کد خبر:90888
پ
محصولات پتروشیمی
میدل ایست آنلاین

ایران همچنان محصولات پتروشیمی خود را می‌فروشد

میدل ایست آنلاین در گزارشی نوشت با وجود تحریم‌های آمریکا علیه صنعت پتروشیمی ایران، این کشور همچنان محصولات پتروشیمی خود را می‌فروشد.

میدل ایست آنلاین در گزارشی نوشت با وجود تحریم‌های آمریکا علیه صنعت پتروشیمی ایران، این کشور همچنان محصولات پتروشیمی خود را می‌فروشد.

 

*** افزایش صادرات محصولات پتروشیمی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، در پایگاه اینترنتی میدل ایست آنلاین آمده است: منابع ایرانی و بین‌المللی در صنعت پتروشیمی می‌گویند ایران سخت در تلاش است صادرات محصولات پتروشیمی خود را افزایش دهد و بازارهای جدیدی پیدا کند تا کاهش فروش نفت خود را جبران ­نماید.

اما با توجه به تشدید تحریم‌ها از سوی واشنگتن این خطر وجود دارد که ایران این منبع درآمد حیاتی را نیز از دست بدهد.

به گفته شش منبع اطلاعاتی که دو تن از آنها مقامات ارشد دولت ایران هستند از زمان بازگشت تحریم‌های نفتی توسط واشنگتن، تهران حجم زیادی از محصولات پتروشیمی را با قیمت‌های پایین‌تر از بازار در کشورهایی شامل برزیل، چین و هند می فروخته است.

داده‌های رهگیری کشتیرانی موجود نیز نشان دهنده افزایش ماهانه این نوع محموله‌ها است.

تلاش برای افزایش فروش محصولات پتروشیمی می‌تواند نشانه‌ای دال بر موفقیت دولت دونالد ترامپ در از بین بردن عواید نفتی ایران است.

عواید نفتی ایران اکنون کمتر از زمان تحریم‌های سال ۲۰۱۲ است. در حالی که تحریم‌های ماه نوامبر در مورد محصولات پتروشیمی نیز کاربرد داشت، چهار منبع اطلاعاتی در این صنعت گفتند ابهاماتی در مورد چند نوع محصول وجود داشت که ایران مجاز به فروش آنها بود: از جمله اوره، آمونیاک و متانول.

اما روز جمعه وزارت خزانه‌داری آمریکا طی اقدامی محدودیت‌های این حوزه را تشدید کرد و شرکت‌ها را از انجام هرگونه معامله با بزرگترین گروه پتروشیمی ایران یعنی شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس، منع کرد.

وزارت خزانه داری ارتباط این شرکت با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را عامل این تحریم اعلام کرد.

این اقدامات همچنین در مورد ۳۹ شرکت تابعه و نمایندگی فروش در خارج کاربرد دارد.

 

*** تخمین میزان عواید ایران از محل صادرات محصولات پتروشیمی دشوار است

 

وزارت خزانه داری گفت قصدش اجرای سفت و سخت تحریم‌های پتروشیمی است که می‌تواند ضربه دیگری به اقتصاد ایران بزند.

تخمین میزان عواید ایران از محل صادرات محصولات پتروشیمی دشوار است زیرا این صنعت بعد از صنعت نفت و گاز، بزرگترین حوزه صادراتی ایران است، اما مقامات در ماه فوریه گفتند عواید غیرنفتی ایران بیش از عواید حاصل از صادرات نفت خام است.

طی هفته جاری، رسانه‌های ایرانی به نقل از احمد صرامی، از اعضای اتحادیه صادرکنندگان محصولات پتروشیمی ، گاز و نفت ایران گفتند تهران در سال منتهی به ماه مارس، یازده میلیارد دلار از محل صادرات پتروشیمی عواید داشته است.

تلاش مربوط به محصولات پتروشیمی در حالی صورت می‌گیرد که صادرات نفت ایران به حدود چهارصد هزار بشکه در روز در ماه مه رسید، یعنی کمتر از نصف صادرات در ماه آوریل.

 

*** عواید سالانه نفتی ایران

 

در ماه آوریل سال گذشته میزان صادرات نفتی ایران دو و نیم میلیون بشکه در روز بود.

عواید سالانه نفتی ایران طی سال‌های اخیر به طور متوسط حدود پنجاه میلیارد دلار بود.

اما یک مقام ارشد آمریکایی در ماه مارس گفت: تهران ۱۰ میلیارد دلار از عواید نفتی خود را به خاطر تحریم‌هایی که در ماه نوامبر اعمال شد از دست داد.

در نشانه‌ای مبنی بر تغییر چشم انداز صنعتی ایران، آیت الله سید علی خامنه‌ای، در ماه آوریل در تهران گفت ایران باید به جای فروش نفت خام، به سمت فروش محصولات نفتی نظیر مواد پتروشیمی حرکت کند.

مقامات ایرانی که تحریم‌های آمریکا را به رسمیت نمی‌شناسند، تازه ترین محدودیت‌های اعلام شده از سوی آمریکا را رد کردند و وعده دادند به صادرات محصولات پتروشیمی خود ادامه دهند.

صرامی از اتحادیه صادرکنندگان، این اقدامات آمریکا را جنگ روانی توصیف کرد.

 

*** افزایش صادرات محصولات پتروشیمی از ماه نوامبر

 

سخنگوی شرکت ملی نفت ایران افزایش صادرات محصولات پتروشیمی از ماه نوامبر به بعد را تأیید کرد.

طی هفته های اخیر، ایران محموله‌های آزمایشی به برزیل فرستاده است؛ برزیل بازار جدید برای صادرات محصولات پتروشیمی ایران است.

این موضوع را دو منبع جداگانه صنعت تجارت بین‌المللی که نخواستند نام‌شان فاش شود گفتند.

کارلوس میلنتز مدیر شرکت شیمایی «Eleva Qu?mica Ltda» که در ایالت سانتا کاتارینا واقع در جنوب برزیل قرار دارد به رویترز گفت از ایران اوره وارد می‌کند.

 
*** ایران می‌خواهد بازارهای خود را متنوع کند

 

وی گفت: ایران می‌خواهد بازارهای خود را متنوع کند؛ آنها به دنبال یک شریک برزیلی می‌گردد و ما فکر کردیم که این فرصت خوبی است.

میلنتز گفت: شرکتش قبل از آغاز تجارت با ایران و اطمینان از اینکه تحریمی در این زمینه وجود ندارد، این مسئله را با دولت در میان گذاشته است.

وی افزود: آنها به من گفتند که تحریم‌های آمریکا به محصولات نفتی، نفت خام و سوخت و غیره مربوط می‌شود.

محصولات جانبی آمونیاک مانند اوره شامل تحریم‌ها نمی‌شود و آنها می توانند آن را تجارت کنند.

من تمامی اسناد و مجوزهای دولت را در اختیار دارم و هیچ کاری بر خلاف محدودیت‌ها انجام نمی‌دهم.

وی گفت تازه ترین تحریم‌های آمریکا تأثیری بر این خریدها نخواهد گذاشت.

داده‌ها نشان می‌دهد دو کشتی ایرانی – باوند و ترمه – بین ماه‌های مارس و آوریل محموله‌های خود را در بندر ایمبیتوبا در جنوب برزیل تخلیه کردند.

دست کم ۲۳۰ هزار تن اوره طی هفته‌های اخیر برای ارسال به برزیل رزرو شده است که این میزان شامل دو کشتی مزبور نیز می‌شود.

داده‌های رهگیری کشتیرانی نشان داد در ماه نوابر دست کم ۱۰ کشتی حاوی محصولات پتروشیمی طی دو سفر از ایران انجام شد، در حالی که در ماه اکتبر چهار کشتی عازم شد که هر یک به طور جداگانه حرکت کردند.

اما داده‌ها تصویر کاملی به دست نمی‌دهد زیرا کشتی‌ها می‌توانند سیستم‌های ماهواره‌ای خود را خاموش کنند.

در منبع صنعتی که در خاورمیانه و آسیا مستقر هستند و با فعالیت‌های پتروشیمی ایران آشنایی دارند گفتند ایران محموله‌هایی به چین و هند نیز صادر می‌کند؛ چین و هند بازارهای تثبیت شده ایران هستند.

به علاوه، آنها گفتند محموله‌هایی نیز به پاکستان ارسال شده است. ایران حدود ۴۰ دلار در هر تن تخفیف می‌دهد؛ هر تن از این محصولات در بازار حدود ۲۶۰ تا ۲۸۰ دلار است.

این تخفیف برای خریداران میلیون‌ها دلار صرفه جویی دارد. داده‌ها نشان می‌دهد از ابتدای سال جاری دست کم ده محموله متانول از ایران به چین ارسال شده است.

مشخص نیست چه کسی این محموله‌ها را خریداری کرده است. به علاوه محموله‌هایی در سال جاری به هند نیز ارسال شده که خریداران آن مشخص نشده‌اند.

یک کشتی دست کم شش سفر از ایران به هند داشته و محموله‌های آمونیاک به این کشور برده است.

پنهان کردن کشور مبدأ محصولات پتروشیمی بسیار آسانتر از نفت است.

 

*** منع خرید محصولات پتروشیمی ایران

 

تحریم‌هایی که آمریکا در ماه نوامبر وضع کرد خرید محصولات پتروشیمی شامل هر گونه آروماتیک، الفین، گاز آبیکی و هر گونه مشتقات آنها شامل اتیلین، پروپیلین، بتادین، بنزن، تولئین، زیلین، آمونیاک، متانول و اوره را منع می‌کند.

اما یک سند جداگانه که اوفک صادر کرد می‌گوید در راستای تعریف استاندارد اداره اطلاعات انرژی آمریکا، محصولات پتروشیمی شامل گاز طبیعی، گاز مایع، متانول و دیگر سوخت‌های غیرپتروشیمی نمی‌شود. این مسئله نوعی تعارض در نوع محصولات پتروشیمی است که ممنوع شده اند، از جمله متانول و کودهای شیمایی.

بهزاد محمدی، معاون وزیر نفت ایران در امور پتروشیمی در ماه مه گفت تنوع گسترده‌ای از محصولات پتروشیمی و همچنین تقاضای بین‌المللی برای آنها باعث شده این صنعت تحریم ناپذیر شود.

اما آرون هاتمن، مشاور آمریکایی در شرکت حقوقی پیلزبری گفت شرکت‌ها هنوز هم می‌توانند به خاطر تجارت محصولات پتروشیمی در معرض مجازات آمریکا قرار گیرند.

وی گفت: شرکت‌ها نباید تعارضات یا راه گریزها در تحریم‌های ثانویه آمریکا در حوزه انرژی را مد نظر کار خود قرار دهند.

هدف مقامات آمریکا ظاهراً یک هشدار جامع است و شرکت‌ها و بانک‌های غیرآمریکایی با هر گونه تلاش برای تجزیه و تحلیل واژگان در دنیای پتروشیمی، ممکن است خود را در معرض خطر تحریم قرار دهند.

با توجه به ابهامات اجرای تحریم‌ها، تجار ایرانی می‌گویند در انجام معملات محتاط عمل می‌کنند.

دو تاجر ایرانی گفتند با استفاده از شرکت‌های صوری در ترکیه، دبی و امارات عربی متحده و سایر کشورهای همسایه قراردادهای پتروشیمی امضا کرده‌اند؛ آنها جزئیات بیشتری فاش نکردند.

یکی از این تجار گفت محموله‌ها یا به صورت نقدی با استفاده از ارزهای غیردلاری یا به صورت کالا به کالا انجام می‌گیرد.

وی گفت این کار برای جلوگیری از افتادن در دام تحریم‌های آمریکا و تحریم نشدن شرکت‌های ایرانی از نظام دلاری دنیا صورت می‌گیرد. این تجار گفتند از یورو و درهم امارات در تراکنش‌های خود استفاده می‌کنند و خریداران در ترکیه و امارات عربی متحده نقش واسطه را ایفا می‌کنند و محموله‌ها را توزیع می‌کنند.

یک مقام ارشد دولت ایران که به خاطر حساسیت مسئله نخواست نامش فاش شود، گفت: از ماه نوامبر ارسال محموله‌ها از طریق ترکیه و بندر ازمیر افزایش یافته است.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، یک مقام ارشد دیگر که در جلسات خریداران حضور داشته گفت به خاطر کیفیت و قیمت محصولات پتروشیمی ایران، تمایل زیادی برای خرید آنها وجود دارد. فشار از سوی هر کشوری نمی‌تواند صادرات ایران را متوقف کند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − هشت =

کلید مقابل را فعال کنید