کد خبر:91457
پ
اورتاگوس

واکنش سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا به تصمیم ایران درباره تولید اورانیوم غنی‌ شده

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا با تکرار ادعاهای دولت آمریکا علیه ایران، برای عبور از سطح تعیین شده برای تولید اورانیوم غنی‌ شده توسط ایران واکنش نشان داد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا با تکرار ادعاهای دولت آمریکا علیه ایران، برای عبور از سطح تعیین شده برای تولید اورانیوم غنی‌ شده توسط ایران واکنش نشان داد.

 

*** عبور ایران از سطح تعیین شده تولید اورانیوم غنی‌ شده

 

به گزارش خبرگزاری سروش، مورگان اورتاگوس در واکنش به تصمیم ایران مبنی بر عبور از سطح تعیین شده تولید اورانیوم غنی‌ شده ، اظهار کرد: ما از این تصمیم ایران غافلگیر نشدیم.

اورتاگوس با این ادعا که این یک الگوی رفتاری چهل ساله بوده و مطابق رفتار حکومت ایران است، ادامه داد:

آن‌ها این کار را وقتی ما در برجام بودیم انجام دادند درست است؟ آن‌ها به ترقی برنامه هسته‌ای خود ادامه دادند، ما تحریم‌ها را لغو کردیم، آن‌ها سربازان آمریکایی را گروگان گرفتند. ما هیچ رفتار عادی از ایران ندیده‌ایم.

وی با بیان این‌که آن‌چه با آن مواجه هستیم چالشی واقعی نه تنها در برجام، بلکه در واقع چالشی برای هنجارهای بین‌المللی در نوع رفتار یک کشور، چالشی برای هنجارهای بین‌المللی در آزادی حمل‌ونقل دریایی و آزادی دریاها است، گفت:

به جامعه بین‌المللی می‌گویم که ما نباید تسلیم آن‌چه «اخاذی هسته‌ای» ایران می‌خواند، شویم.

 

*** از ایران می‌خواهیم به دنبال سلاح هسته‌ای نباشد

 

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا با اشاره به تولید اورانیوم غنی‌ شده در پاسخ به این سوال که آیا برای دولت آمریکا پایبندی ایران به برجام با توجه به خروج آمریکا از این توافق ارزشی دارد یا نه تشریح کرد:

ببینید ما مدام از ایران می‌خواهیم تا به دنبال سلاح هسته‌ای نباشد و به تعهداتش نسبت به جامعه بین‌المللی عمل کند.

فکر می‌کنم این تأسف‌بار است که چنین چیزی را اعلام کرده‌اند. به نظرم دلیل اینکه رئیس‌جمهور ترامپ اغلب گفته است که برجام باید با توافقی بهتر و جدید جایگزین شود همین است.

ایران همان طور که از اظهارات امروزشان [اظهارات بهروز کمالوندی] و همچنین از الگوی رفتار این چند سال اخیرشان پیداست، به نظر می‌رسد که مشتاق توسعه برنامه هسته‌ای‌شان هستند که اکنون نیز می‌خواهد از محدودیت‌های هسته‌ای‌اش پیش از ضرب‌الاجلی که از آن حرف می‌زنند تخطی کند.

اورتاگوس همچنین با اشاره به تماس‌های تلفنی مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا با دبیر کل ناتو و شرکای دیگر این کشور از جمله چین، سنگاپور، کویت، انگلیس، امارات متحده عربی، جمهوری کره و قطر گفت:

آمریکا با متحدانش در زمینه آن‌چه «ارزیابی اقدامات ایران در هفته گذشته در خلیح فارس» خوانده با متحدانش فعالیت کرده است.

 

*** فشار حداکثری ما ادامه می‌یابد

 

وی با اشاره به تولید اورانیوم غنی‌ شده همچنین در پاسخ به این سوال که آیا با توجه به تنش‌هایی که رو به افزایش هستند آیا وزیر امور خارجه این کشور کارآمد بودن راهبرد آمریکا در برابر ایران را باور دارد یا نه گفت:

فشار حداکثری ما ادامه می‌یابد و آن چیزی خواهد شد که ما به دنبالش هستیم.

بنابراین ما به همکاری با متحدان و سایر شرکای بین‌المللی‌مان که خواهان کمک به ما برای «جلوگیری از این رفتار ایران» و کمک به ما برای بازگرداندن آن‌ها به میز مذاکره و مجاب کردن آن‌ها به رفتار کردن مانند کشوری معمولی هستند، ادامه خواهیم داد.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا با اشاره به تولید اورانیوم غنی‌ شده ، درباره اینکه آیا دولت آمریکا درباره حمله به نفت‌کش‌ها و به ویژه به کار بستن آن به عنوان استدلالی برای منصرف کردن وکلا از تلاش‌شان برای متوقف کردن فروش اسلحله به خاورمیانه با کنگره رایزنی کرده است یا نه گفت:

وزیر امور خارجه آمریکا به طور علنی گفته است که هر بار تصمیم به ادامه فروش تسلیحات گرفته است که تصریح می‌کنم این فروش سلاح به بسیاری از کشورهای منطقه از جمله اردن و تعداد کمتری از آن در امارات متحده عربی و نه فقط عربستان سعودی انجام می‌گیرد. اما یکی از توجیهات، تهدیدهای قریب‌الوقوع از سوی ایران است.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 1 =

کلید مقابل را فعال کنید