کد خبر:90872
پ
دیدار رئیس جمهور با نخست وزیر ژاپن،  شینزوا آبه
روزنامه نیویورک تایمز

نخست وزیر ژاپن حامل هیچ پیامی از طرف ترامپ نیست

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز به نقل از مقامات ژاپنی مدعی شد که نخست وزیر ژاپن حامل هیچ پیامی از طرف ترامپ برای ایران نیست.

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز به نقل از مقامات ژاپنی مدعی شد که نخست وزیر ژاپن حامل هیچ پیامی از طرف ترامپ برای ایران نیست.

 

*** سفر نخست وزیر ژاپن به ایران

 

به گزارش خبرگزاری سروش، روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز نوشت: سفر این هفته نخست وزیر ژاپن به ایران – نخستین سفر یک نخست وزیر ژاپن به ایران در بیش از ۴۰ سال گذشته – تازه ترین مورد از یک رشته تلاش‌های صادقانه ولی با احتمال موفقیت اندک برای افزایش نفوذ ژاپن در عرصه جهانی محسوب می‌شود.

این روزنامه آمریکایی در مطلبی به قلم بن دالی نوشت: زمانی که شینزو آبه روز چهارشنبه وارد تهران شود، خودش را به طور مستقیم در کانون رویارویی بین آمریکا و ایران قرار می‌دهد که موجب افزایش نگرانی‎ها در مورد بروز جنگ شده است.

این تنش‌ها با تصمیم دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر خروج از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ و اعمال تحریم‌های فلج کننده آغاز شد.

تنش‌ها اخیرا در حالی تشدید شده است که ترامپ در پی متهم کردن ایران به برنامه‌ریزی برای حمله به اهداف آمریکا، نیروهای بیشتری را به خلیج فارس منتقل کرد.

 

*** ژاپن؛ تحت فشار آمریکا

 

این مناقشه از نظر صاحبان صنایع ژاپن مایه دردسر است.

ژاپن تحت فشار آمریکا، واردات نفت از ایران را که مدتی مدید است روابطی دوستانه با آن دارد متوقف کرده است.

شرکت‌های ژاپنی هم با توجه به ترس از تحریک نارضایتی آمریکا، در روابط‌شان با ایران تجدید نظر کرده‌اند.

با این حال، این بحران برای آبه یک فرصت است. آبه ماه نوامبر قصد دارد تبدیل به فردی شود که بیشتر از هر فرد دیگری در طول تاریخ ژاپن، نخست وزیر این کشور بوده است.

وی در عین حال برای تقویت یک میراث سیاسی ماندگار در تلاش است.

نخست وزیر ژاپن با برقراری تماس دیپلماتیک با کشورهایی مانند کره شمالی و روسیه تلاش کرده است اثری از خود بر جای بگذارد.

نخست وزیر ژاپن همچنین به شدت تلاش کرده است تا با ترامپ رابطه شخصی برقرار کند.

ترامپ از تماس گرفتن آبه با ایران حمایت کرده و گفته است خودش برای این کار آمادگی دارد.

آبه در زمان فعالیت شدید ۲۴ ساعته دیپلماتیک خود قصد دارد با حسن روحانی، رئیس‌جمهور و آیت الله علی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کند.

اما بخت دستیابی به هر گونه پیشرفتی اندک است و مقامات ژاپنی تلاش کرده‌اند انتظارات را کاهش دهند.

 

*** آبه حامل هیچ پیامی از طرف رئیس‌جمهور آمریکا نیست

 

مقامات دولتی روز سه شنبه به خبرنگاران گفتند آبه حامل هیچ پیامی از طرف رئیس‌جمهور آمریکا نیست.

آنها گفتند شینزو آبه درصدد آن نیست که بین دو کشور به عنوان یک میانجی عمل کند.

یوشیهیده سوگا، سخنگوی کابینه ژاپن گفت: آبه از این سفر به عنوان فرصتی برای تشویق مقامات ایران به کاهش تنش‌های منطقه‌ای استفاده می‌کند. آبه، قبل از عزیمت به ایران در فرودگاه هانِدای توکیو گفت می‌خواهد ژاپن هر نقشی که می‌تواند برای ترویج صلح و ثبات در منطقه ایفا کند.

به نظر می رسد این فرمول یک گام از دیدگاه بلند پروازانه تر آبه که وی اواخر ماه گذشته آن را در زمان دیدار اخیرش با ترامپ بیان کرد فاصله گرفته باشد.

نخست وزیر ژاپن در آن دیدار خواستار همکاری نزدیک میان آمریکا و ژاپن برای جلوگیری از تبدیل تنش‌ها با ایران به درگیری مسلحانه شد.

در عین حال، حتی محقق کردن هدفِ متعادلِ کاهش تنش‌ها ممکن است دشوار باشد.

 

*** ژاپن؛ مشتری مهمی در منطقه

 

توبیاس هریس، کارشناس سیاست ژاپن در شرکت مشاوره ای تنئو اینتلیجنس Teneo Intelligence مستقر در واشنگتن گفت:

در حالی که ژاپن با ایران و آمریکا روابط خوبی دارد، توکیو توانایی چندانی برای تاثیر گذاری بر نتیجه اختلاف بین آنها ندارد.

ژاپن واضح اعلام نکرده امیدوار است با دیدار آبه به چه چیزی دست پیدا کند.

حتی اگر ژاپن این کار را می‌کرد توانایی نظامی در منطقه ندارد. ژاپن مشتری مهمی در منطقه است ولی بازاری مهم برای کالاهای ایرانی نیست. ژاپن چه اهرم فشاری در اختیار دارد؟

آنچه به نفع ژاپن است، تاریخچه‌ای طولانی از روابط دوستانه با ایران است.

این وضعیت تا حدود زیادی نشاندهنده تمایل توکیو به برقراری ثبات در خاور میانه – یکی از عرضه کنندگان مهم انرژی به توکیو- است.

آبه از زمان تصدی سمت نخست وزیری دست کم شش بار با روحانی دیدار کرده است.

دو کشور نودمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک خود را جشن خواهند گرفت.

ژاپن پیش از این هم تلاش کرده است برای صلح با ایران میانجیگری کند.

آبه سال ۱۹۸۴ پدرش را که در آن زمان وزیر خارجه ژاپن بود در ماموریتی شکست خورده برای میانجیگری جنگ بین ایران و عراق همراهی کرد.

مقامات ژاپنی پیش از دیدار شینزو آبه از رابطه دو کشور تمجید و وی را مخاطبی مورد اعتماد معرفی کردند که می‌تواند صمیمانه مواضع ایران را بشنود و نگرانی‌های این کشور را به بقیه قسمت‌های جهان منتقل کند.

 

*** نمی‌توانیم بی‌رحمانه عمل کنیم

 

کانی میاکه دیپلمات سابق ژاپن که سابقه خدمت در خاورمیانه را داشته است، گفت:

ما نمی‌توانیم بی‌رحمانه عمل کنیم. ما نمی‌خواهیم این کار را انجام دهیم. اما ما به عنوان یک قدرت نرم می‌توانیم کاری متفاوت انجام دهیم. آبه کاملا از این موضوع اطلاع دارد.

کویچیرو تاناکا، کارشناس مسائل ایران در دانشگاه کیو گفت:

در حالی که ایران قدردان دوستی ژاپن است، درباره رابطه نزدیک توکیو با واشنگتن نگران است.

تهران ممکن است به یک پیشنهاد صلح از طرف آبه به شکل نشان دادن تمایل وی به ایستادن در برابر تحریم‌های آمریکا دست پیدا کند.

ژاپن همچنین دیر وارد بازی شده است. علیرغم نگرانی‌های عمیق در جامعه بین‌المللی در دهه گذشته در مورد رفتار ایران، مقامات ژاپنی تصمیم گرفتند در مذاکراتی که به توافق سال ۲۰۱۵ و مهار جاه طلبی‌های هسته‌ای ایران منجر شد مشارکت نکنند.

در حالی که این تصمیم، فضایی را برای پیگیری سیاست مستقل توکیو در قبال ایران ایجاد کرد، توانایی آبه در حل اختلافات بر سر این توافق را محدود کرده است.

یوکیو اوکاموتو، دیپلمات سابق و مشاور سابق سیاستگذاری نخست وزیران ژاپن گفت:

قدرت‌های جهانی که آن همه سال با ایران پای میز مذاکره نشستند ممکن است تمایل داشته باشند که به تلاش‌های آبه بی‌اعتنایی و این سؤال را مطرح کنند، وی چرا باید به عنوان یک تازه وارد خودش را وارد موضوعی کند که ما سخت در مورد آن فعالیت کرده‌ایم؟

با این حال، آبه چیز چندانی برای از دست دادن ندارد.

در عین حال، در حالی که ژاپن برای برگزاری انتخابات مجلس سنا در ماه آینده آماده می‌شود. این سفر می‌تواند جایگاه وی را در داخل کشور بهبود ببخشد.

 

*** آبه می‌خواهد میراث خود را تثبیت کند

 

اوکاموتو گفت: شینزو آبه می‌خواهد با پیشبرد دستور کار داخلی و خارجی، میراث خود را تثبیت کند و دیدار از تهران فرصتی را فراهم می کند.

در عین حال، در حالی که آبه یکی از طرفداران فعال مشارکت ژاپن در خارج کشور بوده، هنوز در چند موضوع مهم بویژه در مورد روسیه و کره شمالی، اقدامات ملموس و علنی صورت نداده است.

نخست وزیر ژاپن درصدد برآمده است خودش را وارد بحث بر سر برنامه هسته‌ای کره شمالی کند.

وی پیشنهاد کرده است بدون قید و شرط با رهبر کره شمالی دیدار کند.

 

*** حمایت شینزو آبه از ولادیمیر پوتین

 

شینزو آبه قاطعانه از ولادیمیر پوتین حمایت کرده است تا به چند دهه اختلاف ارضی بر سر جزایر در شمال ژاپن پایان دهد.

این تلاش‌ها هنوز موفقیت زیادی به همراه نداشته است. کره شمالی به توافق‌ها توجه نکرده است و در بحث‌ها با روسیه هم تحرک مهمی وجود ندارد.

حمایت آبه از ترامپ هم مزایای محدودی داشته است. این حمایت، تهدید اعمال تعرفه‌های آمریکا ضد صادرات مهم توکیو را حذف نکرده بلکه آن را به تعویق انداخته است.

نخست وزیر ژاپن در مورد چین موفقیت‌های بیشتری داشته است.

شینزو آبه سال گذشته نخستین رهبر ژاپن بود که از زمان اختلاف سال ۲۰۱۲ از چین دیدار کرد. در آن زمان، اختلافات بر سر جزایر مورد اختلاف، روابط با پکن را از مسیر خود خارج کرد.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، دانیل اسنایدر، کارشناس دیپلماسی ژاپنی در دانشگاه استنفورد، اظهار کرد:

اگر حتی موفقیتی بدست نیاید، تلاش کردن ضرری ندارد.

من تصور نمی‌کنم رئیس‌جمهور فرانسه به ایران برود. اگر آبه به ایران می‌رود، افراد دیگری نیز ممکن است این کار را انجام دهند. این اقدام موجب می شود وقوع جنگ سخت‌تر شود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × چهار =

کلید مقابل را فعال کنید