریخی برخوردار است و امسال نودمین سالگرد روابط دو کشور است.

در طول سال‌های گذشته دیدارهای سازنده‌ای با آقای نخست وزیر داشتیم و امروز هشتمین دور دیدارهای سازنده ما در طول سال‌های گذشته بود.

از اینکه دولت ژاپن و آقای نخست وزیر مصمم هستند روابط سیاسی، اقتصادی و منطقه‌ای و بین‌المللی را گسترش دهند، استقبال می‌کنیم.

 

*** ژاپن؛ علاقه‌مند به خرید نفت از ایران

 

روحانی با اشاره به این‌که جنگ اقتصادی آمریکا علیه ملت ایران؛ عامل برخی تنش‌ها است، افزود: هم در جلسه خصوصی و هم در جلسه دو هیات درخصوص مسائل روابط دو کشور از حمله سرمایه گذاری ژاپن در سواحل چابهار و مکران صحبت کردیم.

اینکه ژاپن؛ علاقه‌مند به خرید نفت از ایران و حل و فصل مسائل مالی و روابط علمی و فرهنگی است نکته‌ای است که می‌تواند توسعه روابط دو کشور را تضمین کند.

علاوه بر مسائل مربوط به مسائل دو جانبه درخصوص امنیت و تنش زدایی در منطقه هم با یکدیگر گفت‌وگو کردیم.

وی با بیان اینکه خوشحالیم هر دو کشور برای ثبات و امنیت اهمیت زیادی قائل هستند.

 

*** حمایت ژاپن از برجام

 

به آقای نخست وزیر گفتم در منطقه آغازگر جنگی حتی علیه آمریکا نخواهیم بود ولی اگر جنگی علیه ما آغاز شود پاسخ قاطعی خواهیم داد، گفت:

آقای نخست وزیر نسبت به آینده خوش بینی قابل ملاحظه‌ای داشتند و می‌گفتند من می‌بینم تغییرات مثبت در راه است.

بسیار خوشحالم آقای نخست وزیر در مذاکرات امروز همچنان بر حمایت‌شان از برجام ادامه داده و این توافق را برای منطقه و جهان حائز اهمیت می‌دانستند.

 

*** جنگ اقتصادی آمریکا؛ عامل تنش‌ها

 

رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه به آقای نخست وزیر گفتم ما علاقه‌مند به ادامه این توافق هستیم و اقداماتی که ایران انجام می‌دهد در چارچوب بند ۳۶ برجام خواهد بود، گفت:

من از آقای نخست وزیر خواستم میان دو کشور در زمینه هسته‌ای شاهد همکاری باشیم زیرا هر دو کشور به فناوری صلح آمیز هسته‌ای معتقد هستیم و هر دو کشور با سلاح هسته‌ای مخالفیم.

اگر امروز شاهد برخی از تنش‌ها هستیم ریشه این تنش‌ها به جنگ اقتصادی آمریکا علیه ملت ایران باز می‌گردد و اگر این جنگ متوقف شود شاهد تحولات مثبت در منطقه و جهان خواهیم بود.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رئیس‌جمهور در پایان، با اشاره به این‌که جنگ اقتصادی آمریکا علیه ملت ایران؛ عامل برخی تنش‌ها است، خاطر نشان کرد: از آقای نخست وزیر آبه شینزو و هیات همراه تشکر می‌کنم که با حسن نیت و آرمان‌های مورد نظر دو کشور در منطقه به این سفر آمده‌اند و امیدوارم این سفر آغازی بر فصل جدید روابط دو کشور و منطقه و جهان باشد.

ژاپن کشور بسیار مهمی است و همواره برای صلح و امنیت منطقه گام‌های خوبی برداشته است.

امروز هم درخصوص همکاری‌های دو کشور درباره مهاجرین، مبارزه با مواد مخدر، همکاری درجهت مبارزه با تروریسم، بازسازی سوریه و کمک به پایان بحران یمن گفت‌وگو کردیم.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − یک =

کلید مقابل را فعال کنید