کد خبر:90735
پ
ایران و آمریکا
نشریه امریکن کانسروتیو

سیاست آمریکا در برابر ایران به بن بست رسید

نشریه امریکن کانسروتیو پیش‌بینی کرد با توجه این‌که سیاست آمریکا در برابر ایران به بن بست رسیده، نمی‌توان زمان مشخصی را برای مذاکره میان دو کشور در نظر گرفت.

نشریه امریکن کانسروتیو پیش‌بینی کرد با توجه این‌که سیاست آمریکا در برابر ایران به بن بست رسیده، نمی‌توان زمان مشخصی را برای مذاکره میان دو کشور در نظر گرفت.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، نشریه آمریکایی امریکن کانسروتیو در پایگاه اینترنتی خود و در تفسیری به قلم دانیل لاریسون نوشت:

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، درباره احتمال مذاکره با واشنگتن گفت:

نخست آنها باید به ما نشان دهند دستیابی به توافق با آمریکا سودی به دنبال دارد یا نه و پس از آن می‌توانند از ما بخواهند درباره هر توافق دیگری گفتگو کنیم.

آمریکا نمی‌تواند به دولت ایران بقبولاند دستیابی به توافق با دولت آمریکا منفعتی برای ایرانیان خواهد داشت.

حتی اگر پیشنهادات مطرح شده بر روی کاغذ خوب به نظر برسند، دلیلی وجود ندارد که ایرانیان به پایبندی این دولت آمریکا به تعهداتش اعتماد کنند.

از آنجایی که دولت آمریکا دربند دشمنان منطقه‌ای ایران است، این پیشنهاد در وهله اول به نظر خیلی جذاب نمی رسد.

 

*** سیاست آمریکا برای مذاکره؛ مزورانه و کاملا نمایشی

 

ایران برای خودداری از مذاکره با آمریکا در حال حاضر انگیزه زیادی دارد و سیاست آمریکا برای مذاکره نیز مزورانه و کاملا نمایشی است.

گمانه‌زنی‌هایی وجود دارد مبنی بر اینکه سفر شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن، به ایران احتمالا به تسهیل گفتگوها بین دولت‌های ایران و آمریکا کمک خواهد کرد، اما اختلافات اصلی همچنان به قوت خود باقی خواهند ماند.

نخست وزیر ژاپن روابط نسبتا خوبی با دولت ایران دارد. پدر آبه، وزیر امور خارجه سابق ژاپن، نیز ۳۰ سال پیش به ایران سفر کرده بود و وی در این سفر پدر را همراهی می‌کرد.

شاید آبه قادر باشد نقش میانجی را به خوبی ایفا کند، اما در اوضاع کنونی نمی‌تواند شکافی را که میان ایران و آمریکا وجود دارد، پر کند.

 

*** دونالد ترامپ، هیچ گاه به برجام نخواهد پیوست

 

دونالد ترامپ، هیچ گاه بار دیگر به برجام نخواهد پیوست و ایران هم تا زمانی که دولت آمریکا دوباره به این توافق نپیوندد، به مذاکره فکر نخواهد کرد.

به همین دلیل موضوعی نمی‌ماند که آبه بخواهد درباره آن میانجی‌گری و مذاکره کند.

اعمال تحریم‌های جدید آمریکا ضد صنعت پتروشیمی ایران در روزهای اخیر، تاییدی بود بر اینکه پیشنهادهای مطرح شده برای مذاکره، شعارهای تو خالی بیش نیستند.

سیاست اعمال فشار حداکثری دولت ترامپ کاملا ناکارآمد نبوده، اما از احتمال دستیابی به راه حل سیاسی نیز کاسته است. تا زمانی که ایران هدف تحریم‌های ناعادلانه قرار بگیرد، حاضر نخواهد شد درباره هیچ موضوعی با دولت آمریکا وارد مذاکره شود.

قضاوت ترامپ و مقامات وی درباره اوضاع کنونی به طور کامل اشتباه بوده است و آنها نتوانسته‌اند درک کنند که هرچه فشارها افزایش یابد، سازش ناپذیری ایران نیز ادامه خواهد یافت.

به اعتقاد نویسنده اگر مقامات آمریکایی واقعا خواستار اجرای دیپلماسی با ایران بودند، نباید تحریم‌های ایران را افزایش می‌دادند اما بدیهی است که آنها تمایلی به راه حل دیپلماتیک ندارند.

اگر به دیپلماسی تمایل داشتند نباید ۱۳ ماه اخیر را به تلاش برای برهم زدن یک توافق مهم و موفق در زمینه منع اشاعه سلاح‌های کشتار جمعی می‌پرداختند، توافقی که کل جهان از آن حمایت می‌کند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + چهار =

کلید مقابل را فعال کنید